0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Fiziki Coğrafyanın Tanımı  (Okunma Sayısı: 648 Kere Okundu.)
« : Aralık 21, 2014, 09:46:49 ÖS »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6024
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36677
Fizikî coğrafya, yeryüzünde hem canlı hem de cansız ortamı oluşturan öğeleri dikkate alır ve âdeta bir ortam bilimi olan ekolojide olduğu gibi, bunlar arasındaki karşılıklı ilişkileri inceler. Bu öğeler; yeryüzü şekillerinin oluşumlarına veya şekillen­di) k;i amilin özelliğine göre topoğrafya tipleri, iklim, toprak, doğal bitki örtüsü ve hayvan topluluklarıdır. Bunlardan arazi şekilleri, iklim ve ana materyal grupları ortamın cansız öğelerini, toprak (içerisinde flora ve fauna barındırdığı için), bitki ve hayvan toplulukları da canlı öğelerini oluşturur.

Fiziki coğrafyanın araştırma-inceleme kapsamına başlıca bilim dalları şunlardır:

Jeomorfoloji: Dünya’nın şekillenmesini inceleyen jeomorfoloji, hem kara yüzeyini hem de denizaltını ele alır; buradaki şekilleri (dağlar, platolar, ovalar) flzyograflk birimlere ayırır. Bunların oluşumu ve şekillenmesinde etkili olan faktörleri ayrı ayrı ele alarak inceler.

Klimatoloji (İklim Bilimi): İklimi oluşturan öğeler ile iklim tipleri ve bunların ynryüzüne dağılışı ele alınır. Genel atmosfer dolaşımı, hava kütleleri, iklim elemanlarını oluşturan yağış, sıcaklık, bulutluluk, nem, sis vb. incelenir. Yükselti, dağların uzanışı, bakı, karasallık gibi fizikî coğrafya özelliklerinin iklimelemanları üzerindeki etkileri açıklanır.

Toprak Coğrafyası: Toprak oluşumunda İklim, anamateryal, topoğrafya, bitki ve zamanın etkileri incelenir. Topraklar, oluşum yönünden sınıflandırılır ve toprakların dağılışının nedenleri ele alınır.

Biyocoğrafya: Canlı coğrafyası olarak da belirtilen bu dalda hem bitki hem de hayvanların doğal ortam şartları ile olan ilişkileri, bitki ve hayvanların doğal ortam üzerindeki önemi, özellikle enerji ve madde dolaşımındaki etkileri araştırılır.

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.166


View Profile
Re: Fiziki Coğrafyanın Tanımı
« Posted on: Ocak 26, 2021, 08:50:23 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Fiziki Coğrafyanın Tanımı e-book, Fiziki Coğrafyanın Tanımı programı, Fiziki Coğrafyanın Tanımı oyunları, Fiziki Coğrafyanın Tanımı e-kitap, Fiziki Coğrafyanın Tanımı download, Fiziki Coğrafyanın Tanımı hikayeleri, Fiziki Coğrafyanın Tanımı resimleri, Fiziki Coğrafyanın Tanımı haberleri, Fiziki Coğrafyanın Tanımı yükle, Fiziki Coğrafyanın Tanımı videosu, Fiziki Coğrafyanın Tanımı şarkı sözleri, Fiziki Coğrafyanın Tanımı msn, Fiziki Coğrafyanın Tanımı hileleri, Fiziki Coğrafyanın Tanımı scripti, Fiziki Coğrafyanın Tanımı filmi, Fiziki Coğrafyanın Tanımı ödevleri, Fiziki Coğrafyanın Tanımı yemek tarifleri, Fiziki Coğrafyanın Tanımı driverları, Fiziki Coğrafyanın Tanımı smf, Fiziki Coğrafyanın Tanımı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Coğrafyanın Bilinmeyenleri
Dersler
Asortik Hatun 2 1536 Son Mesaj Nisan 14, 2010, 03:46:54 ÖS
Gönderen : Anqel*
Coğrafyanın Ortaya Çıkışı
Dersler
FeMoX 1 932 Son Mesaj Ekim 29, 2008, 12:42:19 ÖS
Gönderen : Liza
Coğrafyanın Üç Temel Prensibi
Dersler
FeMoX 1 861 Son Mesaj Ekim 29, 2008, 01:06:44 ÖS
Gönderen : [B]a[R]a[N]
Türkiyenin Fiziki Yapısı Ve Jeopolitik Arasındaki Ilişki
Coğrafya
Hephaestus 4 1720 Son Mesaj Nisan 24, 2014, 11:46:53 ÖS
Gönderen : dizzyAngeL
Türkiye‘nin Yerşekillerinin Ve Oluşumu (fiziki Cografya)
Jeoloji
[B]a[R]a[N] 4 1046 Son Mesaj Ocak 19, 2012, 08:40:34 ÖS
Gönderen : SheWolfTheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular