0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor  (Okunma Sayısı: 232 Kere Okundu.)
« : Aralık 04, 2018, 10:34:37 ÖS »
Avatar Yok

deltafx
*
Üye No : 155148
Yaş : 32
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 830
Mesaj Sayısı : 831
Karizma = 11


Turkcell, TOBB ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesiyle yazılım ve kodlama eğitimleri alıp projeler üreten ‘Geleceği Yazan Kadınlar’ artık dünyanın önde gelen platformlarını test eder hale geldi. Tüm dünyada, çocukları dijital dünyaya hazırlama konusunda standart kabul edilen ve Turkcell tarafından Türkiye’ye kazandırılan Dijital Zeka DQ eğitim platformu yazılımcı kadınlar tarafından bir hafta boyunca test edilecek.

Turkcell tarafından hayata geçirilen sosyal sorumluluk projeleri meyvelerini vermeye devam ediyor. Turkcell’in yerli insan kaynağı yetiştirme ve kadınları geleceğin teknolojileri konusunda istihdama kazandırma hedefiyle, TOBB ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu iş birliğinde hayata geçirdiği ‘Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’ dünya çapındaki çalışmalara dahil olmaya başladı.
 
Geleceği Yazan Kadınları Projesi dahilinde yüksek başarı gösteren ve Turkcell’de 8 aydır ‘Yazılım Test Uzmanı’ olarak istihdam edilen 20 kadın, DQ Enstitüsü’nün kurucusu ve Dijital Zeka projesinin yaratıcısı Dr. Yuhyun Park ile Turkcell’de buluştu. Dr. Park, 8-12 yaş aralığındaki çocukların dijital dünyanın riskleriyle baş edebilmeleri ve bu yeni oluşumun gereklerine uyum sağlamaları için, OECD, IEEE ve WEF tarafından dijital okuryazarlık konusunda dünya standardı kabul edilen Dijital Zeka - DQ’yu testçi kadınlara anlattı ve sonrasında Turkcell tarafından Türkçeleştirilen ve Türkiye’ye uyumlu hale getirilen platformu bir hafta boyunca test etmeleri için Geleceği Yazan Kadınlar’a emanet etti.

‘Fiziksel dergi artık, çalışmayan tablet demek’

Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşem Ertopuz, “Bugün 1 yaşındaki bir çocuk için fiziksel bir dergi, çalışmayan bir tabletten başka bir şey değil. Onlara fiziksel dergiyi anlatmakta güçlük çekeceğimiz günler olacak” dedi. Bu sebeple Dijital Zeka’nın Türkiye’deki öncüsü olduklarını söyleyen Ayşem Ertopuz, şöyle konuştu: “Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’nin her aşaması bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı.  1 yıllık yoğun bir eğitimi başarıyla tamamlayan kadınlarımızı, Turkcell bünyesinde test uzmanı olarak istihdam ettik. Uzun bir süredir Turkcell’in BiP, fizy, TV+, Hesabım, Upcall, Yaani, Dergilik ve Lifebox gibi dünyayla yarışan ürün ve servisleri yazılımcı kadınlarımız tarafından test ediliyordu. Beklediğimizin ötesinde başarı gösteren bir süreç oldu ve onların tespitleri sayesinde bugün tüm bu uygulamalar çok daha mükemmel çalışıyor. Şimdi bu bilgi ve tecrübelerini bir kez daha değerlendirmek için tüm dünyada örnek gösterilen Dijital Zeka platformunun Türkçe versiyonunu onlara emanet ediyoruz. Eminim ki, onların güzel elleri değdiğinde, platform çok daha iyi hale gelecek. Onların gözlerinde üretmenin verdiği gururu, özgüveni ve ışıltıyı görmek bizim için çok değerli.”

“Kadınların gücüne inanıyorum”

Dr. Park, yaptığı konuşmada “Kadınların gücüne inanıyorum. Türkiye’de dijital devrimi gerçekleştirecek sizler olacaksınız” dedi.  Dijital evrenin, sadece Türkiye’de ve Singapur’da değil tüm dünyada kullanılan ortak yepyeni bir platform olduğunu söyleyen Dr. Park şunları söyledi: “Çocuklar aile desteği ve herhangi bir eğitim almadan dijital dünyaya adım atıyor. Dijital Zeka ile herkesi etkileyen ve bütün yetkinlik alanlarını içeren bu dünya için ortak bir çerçeve oluşturmak ve her ülkeye uyarlayabilmek için yola çıktık. Güney Kore’de de tıpkı sizin gibi annelerden oluşan bir grupla işe başladık. Kadınlar bu başarının arkasındaki temel güç oldu. Türkiye’yi temsil eden buradaki 20 kadın, sağlıklı ve güvenli dijital eğitim ekosisteminin öncüsü olacak.
Yazılım test uzmanı kadınlar, DQ’nun Türkçe versiyonu üzerinde test çalışmaları yapacak. Testler sonrasında halen 30 ülkede 38.000 çocuğa ulaşan DQ, Türkiye’de Turkcell’in desteğiyle çocuklarımızın en güvenilir eğitim kaynağı olarak kullanılacak.

Dijital Zeka nedir?

İngilizce’de kısaca “DQ” yani Digital Intelligence Quotient olarak anılan dijital zekâ kavramı, 8-12 yaş aralığındaki çocukların dijital dünyanın riskleriyle baş edebilmeleri ve gereklerine uyum sağlamalarını olanaklı kılan teknik, zihinsel ve sosyal yetkinlikler bütünüdür. Dijital dünyanın içine doğan ve büyüyen çocuklar için bu ortama uyum sağlamak büyük önem taşıyor. Turkcell’in Türkçeleştirdiği ve Türkiye’ye uyumlu DQ eğitim platformu oyun tabanlı bir anlayışla, çocuklara dijital vatandaşlık kimliği oluşturma, ekran zaman yönetimi, siber zorluklarla baş etme, siber güvenlik yönetimi, dijital empati, dijital ayak izi, eleştirel düşünme ve kişisel güvenlik yönetimi başlıkları altında 8 dijital yetkinlik kazandırıyor.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor
« Posted on: Eylül 27, 2020, 05:00:49 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor e-book, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor programı, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor oyunları, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor e-kitap, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor download, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor hikayeleri, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor resimleri, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor haberleri, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor yükle, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor videosu, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor şarkı sözleri, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor msn, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor hileleri, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor scripti, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor filmi, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor ödevleri, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor yemek tarifleri, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor driverları, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor smf, Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı Test Ediyor gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
4. Sanayi Devrimi’nin ‘zeka Küpü’ Kahramanları Geleceği Şekillendiriyor
Güncel Haberler
demirdoven 0 413 Son Mesaj Mayıs 03, 2017, 04:26:08 ÖS
Gönderen : demirdoven
Kod Yazan Kadınlar Bilgi'de Buluştu
Genel Kültür.
uglygirl 0 334 Son Mesaj Mayıs 03, 2018, 09:29:23 ÖÖ
Gönderen : uglygirl
Dijital Zeka Için Küresel Işbirliği
Güncel Haberler
Manifest0 0 157 Son Mesaj Eylül 27, 2018, 10:56:26 ÖÖ
Gönderen : Manifest0
Geleceği Yazan Kadınlar Yeni Teknolojiler Için Istanbul’da Buluştu
Güncel Haberler
Manifest0 0 146 Son Mesaj Ekim 15, 2018, 12:31:38 ÖS
Gönderen : Manifest0
Geleceği Yazan Kadınlar Için Son Başvuru Tarihi 21 Ocak
Güncel Haberler
deltafx 0 349 Son Mesaj Ocak 04, 2019, 10:15:36 ÖS
Gönderen : deltafx


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular