Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir  (Okunma Sayısı: 834 Kere Okundu.)
« : Temmuz 23, 2009, 01:49:34 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12253
Mesaj Sayısı : 47.791
Karizma = 55160


Bir çok insan dünya üzerinde eksiksiz ve mükemmel bir yaşamın kurulabileceğini sanır. Gerekli maddi imkanlar elde edildiğinde bu dünyadaki yaşamın insanı tam olarak tatmin edebileceğini ve mutlu kılabileceğini düşünür. En yaygın kanaate göre insan maddi bir zenginlik bu düşünce doğrultusunda gerçekleştirilmiş bir evlilik diğer insanların gözünde saygınlık ve toplum içinde güçlü bir kariyer elde ettiğinde kusursuz bir hayat kurmuş olur.

Oysa Kuran'da bu tür bir bakış açısı şiddetle yerilmektedir. Aksine Kuran'da dünya üzerinde sürdürdüğümüz yaşamın asla eksiksiz mükemmel ve sorunsuz olamayacağı bildirilmektedir. Çünkü dünya hayatı özellikle böyle tasarlanmıştır.

"Dünya" kelimesinin kökeni bu konuda çok önemli bir anlam içerir. Kelime Arapçadaki "deniy" sıfatından türemiştir. "Deniy" ise alçak düşük basit değersiz gibi anlamlara gelmektedir. Bu durumda "dünya" kelimesi de bu sıfatlara haiz bir mekan anlamını taşır.

Nitekim Kuran'da dünya hayatının değersizliği ve önemsizliği sık sık vurgulanır. Dünya hayatını güzel kıldığı düşünülen zenginlik aile statü başarı gibi faktörler Kuran'a göre geçici ve aldatıcı birer metadan başka bir şey değildirler. Allah bir ayette dünya hayatı hakkında şunları bildirmektedir:

Bilin ki dünya hayatı ancak bir oyun '(eğlence türünden) tutkulu bir oyalama' bir süs kendi aranızda bir övünme (süresi ve konusu) mal ve çocuklarda bir 'çoğalma-tutkusu'dur. Bir yağmur örneği gibi; onun bitirdiği ekin ekicilerin (veya kafirlerin) hoşuna gitmiştir sonra kuruyuverir bir de bakarsın ki sapsarı kesilmiş sonra o bir çer-çöp oluvermiştir. Ahirette ise şiddetli bir azab; Allah'tan bir mağfiret ve bir hoşnutluk (rıza) vardır. Dünya hayatı aldanış olan bir metadan başka bir şey değildir. (Hadid Suresi 20)

Başka ayetlerde ise insanın dünya hayatı dolayısıyla nasıl bir aldanışa kapıldığı şöyle açıklanır:

Hayır siz dünya hayatını seçip üstün tutuyorsunuz. Ahiret ise daha hayırlı ve daha süreklidir. (A'la Suresi 16-17)

Ayette bildirildiği gibi söz konusu kişiler dünya hayatını ahirete üstün tutmaktadırlar. Bunu yaparak Allah'a iman etmemiş ve Kuran ayetlerine yüz çevirmiş olmaktadırlar. Kuran'da bu gibi kişiler "Bizimle karşılaşmayı ummayanlar dünya hayatına razı olanlar ve bununla tatmin bulanlar ve Bizim ayetlerimizden habersiz olanlar" (Yunus Suresi 7) şeklinde tanımlanmakta ve hepsinin sonsuz cehennem azabıyla karşılık bulacakları bildirilmektedir. Elbette dünya hayatının eksikliği bu dünyada güzel şeylerin var olmadığı anlamına gelmez. Aksine Allah dünyayı cenneti hatırlatacak pek çok güzel nimetle doldurmuştur. Fakat bu güzelliklerin yanına cehenneme ait olan eksiklik çirkinlik ve kusurlar da katılmıştır.

Dünyada imtihan ortamının hikmeti gereği cennet ve cehenneme ait özellikler birarada bulunurlar. Bu şekilde müminler hem cennet hem de cehennem hakkında fikir edinir hem de kendilerini dünyadaki kısa ve geçici yaşama kaptırmak yerine gerçek kusursuz eksiksiz ve sonsuz yaşam olan ahirete yönelirler. Allah'ın kulları için seçip beğendiği yaşam da işte bu ahiret hayatıdır. Ahiret Kuran ayetlerinde insanların gerçek ve ebedi yurdu olarak tarif edilir.

Ancak başta da belirttiğimiz gibi birçok insan dünyada mükemmel bir hayat kurulabileceğini zanneder. Dünya hayatına özgü büyük kusur ve eksiklikleri ise son derece doğal özellikler olarak görür. Örneğin hasta olmak çoğu insana çok doğal gelir. Aynı şekilde yorgunluk acı sıkıntı gibi kavramlar da son derece olağan şeyler olarak karşılanır. Oysa dünya hayatına ait tüm eksiklikleri Allah çok büyük hikmetlerle yaratmıştır. İnsana düşen bu hikmetler üzerinde derin derin düşünmek ve bunlardan kendine öğütler çıkarmaktır.

İnsan hiçbir zaman hasta olmayabilir hiçbir zaman yorulmayabilir uyumak ve dinlenmek zorunda kalmayabilirdi. Hiçyorgunluk duymayacak bir güç ve enerjiye sahip olabilirdi. Allah dileseydi insanı tüm bu eksikliklerden ve kusurlardan arındırarak yaratabilirdi. Ancak Allah insanı bu şekilde yaratmakla ona kendi acizliğini ve zayıflığını göstermektedir.

İnsan acizliği ve zaafiyetiyle dünya hayatının her anında defalarca yüzleşmek zorunda kalır. Öncelikle çok değer verdiği bedeni ona bu durumu sürekli olarak hatırlatır. Her sabah uyandığında şişmiş ve şekli bozulmuş bir yüzle güne başlar. Ağzında hoş olmayan bir tat ve koku cildinde saçlarında ve bedeninde rahatsızlık verecek bir kirlilik vardır. Eğer ayrıntılı bir temizlik yapmazsa insan içine çıkamayacak durumdadır. Üstelik bu temizliği gün içinde sık sık tekrarlaması gerekmektedir. Çünkü üzerinden birkaç saat geçmesi sabah yapılan temizliği yok edecektir. Birkaç gün ayrıntılı temizlik yapmaması ise insanı çok aciz ve çevresindekileri dahi rahatsız edecek bir duruma sokmaktadır.

İnsan bedeni taş ya da metal gibi sağlam ve dayanıklı bir maddeden değil son derece çürük bir malzeme olan etten yapılmıştır. Bu etten oluşan beden incecik bir deri ile kaplıdır; her an en ufak bir kazada bu deri yırtılabilir. Et de yapısı gereği son derece dayanıksızdır; basit darbelerden etkilenir şekli bozulur morarır ve yaralanır. Ve yaşlılıkla birlikte de eski canlılığını yitirmeye buruşmaya ve pürüzsüz halini kaybetmeye başlar. Ölümle birlikte çürüme gerçekleşir. Toprağa konulduktan birkaç hafta sonra beden parçalanmaya başlar kurtlanır bakteriler tarafından yenir ve yok olup toprağa karışır.

Başta belirttiğimiz gibi tüm bunlar insana aczini göstermek ve dünyanın eksikliğini hatırlatmak için özel olarak yaratılmış kusurlardır. Oysa insan et yerine çok daha sağlam ve temiz bir malzemeden yaratılmış olabilirdi. Acıdan hastalıktan ve pislikten tamamen uzak olabilirdi. Tüm bunlar aslında insanın Allah'a ne kadar muhtaç olduğunu ve acizliğini hissettirmek ve dünyanın ne denli "eksik ve kusurlu" bir yer olduğunu göstermek için var edilmektedir.

Kişi bu eksikliklere bakarak hem kendi acizliğini hem de diğer insanların dünya hayatındaki güç ve değerlerinin ne kadar geçici olduğunu anlayabilir. Gözünde büyüttüğü ilgisini çekmeye takdirini toplamaya çalıştığı insanlar da kendisi kadar aciz eksik ve kusurları olan bakıma muhtaç insanlardır.

Ancak çoğu insan bunları kavrayamaz var olan büyük eksiklik ve kusurları göremez. İşte bu nedenle de dünya hayatı ile tatmin bulur. Aslında bu son derece büyük bir akılsızlığın sonucudur ve cehaletin göstergelerindendir.

Nitekim Kuran'da bu insanların ahlakı şu şekilde tarif edilmektedir:

"Şu halde sen Bizim zikrimize sırt çeviren ve dünya hayatından başkasını istemeyenden yüz çevir. İşte onların ilimden yana ulaşabildikleri (son sınır) budur..." (Necm Suresi 29-30)

Ahiretten yana gaflet içinde olup dünya hayatına tutkuyla bağlanmak ayette de bildirildiği gibi "ilim" sahibi olmamanın bir sonucudur.

Peki o halde bu konuda sahip olmamız gereken "ilim" nedir? "Dünya hayatıyla tatmin olmamak" için üzerine özellikle eğilmemiz gereken ilim Allah'ın bizlere vaat ettiği cennetin bilgisidir. İnsanın cennetin tarifinin yapıldığı Kuran ayetleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olması bu ayetler üzerinde derin derin düşünmesi bu konuda atılacak en önemli adımdır.

Allah Kuran'da iman edenlere "gerçek yurdu" şu şekilde tarif etmektedir:

Bu dünya hayatı yalnızca bir oyun ve '(eğlence türünden) tutkulu bir oyalanmadır. Gerçekten ahiret yurdu ise asıl hayat odur bir bilselerdi. (Ankebut Suresi 64)

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir
« Posted on: Ağustos 22, 2019, 12:47:06 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir e-book, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir programı, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir oyunları, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir e-kitap, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir download, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir hikayeleri, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir resimleri, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir haberleri, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir yükle, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir videosu, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir şarkı sözleri, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir msn, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir hileleri, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir scripti, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir filmi, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir ödevleri, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir yemek tarifleri, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir driverları, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir smf, Gerçek Yaşam Bu Dünyadaki Değildir gsm
Yanıtla #1
« : Temmuz 23, 2009, 01:54:30 ÖÖ »

StyLeLife[Rap]
*
Üye No : 24582
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 815
Mesaj Sayısı : 7.813
Karizma = 19646


TeşşekürLer Gülmek :)

чusuf  '-Pınarcı    >> 


Sevginin göstergesi ilgidir , ilgi yoksa yakışan Silgidir (;
 
Yanıtla #2
« : Temmuz 23, 2009, 02:02:51 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12253
Mesaj Sayısı : 47.791
Karizma = 55160


TeşşekürLer Gülmek :)
Rica.
Yanıtla #3
« : Temmuz 28, 2009, 04:48:27 ÖS »
Avatar Yok

By.TuRuT
*
Üye No : 773
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 19239
Mesaj Sayısı : 48.233
Karizma = 65203


Teşekkürler.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Yanıtla #4
« : Temmuz 29, 2009, 01:15:47 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12253
Mesaj Sayısı : 47.791
Karizma = 55160


Teşekkürler.
Rica ederim
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Dünyadaki 7 Kıta
Coğrafya
Hephaestus 3 2206 Son Mesaj Temmuz 07, 2012, 02:10:50 ÖÖ
Gönderen : Liza
Dünyadaki En Yüksek Dağlar
Coğrafya
Hephaestus 3 1032 Son Mesaj Temmuz 07, 2012, 02:11:57 ÖÖ
Gönderen : Liza
Hiçbir Parfüm Kadın Tenine Değmeden Gerçek Bir Koku Değildir..
Kadınca
Mavi_Kiyamet 1 725 Son Mesaj Ağustos 17, 2014, 01:07:46 ÖÖ
Gönderen : shinoda00
Dünyadaki 50 Ilginç Gerçek...
İlginç - Garip Şeyler
xeno 1 862 Son Mesaj Ekim 17, 2012, 08:55:28 ÖS
Gönderen : aysemo
Dünyadaki 5 Temel Irk
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 0 372 Son Mesaj Mayıs 17, 2013, 08:25:33 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular