Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama  (Okunma Sayısı: 602 Kere Okundu.)
« : Mart 21, 2012, 01:49:28 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Galvaniz Nedir
Üzeri değerli madenlerle kaplanacak bir Bakır levhanın batırıldığı altın, Gümüş veya Platin banyosu" anlamına gelen Galvaniz banyosu teriminde geçen bir söz.

Galvaniz, erimiş çinkonun içine koruma ya da kaplama amacı ile kullanılacak Maddenin batırılması ile yapılan işleme denir.

Özellikle paslanmaya karşı yapılan bu işlem dışarıda, açık Havada her türlü Hava koşulunda çalışacak metallerin ömrünün uzatılması için yapılmaktadır.

Üretimi yapılmış metal malzemeler korozyona karşı direnç sağlaya bilmemeleri ve üzerindeki yağ, pas gibi olumsuzlukları yok etmek için kullanılan bir kaplama yöntemidir.

Elektro Gazveniz Kaplama ; Kaplama yapılacak metalin uygun koşullarda elektrolitle dolu bir kazanın içine Anot ve katot elektrotları daldırılarak Anot elektrotuna Zn ( çinko), Katoduna ise kaplanacak malzeme takılır. Yüksek akım ve düşük gerilim üretici ve redresör ile Elektrik tatbik edilerek Anottan Elektron kopararak Katoda yanı malzemenin yüzeyine yapışması sağlanır. Bu işlemin sonunda kaplamanın kalıcı olması için pasivasyon yapılarak kaplama işlemi bitirilir

Neden Galvaniz
Demir esaslı malzemeler bulunduğu ortamdaki Atmosfer şartlarında paslanmaktadır. Demirin zaman içinde paslanması fonksiyonlarını yitirmesine ve malzemenin çürüyerek yok olmasına sebep olmaktadır.

Elektro galvanizleme, elektrik akımı yöntemiyle malzeme çinko kaplanarak korozyona karşı korunması işlemidir. Bu işlem sonucunda malzemenin yüzeyinde sırasıyla çinko-demir ve saf çinko tabakası oluşur ki, bu tabakalar demir 'malzemeyi korozyona karşı korur.

Çinko, pasa karşı doğada bulunan en aktif koruyucu Element olması sebebiyle, demiri Atmosferin olumsuz etkilerinden korumaktadır. Çinko ile çeşitli kaplama yöntemleri olmakla beraber en dayanıklı ve uzun vadede en ekonomik kaplama yöntemi Elektro Galvanizleme olanıdır. Bu yöntemle kaplanmış malzemelere ilave boya vs, uygulama yapmaya gerek yoktur. Fakat istenirse boya işlemi de uygulanabilir.

Galvaniz kaplama işlemi demirden müteşekkil her türlü malzemeye uygulanabilmektedir. Yaygın olarak haddelenerek üretilen ve yassı mamul dediğimiz saçtan imal edilmiş malzemeler galvaniz kaplanmaktadır. Yaşamımızda çok yaygın olarak kullanılan her türlü demir malzeme rahatlıkla galvaniz kaplanabilmektedir. Galvanizli malzemeler aşağıda belirtilen sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır;

inşaat sektörü, Otomotiv sektörü, Denizcilik sektörü, Enerji sektörü, Endüstriyel makine sektörü, Hırdavat sektörü.

Uygun malzemeler
Alaşımsız Karbon çeliği düşük alaşımlı çelikler gri ve dövülebilir dökme demirler genel olarak galvanizleme işlemi için uygundur.

Kükürt içerek otomat çelikleri normal olarak uygun değildi.

Çelikleri Silisyum ve fosfor gibi reaktif Elementleri varlığı, eşit olmayan, kırılgan, kalın ve de parlak veya koyu gri ( mat ) Kaplama alanlarını oluşmasına sebep olabilir

WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama
« Posted on: Şubat 28, 2020, 09:18:45 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama e-book, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama programı, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama oyunları, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama e-kitap, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama download, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama hikayeleri, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama resimleri, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama haberleri, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama yükle, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama videosu, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama şarkı sözleri, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama msn, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama hileleri, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama scripti, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama filmi, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama ödevleri, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama yemek tarifleri, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama driverları, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama smf, Galvaniz Nedir - Galvaniz Kaplama gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Babilin Şaşırtıcı Pili Ve Gümüş Kaplama Çömlekleri
Tarih
FeMoX 1 792 Son Mesaj Temmuz 28, 2011, 12:08:48 ÖS
Gönderen : EmpaThy
Ekmek Nedir? Nasıl Yapılır? Ekmeğin Tarihçesi Nedir?
Genel Kültür.
KumraLım 7 5899 Son Mesaj Ağustos 23, 2014, 02:56:58 ÖÖ
Gönderen : aytekout
Toz Metalürjisiyle Üretilmiş Demir Parçalarının Kaplama Yöntemiyle Nikel Kaplama
Jeoloji
[B]a[R]a[N] 3 846 Son Mesaj Ocak 18, 2012, 07:02:58 ÖS
Gönderen : SheWolf
Altın Kaplama Kablo Gerçeği!
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
||TeXaS|| 1 701 Son Mesaj Ocak 27, 2012, 03:02:22 ÖS
Gönderen : qweqweqwe
Kuron (tam Kaplama)
Ağız ve Diş Sağlığı
Asortik Hatun 1 591 Son Mesaj Kasım 23, 2013, 07:07:07 ÖS
Gönderen : fromrose


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular