0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır  (Okunma Sayısı: 391 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 12:34:07 ÖÖ »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


Feijoanın yetiştiriciliği nasıl yapılmalıdır

Yetiştiriciliği

İklim sitekleri yönünden Feijoa'ya en yakın bitki zeytindir. Sıcak isteği zeytine yakındır. Kışın -16°C'ye kadar soğuklara dayanabilir. Su isteği zeytinden biraz fazladır. Bu benzerlik nedeni ile zaytin yetişen yerlerde rahatlıkla yetişebilir. Deniz seviyesinden 700m kadar yükseğe çıkabilir. Sürekli sert ve kuru rüzgarladar kaçınılmalıdır. Hasattan önce oluşabilecek don meyvelere zarar verir. Kış aylarında yağan kar dalları kırabilir. Bu gibi durumlarda sürgünler ve dallar çepçevre bir kaç sıra iple bağlanmalıdır.
Toprak istekleri yönünden fazla seçici değildir. Kuvvetli kazık ve saçak kökleri toprakta iyi dağılır ve sömürür. Derin, kireçsiz, süzek topraklarda iyi gelişir. Kuru topraklarda gelişmesi zorlaşır.
Bahçe tesis ederken sıra arası 4-5 m sıra boyu 2-3m olmalıdır. Herhangi bir destek sistemine ihtiyaç duymaz. Meyve ağırlığı ile kırılabilecek dallar desteklenmelidir veya karşılıklı bağlanmalıdır. Karşılıklı uyuşmazlık yoktur. Meyve tutumunu arttırabilmek için, bahçe tesis ederken birden fazla çeşit kullanılmalıdır.

Feijoalar 50-60 yıl yaşayıp meyve verirler. Bir dekara 66-110 bitki dikilebilir. Verimide 550-1800 kg/da arasında olabilir. Ağaçlar yerden 30-40 cm yüksekten taçlandırılmalıdır. Yanlara doğru eşit aralıklı3-5 dal bırakılır. Daha sonra doğal gelişme formuna bırakılır. Bununla birlikte, aşağı doğru büyüyen, bitki iç kısmını kapatan sürgünlerle, dip sürgünleri düzenli olarak temizlenir.
Gübreleme bitkinin düzenli gelişmesi ve meyve vermesi için zorunludur. Yaprak analizlerinde optimum-eşik değerler henüz belirlenmemiştirAncak düzenli ürün alabilmek için Yeni Zellanda'da, her yıl, dekara 10 kg N, 8 Kg P2O5 ve 10 Kg K verilmektedir. Ayrıca kök gelişmesini teşik etmek ve toprağın su tutma kapasitesini arttırmak için organik madde (ahır gübresi) verilmelidir.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır
« Posted on: Kasım 26, 2020, 12:51:25 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır e-book, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır programı, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır oyunları, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır e-kitap, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır download, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır hikayeleri, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır resimleri, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır haberleri, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır yükle, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır videosu, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır şarkı sözleri, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır msn, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır hileleri, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır scripti, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır filmi, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır ödevleri, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır yemek tarifleri, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır driverları, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır smf, Feijoanın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular