Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1 2
Konu: Facebook'un Yeni Yüzü  (Okunma Sayısı: 2116 Kere Okundu.)
« : Aralık 09, 2010, 03:37:42 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12253
Mesaj Sayısı : 47.790
Karizma = 55160


Facebook daha önce yaptığı gibi yine kullanıcıya sormadan, fikrini almadan, deneme, test süresi uygulamadan profil sayfalarında ve görünümde yeniliğe gitti.

Sizlere tavsiyem bu yazıyı okumadan sakın profilinizi yeni tasarıma uyarlamayın çünkü bir kere değişikliği onayladınız mı geriye dönüşü yok.

ZİRVENİN GALİBİ DEĞİŞTİ
Facebook yeni tasarımında fotoğraf, video gibi görsel materyallerin ön plana çıkarıldığını belirtiyor. Yeni görünümü beğenen de var beğenmeyen de.
Bana göre yeni tasarımın en kötü yanı artık sayfanıza girildiğinde "durum iletiniz"in en üstte görülmeyecek olması.
Siz istediğiniz kadar durum iletinizi (status) güncelleyin yeni tasarımda bu yazdığınız herhangi bir duvar yazısı gibi aralarda kaybolup gidecek. Oysa Facebookla ilgili en eğlenceli kısımlardan biri de bu durum iletileri idi.

Yeni tasarımda profil ziyaretçilerinizi en üstte sizinle ilgili 2 satırlık özet bilgiler karşılıyor; doğum tarihiniz, gittiğiniz okullar, oturduğunuz şehir, işiniz gibi.

ETİKETLENDİĞİNİZ FOTOĞRAFLAR ARTIK SİZİN KADERİNİZ
Özet bilgi kısmının hemen altında tek satır halinde 5 fotoğraflık "etiketlendiğiniz fotoğraflar" bölümü yer alıyor.
Neden burada etiketlendiğimiz fotoğraflar yer almış onu anlayamadım, eğer tasarımcılar ve yazılımcılar illaki fotoğraf gösterme istediği duydular ise en azından profil fotoğraflarını seçebilirlerdi.
Malum etiketli olduğumuz fotoğraflar her zaman bizimle ilgili en iyi, doğru ve güncel bilgileri verenler ( ya da gurur duyduğumuz) olmuyor. Bazen saçma bir karikatürde, bazen bir kayıp ilanında çevremizdekilerin bizi etiketleyebildiğini düşünürseniz bu özelliğin bana neden çok saçma geldiğini anlayabilirsiniz. Nihayetinde facebook'ta sadece aile ve arkadaşlarımız değil, iş yerinde birlikte çalıştığımız kişiler, patronumuz gibi insanlar da yer alıyor, dolayısıyla yerli yersiz etiketlenen fotoğraflarımızı herkesin görmesini istemememiz çok normal.

Mesela benim hayvanlarla ilgili çalışmalarım olduğu için hayvan sever gruplardaki arkadaşlar tarafından günde pek çok defa yuva arayan sakat, kör, topal kedi köpek fotoğraflarında etiketleniyorum. Benim profilime girere girmez karşınıza çoğu zaman yürek burkan görüntüleri olan bu gariban hayvanlar çıkıyor ki bence bu hiç de hoş bir karşılama değil.

Başka bir senaryo düşünelim. Arkadaşlar arasında parti esnasında espri olsun diye olmayacak komik ve saçma bir kılığa girdiniz ve çok düşünceli arkadaşlarınız da sizi etiketledi. İş yerinden tanıdığınız, patronunuz, müdürünüz profilinize girdi ve... gerisini siz hayal edin artık Gülmek :)

Şimdiye kadar "etiketlendiğim fotoğrafları kimse görmesin" seçeneğini kullanmamıştım çünkü dediğim gibi yuva arayan hayvanlar belki bu şekilde çevremden birilerinin dikkatini çekebilir diye umuyordum. Ama bu kör parmağım gözüne tarzındaki yayınlama şekli ile de kimseyi rahatsız etmek istemediğimden bu yasağı uygulamak durumunda kaldım.

Etiketlendiğim fotoğrafları kimse görmesin tercihini kullandığımda profilimde buna tahsis edilen o bölgede otomatik olarak profil fotoğraflarım yer aldı (etiketli olmadıkları halde). Facebook burada kullanıcıya "hangi fotoğraflar o bölgede yer alsın" seçeneği sunmayarak bana göre ciddi bir hata yapmış.
Kullanıcı profili kişisel bir alan ve orada sergileyeceğimiz görsellere karar verme özgürlüğümüz olmalı diye düşünüyorum.


Başka bir senaryo düşünelim. Arkadaşlar arasında parti esnasında espri olsun diye olmayacak komik ve saçma bir kılığa girdiniz ve çok düşünceli arkadaşlarınız da sizi etiketledi. İş yerinden tanıdığınız, patronunuz, müdürünüz profilinize girdi ve... gerisini siz hayal edin artık Gülmek :)

Şimdiye kadar "etiketlendiğim fotoğrafları kimse görmesin" seçeneğini kullanmamıştım çünkü dediğim gibi yuva arayan hayvanlar belki bu şekilde çevremden birilerinin dikkatini çekebilir diye umuyordum. Ama bu kör parmağım gözüne tarzındaki yayınlama şekli ile de kimseyi rahatsız etmek istemediğimden bu yasağı uygulamak durumunda kaldım.

Etiketlendiğim fotoğrafları kimse görmesin tercihini kullandığımda profilimde buna tahsis edilen o bölgede otomatik olarak profil fotoğraflarım yer aldı (etiketli olmadıkları halde). Facebook burada kullanıcıya "hangi fotoğraflar o bölgede yer alsın" seçeneği sunmayarak bana göre ciddi bir hata yapmış.
Kullanıcı profili kişisel bir alan ve orada sergileyeceğimiz görsellere karar verme özgürlüğümüz olmalı diye düşünüyorum.DUVAR
Neyse ki duvar düzenine dokunulmamış. En tepede yer alan özet bilgi ve etiketlenmiş fotoğraflar kısmının hemen altında klasik alıştığımız duvar aynen devam ediyor. Sol tarafta profil resminizin hemen altına duvar, bilgiler, fotoğraflar, notlar seçeneklerinden kendinizle ilgili istediğiniz bölüme gidebiliyorsunuz.


DETAYLI BİLGİ
Facebook bu yeni tasarımda nedense bizlerle ilgili detaylı bilgi paylaşma sevdasına tutulmuş. Vaktimizi nasıl geçirdiğimiz ile ilgili çok detaylı paylaşımlarda bulunabiliyoruz; iş yerinde üstünde çalıştığımız  projeler, dışarıda nasıl vakit geçirdiğimiz, aldığımız özel dersler, hoşumuza giden aktiviteler... Mesela sadece işimiz ve çalıştığımız şirketi değil, artık çalıştığımız projeleri tek tek ekleyip, bu projelerde bizimle görev alan kişileri de etiketleyebiliyoruz.
Ya da gittiğimiz yabancı dil kursunu burada herkesle paylaşıp sınıf arkadaşlarımızı da etiketleyebiliyoruz.


İLGİ ALANLARI
Bu bölümde, ilgi alanlarınız, tuttuğunuz takım, hobileriniz, size ilham kaynağı olan kişisel gibi bilgileri paylaşabileceksiniz.
Daha önce de belirttiğim gibi yeni tasarımın temel özelliği görsellerin ön plana çıkması bu nedenle de ilgi alanlarınız, hobileriniz küçük resimler olarak yer alıyor. Bu resimleri sürükleyip, yer değiştirerek önem sırasına i
ştirerek önem sırasına istediğiniz düzende yerleştirebiliyorsunuz.

Bu bölümde amaç artık sadece başkalarına bilgi vermek değil, sizinle ortak ilgi alanlarını, hobileri paylaşan kişilere de ulaşmak. Ortak ilgi alanlarına göre yeni arkadaşlar edinmek isteyenlerin bu yenilenmiş bölüm çok hoşuna gidecek.

ARKADAŞLAR
Yeni profildeki bir ilginç özellik de arkadaşlarınızı belli başlıklar altında tasnif edebilmeye izin vermesi. Artık sadece aile üyelerinizi değil, en iyi arkadaşlarınızı, iş arkadaşlarınızı, mahalleden, tribünden arkadaşlarınızı gruplayabileceksiniz.
Arkadaşlarınız gruplara ayırmak istediğinizde ilk yapmanız gereken arkadaş listenizde yeni bir grup oluşturmak ve daha sonra listenizdeki kişileri bu gruba katmak.
Tabi bu gruplamayı yaparken dikkat etmek de çok önemli sonuçta yapacaklarınız başkaları tarafından da görüneceği için "neden ben en iyi arkadaşlarım grubunda yokum" sorusunun sorulmasına da hazırlıklı olun.

Arkadaşlar sayfasının en iyi yanı sayfayı ister liste halinde isterseniz de Windows kullananların alışık olduğu küçük resimler şeklinde dizili görebilme seçeneğini olması. Ayrıca arkadaş listenizde arama yaparken artık sadece isim değil şu an oturduğu şehir, doğduğu yer, gittiği okul, iş yeri, ilgi alanı gibi kriterlere göre de arama yapabiliyorsunuz.

BAŞKALARININ PROFİLLERİ
Bir başkasının profilini ziyaret ettiğinizde yeni tasarım paylaştığınız ortak noktaları  ön plana çıkartarak size sunuyor. Ortak arkadaşlarınızı, katılacağınız ortak davetleri organizasyonları, ikinizin de üye olduğunuz grupları ziyaret ettiğiniz profilde görebileceksiniz.

KİŞİSEL NOT
Şimdi yazacaklarım profesyonel görüş falan değil tamamen bir kullanıcı mızmızlanmasıdır:
Sevgili Facebook ben "durum iletimin" yine eskisi gibi en tepede çıkmasını istiyorum, lütfen!


YAZIYA EK
Pek çok okuyucudan, etiketlendiği fotoğrafları nasıl görünmez hale getirebileceği ile ilgili email aldım. Bunun için sırasıyla şu adımları izleyeceksiniz:

* Sağ üst köşedeki "Hesap" yazısını tıklayın, böylece hesabınızla ilgili ayarlar listesi çıkacak

*Listeden "Gizlilik Ayarları" seçeneğini tıklayın

* "Ayarları özelleştir" yazısına tıklayın
 
* Açılan sayfada pek çok seçenek olacak, bunlar arasında "Etiketlendiğim fotoğrafları ve videolar" olanının karşısında yer alan "Ayarları düzenle" seçeneğini tıklayın.

« Son Düzenleme: Aralık 09, 2010, 03:38:08 ÖÖ Gönderen : Mavi_Kiyamet »

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.123


View Profile
Re: Facebook'un Yeni Yüzü
« Posted on: Temmuz 20, 2019, 01:50:00 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Facebook'un Yeni Yüzü e-book, Facebook'un Yeni Yüzü programı, Facebook'un Yeni Yüzü oyunları, Facebook'un Yeni Yüzü e-kitap, Facebook'un Yeni Yüzü download, Facebook'un Yeni Yüzü hikayeleri, Facebook'un Yeni Yüzü resimleri, Facebook'un Yeni Yüzü haberleri, Facebook'un Yeni Yüzü yükle, Facebook'un Yeni Yüzü videosu, Facebook'un Yeni Yüzü şarkı sözleri, Facebook'un Yeni Yüzü msn, Facebook'un Yeni Yüzü hileleri, Facebook'un Yeni Yüzü scripti, Facebook'un Yeni Yüzü filmi, Facebook'un Yeni Yüzü ödevleri, Facebook'un Yeni Yüzü yemek tarifleri, Facebook'un Yeni Yüzü driverları, Facebook'un Yeni Yüzü smf, Facebook'un Yeni Yüzü gsm
Yanıtla #1
« : Aralık 09, 2010, 11:00:30 ÖS »

AlbatroS
*
Üye No : 63887
Nerden : Yalova
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 63
Mesaj Sayısı : 588
Karizma = 12631


Yeni stili kullanıyorum.Benim hoşuma gitti...

Sizlere kısa bir not (:

Facebookda birşeyleri "Beğen"meden önce düşünün...Facebooka her anınızı yansıtmayın.Sonu kötü olabilir (:
Yanıtla #2
« : Aralık 09, 2010, 11:05:45 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12253
Mesaj Sayısı : 47.790
Karizma = 55160


Yeni stili kullanıyorum.Benim hoşuma gitti...

Sizlere kısa bir not (:

Facebookda birşeyleri "Beğen"meden önce düşünün...Facebooka her anınızı yansıtmayın.Sonu kötü olabilir (:
uyarin için teşekkürler Gülmek :)
Yanıtla #3
« : Aralık 09, 2010, 11:16:12 ÖS »

Yıldızım
*
Üye No : 31517
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2958
Mesaj Sayısı : 11.566
Karizma = 20132


Yeni stili kullanıyorum.Benim hoşuma gitti...

Sizlere kısa bir not (:

Facebookda birşeyleri "Beğen"meden önce düşünün...Facebooka her anınızı yansıtmayın.Sonu kötü olabilir (:
nedenkii
Yanıtla #4
« : Aralık 09, 2010, 11:36:17 ÖS »

AlbatroS
*
Üye No : 63887
Nerden : Yalova
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 63
Mesaj Sayısı : 588
Karizma = 12631


•Facebook kişisel bilgilerinizi yayıyor.Kullanıcılarını deşifre ediyor.
Geçenlerde Google Street View için kişilik haklarına tecavüz ediyor denilmişti,Facebook'un bundan aşağı kalır yanı yok.

Almanya'da tüketici haklarından sorumlu bakan Ilse Aigner yakın zamanda Facebook hesabını herkese ibret olsun diye kapattı.Bakanın bilgilerinin gerçekten silinip silinmediğini biz bilemiyoruz (:

Sosyal paylaşım sitelerini kullanın ama seviyeli olarak...Facebook'ta gizlilik ayarlarını kendiniz tekrardan değiştirin.Standart ayar olmasın.Yukarıda size "Her anınızı yansıtmayın" demiştim.Sizlere yakın kişiler zaten biliyorlar ne yaptığınızı.Bu tür bilgileri facebook'a yükleyipte
Korede yada Hollanda'da oturan birinin görmesi ne kadar doğru ?


Facebook yakında sizden TC Kimlik No ve Kredi Kartı No isterse şaşırmayın (:

Bu bilgileri nereden biliyorum neden bu şekilde konuşuyorum ?

-Chip dergisini okuyan biriyim ve bazı teknoloji haberi yayınlayan siteleri kullanıyorum.

Bu konu hakkında yazan editörler ve köşe yazarları
•Barış Emre ALKIM (chip.com.tr)
•Prof.Dr.Mario FISCHER (WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.websiteboosting.com
)


Yanıtla #5
« : Aralık 09, 2010, 11:44:17 ÖS »

Yıldızım
*
Üye No : 31517
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2958
Mesaj Sayısı : 11.566
Karizma = 20132


ben zaten bütün ayarlarımı değiştirmiştim yinede yardığın için teşekkürler Gülmek :)
bazı bilgilerimi bazı arkadaşlarım bile göremio yani Gülmek :)
Yanıtla #6
« : Aralık 10, 2010, 01:42:19 ÖÖ »

StyLeLife[Rap]
*
Üye No : 24582
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 815
Mesaj Sayısı : 7.813
Karizma = 19646


Bu Uygulamayı Bende yaptım Ama Pek Memnun deilim ''Alışıcaz Artık''.

чusuf  '-Pınarcı    >> 


Sevginin göstergesi ilgidir , ilgi yoksa yakışan Silgidir (;
 
Yanıtla #7
« : Aralık 10, 2010, 01:57:52 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12253
Mesaj Sayısı : 47.790
Karizma = 55160


Bu Uygulamayı Bende yaptım Ama Pek Memnun deilim ''Alışıcaz Artık''.
aynen bende canimm Ağlıyorum. ve geri dönüsü yokmus..
Yanıtla #8
« : Aralık 10, 2010, 07:57:31 ÖÖ »

AlbatroS
*
Üye No : 63887
Nerden : Yalova
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 63
Mesaj Sayısı : 588
Karizma = 12631


Bu Uygulamayı Bende yaptım Ama Pek Memnun deilim ''Alışıcaz Artık''.
aynen bende canimm Ağlıyorum. ve geri dönüsü yokmus..

Bence daha kullanışlı olmuş.Hatırlarsanız daha önceki değişikliklerede bu şekilde yaklaşılmıştı ama sonradan sevildi Zuhahaha
Yanıtla #9
« : Aralık 10, 2010, 03:16:37 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12253
Mesaj Sayısı : 47.790
Karizma = 55160


Bu Uygulamayı Bende yaptım Ama Pek Memnun deilim ''Alışıcaz Artık''.
aynen bende canimm Ağlıyorum. ve geri dönüsü yokmus..

Bence daha kullanışlı olmuş.Hatırlarsanız daha önceki değişikliklerede bu şekilde yaklaşılmıştı ama sonradan sevildi Zuhahaha
Ağlıyorum. sevmeyenLer daha çok oLacak bence..
Sayfa 1 2
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular