Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri  (Okunma Sayısı: 1971 Kere Okundu.)
« : Ekim 30, 2009, 11:39:53 ÖS »
Avatar Yok

By.TuRuT
*
Üye No : 773
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 19239
Mesaj Sayısı : 48.229
Karizma = 65205


İlgi Çekici Yerleri:

Arkeoloji Müzesi Neolitik dönemden kemik ve keramik parçaları, kalkolitik ve bronz çağa ilişkin çeşitli eşyaları, figürinleri, Hitit çivi yazılı tabletleri, mühürleri, Urartu, Hitit, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait çeşitli eserleri bünyesinde bulunuyor. Yesemek Açık Hava Müzesi Islahiye ilçesinin güneydoğusunda Yesemek Köyü´nün içindeki yamacın üzerinde yer alıyor. Arazi menekşemsi gri renkte dolarit diye de tanınan bazalt taşlardan oluşuyor. Yesemek Açık Hava Müzesi´nde 300´e yakın yontu taslağı mevcut. Hitit zamanından bugüne gelen taşocağı günümüzde dünyada başka bir örneği bulunmayan antik heykel okulu niteliğinde. Rumkale (Hromgla) Yavuzeli ilçesine bağlı Kasaba köyünde bulunan kalenin Geç Hitit döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Kale sırasıyla Asur, Med, Pers, Roma ve Arapların hakimiyetine girmiştir. Belkız (Zeugma) Nizip ilçesine 10 km. uzaklıkta aynı adı taşıyan köyde bulunan şehir kalıntıları akropolden Fırat Nehri´ne doğru inen yamaçlarda yer alıyor. Kalıntılar Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait. Özellikle Dionysos´un düğün sahnesini içeren mozaiklerin sanat değeri oldukça yüksek. Dülük (Doliche) Gaziantep´in 12 km. Kuzeyinde Dülük köyü içerisinde ve yakınlarında bulunan Dülük (Doliche) antik kenti, antik dönemde ´Antiocha at Tavrum´ adıyla biliniyor. Bizanslılar ise ´Telukh´ adını vermiş. Arkeolojik araştırmalar sonucunda Yontma Taş dönemine ait doğal mağaralar, kaya sığınakları, teraslarda yerleşim yerleri ortaya çıkarılmış. Tilmen Höyüğü İslahiye ve çevresinde sayıları 50´yi geçen eski iskan yerlerinden biri. İslahiye ilçesinin 10 km. doğusunda bulunuyor. Bölgenin en büyük höyüklerinden biri.

Kale
Kalenin Hititliler’den kaldığı sanılıyor. Surlar daire biçiminde çevrilmiş, toplam uzunluğu 1200 metre. Kalede 26 kule ve burç var. Batı burçlarının Memlük döneminde yapıldığı üzerlerindeki yazıtlarından anlaşılıyor. Kale köprüsünün yanlarındaki iki kulenin Kanuni Süleyman zamanında yapıldığı gene yazıtında var. Kuzey burçlarından birinin Roma yapısı olduğu sanılıyor. Burçların altında kaleyi çepeçevre dolaşan tonozlu bir koridor bulunuyor. Koridordaki kapılar kalenin çepeçevre dolaşan tonozlu bir koridor bulunuyor. Koridordaki kapılar kalenin iç bölümlerine açılıyordu. Kalenin içinde bir cami ve kırk kadar evin yıkıntılarını görüyoruz. Kalenin üstüne çıkışta solda büyük İslam bilgini Gazali’nin makamı bulunuyor. Kale tabanında bulunan bir gizli yolun Dülük’teki eski kentle bağlandığı söylenir.

Dülük
Antep’in 12 km kuzeyindeki Dülük’e gidiyoruz. Buradaki kentin adı Dolichenos’du, antik çağda ise Antiochia at Tavrum deniliyordu. Paleolitik dönemden bu yana yerleşimin izleri bulundu kazılarda. Şarklı Mağara’nın duvarlarında ilk sayı sisteminin kullanıldığı tesbit edildi. Paleolitik dönemden fosiller ve ok uçları da ilk kez Dülük’te ortaya çıkarıldı. Yazılı kaynaklara göre Hititlilerin en büyük tanrılarından Teşup’a adanmış Baal Tapınağı bulunuyordu. Günümüze ulaşamadı. Dülük Köyü ve Dülük Ormanları içeresinde çok sayıda kaya ve yeraltı mezarı ortaya çıkarıldı. Büyük bir nekropol görebiliyoruz. Burada daha sonraki dönemlerden bir türbe de var. Dülükbaba tepesi denilen yerdeki türbe kentin Araplar tarafından fethi sırasında ölen sahabe Davud-u Ejder’in mezarıdır.

Türbeler
Antep bir geçiş yolu olmanın özelliğini türbeleri, yatırları ve evliyaları ile de gösteriyor. Boyacı Camisi’nden Kavaflar çarşısına doğru uzanan sokakta Pirsefa denilen yerdeki tek katlı binada Hz. Musa’nın yeğeni Yuşa Peygamber ve Pir Sefa’ya ait iki türbe görüyoruz. Pir Sefa’nın kimliği konusunda rivayet muhtelif. Hacıbaba, Ökkeşiye, Şeyh Fettullah, Bedrüddin Ayni ve Antep ile Maraş’ta çok bulunan Ökkeş adının isim babası Ökkeşiye Türbesi diğer türbeler.

Yesemek Açıkhava Müzesi
İslahiye Antep’in batıdaki ve en uzak ilçesi. 90 km uzaklıkta. İslahiye’ye varmadan sola, Antakya - Kilis yoluna dönüyoruz. Yol asfalt, Antep’ten çıktıktan 113 km. sonra Yesemek köyüne ulaşıyoruz. Karatepe Sırtı denilen yamaç Yesemek Açık Hava Müzesi’dir. Buradaki taş ocağı ve heykel atelyesi dünyanın bilinen ilk açık hava heykel atelyesidir. Dolarit denilen bazalttan yapılmış yaklaşık 350 heykel yayılmış yamaca. Bazıları dev boyutlu, bazıları yarı işlenmiş. Sfenskler, tanrılar, aslanlar, değişik yaratık tasvirleri kocaman bir alana yayılmış. Taş bloğunun ana kütleden koparılışından işlenişine kadar heykelciliğin bir çok aşamasını bir arada görüyoruz.
Yörede ilk kazılar 1890’da başlamış, 1958-61 arasında Prof. Alkım tarafından geniş çaplı kazılar yapılmış. Araştırmalar atelyenin M.Ö. 1300’lü yıllarda Hitit egemenliği sırasında işletildiğini ortaya koyuyor. Yemyeşil bir bitki örtüsüyle sarılan, opak renkli baraj gölü de bu etkileyici heykel atelyesine hoş bir çevre fonu oluşturuyor.

Tilmen Höyük
Höyükte 1958-64 arası yapılan kazılarda M.Ö. 3000 yıllarına tarihlenen iki renkli keramikler bulunmuş. Saray kalıntıları ve sarayı iki sıra halinde çevreleyen surlar görülebiliyor. Sarayın ancak temel kalıntılarını görebiliyoruz. Taş döşeli saray yolunda yürüyoruz.
Daha çok zaman ayıranlar Araban ve Yavuzeli ilçeleri arasında kalan Karadağ üzerinde Elif, Hisar ve Hasanoğlu köylerindeki üç anıt mezarı; Yavuzeli’nin Kasabası köyünde Fırat ile Merzimen Çayı’nın birleştiği yerdeki sarp kayaların üzerindeki heybetli Rum Kale’yi; Kilis’e 21 km. uzakta ve ulaşımı zor olan Ravanda Kalesi’ni görebilirler.

Zeugma- Belkis
Nizip’e 10 km. uzaklıktaki Belkıs Köyü’ne Belkıs Harabelerini görmeye gidiyoruz. Höyük biçimindeki Akropolde Hellenistik, Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar bulunmuş. Zeugma kenti Roma döneminde kendi adına para basacak kadar güçlüymüş. Commagene Krallığının dört büyük kentinden biriymiş. Üst yöneticilerden birine ait olduğu anlaşılan evin tabanında ortaya çıkarılan mozaiklerde Şarap Tanrısı Dionysos’un düğünü tasvir edilmektedir. Meleklerin yüz ifadeleri, zengin kıyafetleri, çeyiz sandığı çok iyi işçilikle tasvir edilmiştir. Nekropolden elde edilen heykellerle birlikte diğer buluntular Gaziantep Müzesi’nin Belkıs ( Zeugma ) Salonunda teşhir edilmektedir. Bunların arasında dünyada eşine rastlanmayacak güzellikte ve sağlam kalmış mozaikler bulunuyor. Zeugma şimdi barajın suları altında gizemini koruyor...

Rumkale (Hormgla)
Rumkale (Hormgla), Yavuzeli ilçesine bağlı Kasaba köyünde, Fırat nehri ve Merzina çayının birleştiği Fırat’ın batı sahilinde yüksek ve sarp kayalarla örtülü müstahkem bir tepe üzerindedir. Rumkale’nin kesin tarihi bilinmemekle beraber çok eski tarihlerden beri Fırat boyuna hakim olmasıyla stratejik bir kale özelliğine sahiptir.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.024


View Profile
Re: Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri
« Posted on: Nisan 09, 2020, 12:43:07 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri e-book, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri programı, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri oyunları, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri e-kitap, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri download, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri hikayeleri, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri resimleri, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri haberleri, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri yükle, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri videosu, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri şarkı sözleri, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri msn, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri hileleri, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri scripti, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri filmi, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri ödevleri, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri yemek tarifleri, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri driverları, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri smf, Gaziantep Ilgi Çekici Yerleri gsm
Yanıtla #1
« : Ekim 30, 2009, 11:43:25 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55161


görmek isterdim,Sağ ol.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Yanıtla #2
« : Ekim 30, 2009, 11:44:14 ÖS »

Furkan
*
Üye No : 3437
Yaş : 24
Nerden : Tokat
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 6752
Mesaj Sayısı : 10.938
Karizma = 15564


Bende görmek isterdim. Sağol.
Yanıtla #3
« : Ekim 17, 2010, 05:22:29 ÖS »
Avatar Yok

yk_kanka
*
Üye No : 62142
Nerden : Gaziantep
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 2
Mesaj Sayısı : 168
Karizma = 1


ilgi çekicidir antebin heryeri  Gülmek :)
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2010, 05:59:15 ÖS Gönderen : Mavi_Kiyamet »
Yanıtla #4
« : Şubat 19, 2014, 09:11:18 ÖS »
Avatar Yok

yazgülü
*
Üye No : 118760
Nerden : Adana
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6
Mesaj Sayısı : 621
Karizma = 1


teşekkürler
Yanıtla #5
« : Mayıs 18, 2014, 04:14:44 ÖÖ »
Avatar Yok

ylmzgln
*
Üye No : 181115
Nerden : Kocaeli
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 53
Karizma = 0


Antep güzel bir şehir.
Yanıtla #6
« : Eylül 19, 2014, 03:02:16 ÖS »
Avatar Yok

consiglier
*
Üye No : 62326
Nerden : Adıyaman
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 7
Karizma = 0


kebabçı ve tatlıcılarıdır, gerisi taş, toprak...
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Sonsuz Yaşamın Sırrı Ve Bilim Üzerine Ilgi Çekici 34 Başlık - Alok Jha
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 618 Son Mesaj Haziran 14, 2014, 09:31:42 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular