0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz  (Okunma Sayısı: 372 Kere Okundu.)
« : Haziran 27, 2013, 06:13:10 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


adaptasyon - adapte olmak - insanların adaptasyon gücü
İnsanın adaptasyon gücü inanılmaz. Çünkü hem fiziksel hem de duygusal değişkenlere adapte olma işleviyle donatılmış durumdayız. Hepimiz adaptif becerilerle donanmış durumdayız ve günlük yaşantımız içerisinde, farkına varmaksızın, defalarca adapte oluyoruz...

FİZİKSEL ADAPTASYON& HEDONİK ADAPTASYON

Geçtiğimiz haftalarda sizleri, birçoğumuzun ısrarla kabul etmek istemediği irrasyonel tarafımızla yüzleşmeye davet etmiş; sanılanın aksine, akıldışının beklenmedik bir cazibesi olabildiğini vurgulamıştık. Geleneksel yaklaşımın genelde yok saydığı bu yönümüze dair farkındalık kazanmak ve bu farkındalıktan yararlanmak üzere, davranışçı ekol perspektifinden, yaşantımıza dair bazı örnekleri ele almıştık. Bugün de adaptasyon üzerine konuşarak devam edeceğiz.

Adaptasyon, yani, organizmanın yaşadığı ortama uyum sağlayabilmesi, hayatta kalabilmek ve işlevsel olabilmek için kritik önem taşıyor. Neyse ki, insanoğlu, epey gelişmiş bir adaptasyon becerisine sahip. Bahsettiğimiz, yalnızca büyük değişimler karşısında, değişen hayata uyum sağlayabilmek değil. Hepimiz adaptif becerilerle donanmış durumdayız ve günlük yaşantımız içerisinde, farkına varmaksızın, defalarca adapte oluyoruz. Bu, özellikle, fiziksel adaptasyon için geçerli. Gün boyunca deneyimlediğimiz, hızla değişebilen, çok çeşitli duyusal uyaranları bir düşünün. Gördüğümüz, duyduğumuz, hissettiğimiz, kokusunu aldığımız ve (diğerlerine nazaran daha az olsa da) tattığımız bunca uyarana adapte olabilme becerimiz gerçekten fevkalade. Örneğin, zifiri karanlık bir iç mekândan, öğle güneşiyle aydınlanan dış mekâna çıktığımızı düşünün. İlk başta gözlerimizi tam olarak açmakta zorlanırız, ama hızla bu yeni ortama tamamen alışır, hatta ışığın ne denli kuvvetli olduğunu unuturuz. Benzer şekilde, apaydınlık bir ortamdan, kapkaranlık bir ortama geçişte de bir adaptasyon süreci yaşar ve sonunda adapte oluruz. Bu, bize fiziksel adaptasyon ile ilgili iki şey söylüyor: İlki, birbirinden taban tabana farklı fiziksel ortamlar ile baş edebilme becerimiz var.

İkincisi, bu denli farklı fiziksel ortamlar arası geçişlerde, değişime hızla, üstelik pek çok kez bayağı bir biçimde uyum sağlayabiliriz. Karşılaştığımız bir uyaran, ilk anda çok fark ediliyor; ancak, zamanla giderek daha az dikkat çekiyor; sonra ise, bir noktada, tamamen adapte olunuyor ve neredeyse farkına bile varılmıyor. Mesele şu ki, etrafımızda olup bitenleri gözlemlemek ve anlamak için sınırlı dikkat kapasitemiz var ve adaptasyon, bizim bu sınırlı dikkat kapasitemizi, tehlike veya fırsat anlamına gelen değişimlere yönlendirmemizi sağlayan bir filtre vazifesi görüyor. Her an gerçekleşen milyonlarca şeyden önemli olanlarını fark etmemize, önemsiz olanlarını ise yok saymamıza olanak tanıyor. Mesela, havada son beş saattir aynı koku varsa adapte olur ve unuturuz, ama eğer birden gaz kokusu çıkarsa hemen farkına varır ve harekete geçeriz.

Duyusal uyaranlara bağlı adaptasyon dışında, bir de hedonik adaptasyon var. Hedonik adaptasyon, bizim, haz veya acı verici deneyimlere dayanarak nasıl tepki verdiğimizle ilgili. Bu, özel, sosyal veya iş yaşamımızda gerçekleşebilecek her tür değişime ilişkin olabildiği gibi, aşırı haz veya aşırı acı verebilen sınır deneyimler için de geçerli. Aşırı fiziksel acıya yol açan deneyimleri olan kişilerle yapılan çalışmalar, enteresan bulgular ortaya koyuyor. Yazının geri kalanında, bu deneyimler boyunca ve sonrasında gelişen adaptasyon sürecinden bahsedeceğiz. Dan Ariely ve Hanan Frenk’in deneyinden hareketle başlayalım. Her ikisi de fazlasıyla acı verici deneyimler atlatmış olan araştırmacılar, geçmişte ciddi yaralanmaları olmuş kırk kişiyi incelediler; tüm katılımcıların deneyimi, deneyden ortalama on beş yıl önce gerçekleşmişti.

Katılımcılardan, ellerini, önce biri, sonra diğeri olmak üzere, 48 derece sıcaklığındaki suya sokmaları istendi. Suyun sıcaklığı, acı hissi vermeye başladığı zaman belirtmeleri ve acı dayanılmaz olduğu an ellerini çekmeleri söylendi ve böylece, her bir katılımcı için acı eşiği ve acı toleransı ölçüldü. Sonrasında, trajik deneyimlerine dair bilgi alınan katılımcılar, yaşadıkları deneyimin ciddiyetine göre, biri orta (A), diğeri ağır (B) seviye olmak üzere iki grupta düşünülerek değerlendirildiler. Bu kıyaslama ile geçmişte yaşanan acının seviyesinin, yıllar sonra, bireylerin acı deneyimlerini etkileyip etkilemediği incelendi; sonuçlar çarpıcı: A grubundakilerin acı eşiği yaklaşık 4,5 saniyeyken, B grubundakilerinki 10 saniye. İlk gruptakilerin acı toleransı 27 saniyeyeyken, B grubundakilerinki 58 saniye. Yani, geçmişte daha ciddi acı deneyimleri olanların acı eşiği ve toleransı iki kat fazla.

Araştırmacılar, geçmişte katlanılan yoğun acının, uzun vadede, kişinin daha sonraki acı deneyimlerini, acı eşiğini ve toleransını değiştirdiği kanaatinde, daha çok acıya katlanma gücünü artırması rasyonel mi? Hayır; akıldışı, ama cazip.

Bu deneye dair çok önemli bir bilgi: Katılımcıların hiçbiri kötü seyir izleyen, kronik bir hastalıktan muzdarip değil. Tümünün acıyla ilişkili deneyimi, bir nevi yaralanma sonucu gerçekleşmiş. Dolayısıyla, acı ile giderek kötülemek arasında bir bağlantı kurulmamış. Ariely’e göre, böyle bir negatif bağlantının bulunmaması, acıya yaklaşımı belirleyen çok önemli bir etken. Haftaya hedonik adaptasyona dair gündelik konularla devam.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz
« Posted on: Kasım 24, 2020, 06:12:24 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz e-book, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz programı, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz oyunları, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz e-kitap, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz download, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz hikayeleri, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz resimleri, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz haberleri, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz yükle, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz videosu, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz şarkı sözleri, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz msn, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz hileleri, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz scripti, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz filmi, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz ödevleri, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz yemek tarifleri, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz driverları, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz smf, Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Düşünen Sahip Olduğu Nimetin Farkına Varır
Dini Hikayeler
mEkansIz_qEnc 2 973 Son Mesaj Mayıs 04, 2008, 08:07:51 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Farkına Varabilmek
Şiir Köşesi
Furkan 0 485 Son Mesaj Ağustos 04, 2008, 09:44:23 ÖS
Gönderen : Furkan
Adapte
A - B - C
[B]a[R]a[N] 0 542 Son Mesaj Nisan 08, 2009, 06:51:49 ÖS
Gönderen : [B]a[R]a[N]
Farkına Varmadan Adapte Oluyoruz
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Asortik Hatun 0 347 Son Mesaj Temmuz 23, 2013, 11:00:15 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Farkına Varmak
Deyimler Sözlüğü
Asortik Hatun 0 310 Son Mesaj Kasım 05, 2013, 11:23:26 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular