0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır  (Okunma Sayısı: 427 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 12:34:48 ÖÖ »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


Frenk üzümünün iklim ve toprak özellikleri nasıl olmalıdır

İklim İsteği

Bağcılıkta başarının temel şartı bağ kurulacak yörenin iklim ve toprak faktörleri ile asmanın çok iyi bir uyuşma içinde olmasını temin etmektir. Bu nedenle bir yere bağ tesis ederken iklim, toprak, mevki - yön, anaç ve çeşit seçimi gibi unsurları iyice etüt etmek gereklidir.

Asma gelişme devresi oldukça uzun olan bir bitkidir. Günlük ısı ortalaması 10oC yi bulunca gelişmeye başlar ve sonbaharda ısı ortalaması bu derecenin altına düşünceye kadar gelişmesini sürdürür. Her üzüm çeşidi meyveleri iyi bir şekilde olgunlaştırmak için belirli bir ısı toplamına ihtiyaç gösterir. Bağ kurulacak bölgenin yıllık aktif sıcaklık toplamının en az 1600 oC derece olması gerekir. Rantabl bağcılık yapabilmek için, yıllık ortalama sıcaklık 9-21 oC ve sıcak aylar ortalaması 17-20 oC olmalıdır. Candolle asmanın gelişmesi için bir vegetasyon devresinde 2900 oC sıcaklık toplamına ihtiyaç olduğunu bildirmektedir. Erken olgunlaşan çeşitlerde tam çiçeklenmeden olgunluğa kadar geçen sürede 1600-2000 oC, geç olgunlaşanlarda ise 3000 oC ya da daha fazla sıcaklık toplamına ihtiyaç bulunur.

Asmanın kökleri derinlere gittiği için diğer bitkilere oranla daha az yağış alan yerlerde de yetişebilir. Yıllık yağış miktarı yanında, yağışın dağılımı bağcılık bakımından çok önemlidir.


Kış aylarında ve ilkbahar başlangıcında düşen yağmurlar asma için çok yararlıdır. İlkbaharın son döneminde ve yaz başlangıcında devam eden yağışlar özellikle mantari hastalıkların artmasına sebep olduğundan bağcılık yönünden sorunlar yaratmaktadır.

Bağcılıkta iklim faktörleri çok önemlidir. Şayet bir yerde ilkbahar donları omcaların sürgün sürme zamanına kadar devam ederse, yeşil aksam, -1, -2 oC nin altındaki ısıdan zarar göreceğinden bağ hasara uğrar. Sonbaharda erken gelen donlar da odun kısmının iyi odunlaşmasına engel olarak genç omcaların kurumasına sebep olur.

Rüzgarların bağlara çok etkisi vardır. Diğer iklim faktörleri müsait olmak şartıyla rüzgarlardan korunmuş yerler bağcılığa daha elverişlidir.

Uzun yılların gözlemlerine dayanarak Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bağın iklim isteklerinin istenen düzeyde olduğunu, ilkbahar ve sonbahar geç donlarının bölge bağcılığında bir sorun oluşturmadığı söylenebilir.

Toprak İsteği

Asma kökleri derine giden bir bitkidir. Bu yüzden yumuşak dokulu topraklardan hoşlanır. Bağlar yazları kurak veya az yağışlı yerlerde en iyi geliştiğinden bağ toprağının derin ve su tutma kapasitesinin yüksek olması istenir. Toprak yapısı köklerin gelişmesine müsait olduktan sonra fakir topraklarda bile yetişir. Yerli asmalar kendi kökleri üzerinde yetiştirildiğinde topraktaki kirece oldukça fazla tolerans gösterirler. Fakat, Amerikan asma anacı kullanılması gerekirse, toprak seçimine dikkat edilmesi gerekir.

Bölgemizde, su geçirir olmak şartıyla killi topraklar çok verimli ve bağcılığa elverişli topraklardır. Tinli topraklar ise, kalite bağcılığı bakımından orta derecede, fakat kantite bağcılığı için besin maddelerince zengin topraklardır.

Kalkerli topraklar şaraplık kırmızı üzüm çeşitlerinin sevdiği topraklardır. Ancak bazı Amerikan asma anaçları yetişmez. Humuslu toprakların bağcılık açısından önemi olmamasına rağmen iyi bir bağ toprağında % 5-10 humusun bulunması arzu edilir.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır
« Posted on: Kasım 29, 2020, 08:09:03 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır e-book, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır programı, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır oyunları, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır e-kitap, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır download, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır hikayeleri, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır resimleri, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır haberleri, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır yükle, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır videosu, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır şarkı sözleri, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır msn, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır hileleri, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır scripti, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır filmi, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır ödevleri, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır yemek tarifleri, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır driverları, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır smf, Frenk Üzümünün Iklim Ve Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular