Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Gazpıalı Ismail Bey  (Okunma Sayısı: 2268 Kere Okundu.)
« : Aralık 01, 2014, 10:42:46 ÖS »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6025
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36676


1851-1914
1774 Küçük Kaynarca Antlaşması sonucu,Osmanlı himayesinden ayrılıp,1783 yılında Rus işgaline maruz kalan Kırım yarımadası sürgün ve göçlerle sarsılırken, büyük fikir adamı Gaspıralı İsmail Bey, Ruslaştırma politikalarına karşı yayın yoluyla faaliyete geçmiştir. Gaspıralı, 1881'te "Tonguç" isimli broşürü yayınlamıştır. 8 Mayıs 1881'den itibaren her ay başka ad altında "Şafak", "Kamer", "Yıldız", "Güneş", "Mirat-ı Cedit (Yeni Ayna)" broşürlerini yayınlamaya devam etmiştir. Gaspıralı İsmail Bey, 1883 yılında büyük çabalar sonucu "Tercüman" gazetesini yayınlamaya başlamıştır. Tercüman, sadece Kırımda değil Kafkasya'da, Kazan'da, Türkistan'da okunmaya başlamıştır. Bütün Türk-İslam alemini uyandırmaya, ayağa kaldırmaya çalışan Gaspıralı bu konuda şöyle yazmaktadır:

"Sönmüş kalpleri ne ile yandırmalı? Basireti kesmiş perdeleri ne ile kötermeli (kaldırmalı)? Gaflet sahrasında serilip kalmış koca bir milleti ne ile ayağa turguzmalı(kaldırmalı)?".

Gaspıralı İsmail Bey'in büyük ideali; bütün Türklerin her sahada birleşmesini, büyük bir kitle ve kuvvet meydana getirmesini sağlamaktır. Bu uğurda çalışmalarını sürdüren Gaspıralı'nın, Türk dünyasının birleşmesi için ortaya attığı "Dilde, Fikirde, İşde Birlik" şiarı hiçbir zaman önemini yitirmemiştir. Gaspıralı o dönemde, Kırım'dan göçlere de şiddetle karşı çıkmış, bu konuda Tercüman da şunları yazmıştır:

"Bineceğiniz gemiler, Karadeniz'in coşkun merhametsiz dalgalarını zor aşacaktır. Karşılaşacağınız hastalıklar ve zorluklara, bulacağınız çareler ehemmiyetsiz kalacaktır. Gideceğiniz yerlerin tabiat ve iklim şartları başka olacaktır. Oralarda ki hazırlıklar kifayetsiz kalacaktır.

Aziz kardeşler!

Satmak kolay, almak zordur. Gitmek kolay, dönmek zordur. Yıkılmak kolay, kalkmak zordur".

Tercüman Gazetesi, Rusya'daki Türklerin gözü, kulağa, kalbi olmuştur. Gaspıralı bu gazete yoluyla ortak bir Türk dili oluşturmaya da çalışmıştır. Gaspıralı İsmail Bey, fikir adamlığı yanında Türk Dünyasının en büyük gazetecisidir de. Basının önemini çok iyi kavrayan Gaspıralı Tercüman'ın yanında, hanımlar için, kızı Şefika Gaspıralı'ya "Alem-i Nisvan"ı (Kadınlar Alemi) çıkarttırmıştır. Bu dergi Türk dünyasında ki ilk hanım dergisi olma özelliğini taşımaktadır.Şefika Gaspıralı'nın çıkarttığı ilk hanım dergisinden sayfalar

Gaspıralı çocuklar içinde, "Alem-i Sıbyan" ve mizah dergisi "Ha!, Ha!, Ha!"yı çıkarmıştır. Bu dergi ve gazeteler yoluyla Gaspıralı sesini bütün Türk-İslam dünyasına duyurmaya çalışmıştır. İsmail Gaspıralı 11 Eylül 1914 tarihinde Bahçesaray şehrinde ki evinde vefat etti.

Ruslar, Gaspıralı’nın ölüsünden bile korktukları için, mezarı yok etmişler, Kırım Türkleri vatanlarına döndükten sonra mezarın yerini tahmini olarak tespit ederek, buraya bir mezar yaptırıp taştan bir kitabe koymuşlardı.

Doğmuşam ben Avcıköy’de

Bin sekizyüz elli birde

Mekanımdır Bahçesaray

Mezarım kimbilir nerede ?


Gaspıralı'nın Evi

Gaspıralı'nın Sembolik Mezarı


Gaspıralı, Türklüğün geleceğini, nasıl ki bir asırdan fazla bir zaman önce görmüşse, mezarının da bir gün Ruslar tarafından yok edileceğini sanki sezerek bu şiiri yazmış. Ruslar, belki Gaspıralı’nın mezarını yok etmişlerdi ama, o fikirleri ile dünya üzerinde yaşayan 250 milyon Türk’ün kalbinde ve kafasında layık olduğu yeri aldı.

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.142


View Profile
Re: Gazpıalı Ismail Bey
« Posted on: Ekim 22, 2019, 01:47:52 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Gazpıalı Ismail Bey e-book, Gazpıalı Ismail Bey programı, Gazpıalı Ismail Bey oyunları, Gazpıalı Ismail Bey e-kitap, Gazpıalı Ismail Bey download, Gazpıalı Ismail Bey hikayeleri, Gazpıalı Ismail Bey resimleri, Gazpıalı Ismail Bey haberleri, Gazpıalı Ismail Bey yükle, Gazpıalı Ismail Bey videosu, Gazpıalı Ismail Bey şarkı sözleri, Gazpıalı Ismail Bey msn, Gazpıalı Ismail Bey hileleri, Gazpıalı Ismail Bey scripti, Gazpıalı Ismail Bey filmi, Gazpıalı Ismail Bey ödevleri, Gazpıalı Ismail Bey yemek tarifleri, Gazpıalı Ismail Bey driverları, Gazpıalı Ismail Bey smf, Gazpıalı Ismail Bey gsm
Yanıtla #1
« : Eylül 18, 2015, 08:35:33 ÖS »
Avatar Yok

Emrys
*
Üye No : 94961
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 57
Mesaj Sayısı : 118
Karizma = 6


İsmail Gaspıralı Dilde,işte,fikirde birlik sloganı ile hareket etmiştir.Tüm Türklerin ortak bir dil kullanması gerektiğini ifade etmiştir.
SSCB Milli eğitim bakanı Nikolay İlminski ise Rusların hakim olduğu bölgelerdeki Türklere zorla kiril alfabesi öğretmeye çalışmış ve Ortadoksluk dersleri verilmiştir.
Bir milleti var eden önemli unsurlardan olan Dil ve Din;Rusların politikaları sayesinde Orta asyadaki Türk kardeşlerimiz Rus hakimiyeti boyunca bu zulmü yaşamıştır.
İsmail Gaspıralı ise Tercüman gazetesi ile fikirlerini özgürce yaymıştır.Alemi nisvan(hanımlar için) ve alemi sıbyan.(çocuklar için) adlı iki gazetesi daha vardır.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Beşiktaşlı Ismail
Beşiktaş
SeytaN 2 1182 Son Mesaj Temmuz 01, 2009, 12:39:23 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Ismail : Çok Çalışacağım
Beşiktaş
YalnızHayat53 3 1006 Son Mesaj Temmuz 16, 2009, 07:42:16 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Ismail Yk - Tıkla
Karışık Videolar.
|GKN|KRL| 3 1308 Son Mesaj Ağustos 13, 2009, 09:35:28 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Ismail Yk - Kota X)) « 1 2 3 »
WC Özel Şarkı & Sözler.
*-BrujA-* 27 5070 Son Mesaj Ocak 21, 2010, 01:27:47 ÖS
Gönderen : *-BrujA-*
Ismail Yk - Ayrilmam
Karışık Videolar.
Mavi_Kiyamet 2 960 Son Mesaj Kasım 11, 2009, 09:15:45 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular