Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Francis Drake  (Okunma Sayısı: 644 Kere Okundu.)
« : Haziran 21, 2012, 07:39:22 ÖS »
Avatar Yok

Liza
*
Üye No : 5348
Nerden : Konya
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 3605
Mesaj Sayısı : 9.619
Karizma = 20178


Francis Drake (Francis Drake Kimdir? - Francis Drake Hakkında)

Sir Francis DRAKE (yaklaşık 1543–1596)

İngiliz deniz kuvvetleri tarihinde çok az kişi Sir Francis Drake kadar ünlüdür. Devon'da, Tavistock yakınlarında doğan Drake bir baş­ka ünlü denizci, akrabası Sir John Hawkins tarafından yetiştirildi. 13 yaşındayken küçük bir gemiye tayfa oldu; 18'indeyken Biskay Körfezi'nde ticaret yapan bir gemide çalış­maya başladı. 23 yaşında, Batı Afrika'daki Gine'ye yaptığı yolculukta köle taşıdı. 24 yaşında Judith gemisinin kaptanı oldu. Bu, onun ilk yönetim deneyimiydi. Bu gemiyle, Havvkins'in yanında, Batı Hint Adaları ve Orta Amerika'daki İspanyollar'a karşı bir sefere çıktı. İspanyollar San Juan de Ulüa'da gemilerinin çoğunu batırdı, ama Drake ve Havvkins kaçtılar.
Öç almak için 1570'te Orta Amerika kıyı­larına dönen Drake sonraki üç yıl boyunca çevrede korkulan bir kişi oldu. Veracruz, Portobelo ve Nombre de Dios kentlerini yağmalayarak Kuzey ve Güney Amerika'yı birleştiren Panama Kıstağı'nı geçti. Büyük Okyanus'u gördüğünde "o denizde bir İngiliz gemisi yüzdürmeye" karar verdi. İspanyol­ların Güney Amerika'daki en zayıf bölgesi­nin Panama olduğunu anladı. Güney Ameri­ka'nın batı kıyılarındaki İspanyol sömürgelerin­den gelen bütün mallar ve gümüş katırlarla Panama Kıstağı'ndan geçiriliyor ve Nombre de Dios'tan deniz yoluyla İspanya'ya gönderi­liyordu. Drake el koyduğu değerli madenlerle 9 Ağustos 1573'te hem zengin, hem ünlü olarak Plymouth limanına döndü.
Büyük hazırlıkların ardından, Aralık 1577'de Pelican adlı gemisiyle dünya çevresinde­ki yolculuğuna başladı. Bir İngiliz tarafın­dan ilk kez gerçekleştirilen bu yolculuk iki yıl 10 ay sürdü. Drake Aralık 1578'de Brezilya kıyılarına ulaştı ve 21 Ağustos'ta Güney Amerika'nın en güney ucundaki Macellan Boğazı'ndan kuzeye döndü; Şili ve Peru kıyılarından geçerken İspanyol gemileriyle savaşarak onları yendi. Yolculuğunu bugünkü Vancouver'e kadar, kıyı boyunca keşifyaparak sürdürdü. Kanada'nın batı kıyısını gören ilk Avrupalı oldu. Sonra, Büyük Okyanus'u geçerek Selebes ve Cava'ya vardı. Daha da batıya giderek 1580'de Ümit Burnu'na ulaştı. Yalnızca 57 adamı ve güvertede üç sufıçısı kalmıştı, ama geminin dengede durmasını sağlayacak ağırlıkta İspanyol gümüşü bulunuyordu. Haziranda ekvatoru geçti ve eylülde Plymouth limanına girdi. Büyük Okyanus,Hint Okyanusu ve Atlas Okyanusu'nun güneyini dolaşan ilk İngiliz oldu. Bu başarıları nedeniyle Kraliçe Elizabeth ona "sir" unvanı verdi.
1585'te İspanya-İngiltere Savaşı başladı. Drake bir filonun komutanlığına getirildi. Filosunu eski savaş alanı olan Orta Ameri­ka'ya götürdü. Yaklaşık bir yıl boyunca İs­panyol sömürgelerine ve gemilerine önemli zararlar verdi. 1587'de İspanyollar'ın, önemli bölümü Câdiz Körfezi'nde olmak üzere, Av­rupa sularında büyük bir filo kurdukları anlaşıldı. Drake, gemileriyle Câdiz limanına girdi ve İspanyol gemilerinin birçoğunu yok etti.
Bu gözü pek girişim İspanya'nın İngilte­re'ye yapmayı tasarladığı saldırıyı geciktirdi; ama önlemedi. 1588'de, büyük bir deniz filosu olan İspanyol Armada'sı İngiltere'ye yöneldi. Drake, Effingham Lordu Howard komutasındaki İngiliz donanmasında tümami­ral oldu. Hızlı saldırılarıyla ağır İspanyol savaş gemilerine büyük hasar verdi. İngilizler'in zaferi kazanmasında önemli yardımları oldu.
Drake 1596'da Hawkins ile birlikte, gene Batı Hint Adalan'na ve Orta Amerika'ya döndü. Panama'dayken, gemisinde çıkan di­zanteri hastalığından öldü ve denize gömüldü.

Velhasıl-ı Kelam; Namaz . Dua . Gayret . Sabır . Nasip .
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.024


View Profile
Re: Francis Drake
« Posted on: Nisan 09, 2020, 02:40:58 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Francis Drake e-book, Francis Drake programı, Francis Drake oyunları, Francis Drake e-kitap, Francis Drake download, Francis Drake hikayeleri, Francis Drake resimleri, Francis Drake haberleri, Francis Drake yükle, Francis Drake videosu, Francis Drake şarkı sözleri, Francis Drake msn, Francis Drake hileleri, Francis Drake scripti, Francis Drake filmi, Francis Drake ödevleri, Francis Drake yemek tarifleri, Francis Drake driverları, Francis Drake smf, Francis Drake gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Lil Wayne Ft. Drake - Good Kush & Alcohol (future)
Yabancı Rap Hakkında Herşey
naberpravda 1 835 Son Mesaj Ağustos 05, 2013, 12:21:45 ÖÖ
Gönderen : djkaya88
Rihanna - What's My Name? Ft. Drake
Klipler
Amphitrite 0 398 Son Mesaj Temmuz 30, 2013, 03:38:38 ÖÖ
Gönderen : Amphitrite
Drake Center
Yurtdışı Sağlık Merkezleri
Honey_Face 0 232 Son Mesaj Eylül 10, 2013, 04:39:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Kırılmış - J. L. Drake
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
buse_1396 3 674 Son Mesaj Mayıs 13, 2016, 09:56:47 ÖS
Gönderen : hülya33
Nevill Francis Mott (nevill Francis Mott Kimdir? - Nevill Francis Mott Hakkında)
Bilim Adamları
[B]a[R]a[N] 0 168 Son Mesaj Kasım 03, 2016, 02:45:11 ÖS
Gönderen : [B]a[R]a[N]


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular