Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi  (Okunma Sayısı: 357 Kere Okundu.)
« : Aralık 29, 2011, 05:29:35 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.788
Karizma = 55160


Her evlilikte birtakım sıkıntılar yaşanabilir.
Eşlerin birbirlerini tanımaları ve uyum sağlamaları esnasında bazı pürüzler olabilir. Sevginin yıpranmaması ve mutluluğun zedelenmemesi için dikkat edilmesi gereken husus; bu sıkıntıları probleme dönüştürmeden aşmaktır.

1) Problem kitabı değil çözüm anahtarı olun
Evlilikteki problemi çözmenin tek yolu problem çıkarmamaktır. Çünkü problem kitabının olmadığı yerde çözüm kitapçığı da olmaz. Ancak insan iradesi olmadan çıkan problem karşısında çözüme odaklanmak problem kitabı olmak yerine cevap anahtarı olmak gerek.

2) Çözüme harcayacağınız enerjiyi panikle tüketmeyin
Problem karşısında problemi çözmeye harcayacağınız enerjiyi panikle tüketmeyin. Tıpkı düşman askeri gelmeden düşmana saldırıp mermisini tüketen asker gibi olmayın. Su-i zanlarla ve "ben öyle tahmin etmiştim. Eee ben şöyle sanmıştım" cümleleriyle anlayıp dinlemeden hareket etmeyin. Problem yokken problem varmış gibi davranmayın. Unutmayın ki tahrip kolay tamir zordur. Bir sözle eşinizin kalp sarayını yıkabilirsiniz. Fakat bin sözle tamir edemezsiniz.

3) 'Keşke' dememeye çalışın
Sürekli yanlış yapıp problem çıkararak eşinizi canından bezdirmeyin. "Artık canıma yetti senin kaprislerini çekemeyeceğim" dedirterek sevgisini kaybetmeyin. "Keşke şunu yapmasaydım keşke bunu söylemeseydim. Keşke şimdiki aklım olsaydı" vb. sözleri söylemek zorunda kalmayın. Çünkü sevgi güneş gibidir. Siz gönül pencerelerinizi sonuna kadar açarsanız o güneş içeriye bol bol girer. Pencerelerinizi sıkı sıkıya kapatırsanız yol bulup içeriye giremez. "Benim güneşim bir yolunu bulup girer" demeyin. Sonuna kadar açık olan gönül pencerelerinden birine kayabileceğini göz önünde tutun.

4) 'Ama' silahından uzak durun
Hata yapmayan bir melek gibi davranmayın. Hep kendinizi müdafaa etmeyin. Eşiniz "şunu neden şöyle yaptın?" dediği zaman "ama" silahına sarılmayın. Ya da sürekli "ama ben öyle söylememiştim. Ama ama" diye "ama" silahının arkasına gizlenerek eşinize ateş etmeyin. Karşınızda ateş edecek düşman değil sevgisini kazanmanız gereken dostunuz var. Unutmayın "dostun attığı gül" düşmanın attığı silahtan daha çok yaralar.

5) Kendinizi polis hafiyesi sanmayın
Kimi eşler eşlerinin yanlışlarını yüzlerine karşı dobra dobra söylerler. Kendilerini eşlerinin yanlışlarını araştırmakla görevli polis hafiyesi gibi görürler. Sebebi sorulduğunda "ben doğruyu söylüyorum. Onun yanlışını gösteriyorum. Onun iyiliğini düşünüyorum" diyerek kendilerini müdafaa ederler. Halbuki her doğru her yerde söylenmez. Her doğruyu söylemek insanın görevi değildir. Bir lokma ekmek bile çiğnenmeden yutulmaz. Önce ağızda çiğnenir mide özsuyuyla parçalanır. Sonra ince bağırsakta süzülür. Şayet çiğnenmeden yutulursa ya boğaza oturur ya da mideye.

6) İnatlaşmayın
Kimi eşler evlilikte çıkan problemlerde bir türlü çözüme yanaşmaz inatlaşırlar. "Böyle yapayım da bu ona ders olsun" havasına girerler. Acaba hangi öğrenci "ben bu problemi çözmeyeyim de öğretmene ders olsun" diyebilir? Bu düşünceyle öğretmenle inatlaşarak "ben bu problemi çözmem" diyen öğrenci sınıfta kalmaya mahkûmdur.

7) Kindar olmayın
Problemlerin çözümünde kilit nokta kindarlıktır. Eşler arasında bir sıkıntı yaşanmış geçmiştir. Eşlerden birisi olayı unuturken diğeri günlerce "neden sen bana öyle söyledin? Neden şöyle davrandın? Niye bana hakaret ettin?" vb. sözlerle olayı günlerce gündemde tutarlar. Halbuki evlilikte problem olduğu zaman "şu an matematik dersindeyiz. Önümüzde bir problem var. Bunu çözmeliyiz" diyerek problem çözülmeli. Sonra da "zil çaldı ve matematik dersi bitti" diyerek matematik dersinden çıkılmalıdır.

Şeklimi Koyarım. Affedici olun
İnsan olmak hasebiyle eşiniz hata yapabilir. Sonra bunun farkına varıp özür dileyebilir. Affedici olun "Neden öyle yaptın?" vb. sözlerle hesaba çekmeyin. Kim affedici olursa o daima kazanır. Nitekim ayette de:
"Bir hayrı açıklar veya gizlerseniz yahut bir kötülüğü affederseniz (bilin ki) Allah da çok affedicidir her şeye hakkıyla gücü yetendir." (4.149) buyruluyor.

9) Evliliği çözüm bekleyen problem değil yaşanması gereken mutluluk olarak görün
Yüzünüzde tebessüm gülleri açsın...Lisan-ı haliniz mutluluğun şarkısını mırıldansın. Mutluluk tülleri evinizin her yanını sarsın. Eviniz saadet sarayı siz iyilik perisi eşiniz de o sarayın sevgili prensi olsun.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.148


View Profile
Re: Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi
« Posted on: Aralık 10, 2019, 02:25:44 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi e-book, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi programı, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi oyunları, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi e-kitap, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi download, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi hikayeleri, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi resimleri, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi haberleri, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi yükle, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi videosu, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi şarkı sözleri, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi msn, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi hileleri, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi scripti, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi filmi, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi ödevleri, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi yemek tarifleri, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi driverları, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi smf, Evlilikte ' Problem Çözmenin ' 9 Yöntemi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Bulmaca Çözmenin Yararları
Serbest Kürsü.
Mavi_Kiyamet 2 911 Son Mesaj Haziran 12, 2013, 08:46:56 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Sorunları Çözmenin Kolay Yolu
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Mavi_Kiyamet 0 336 Son Mesaj Temmuz 13, 2013, 12:10:40 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Sorunları Çözmenin Kolay Yolu
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Asortik Hatun 0 277 Son Mesaj Temmuz 15, 2013, 09:58:17 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Yatak Islatma Problemini Çözmenin 101 Yolu - Ronald Backbone
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 327 Son Mesaj Nisan 05, 2014, 12:04:13 ÖÖ
Gönderen : sanane_61
Işte Problemleri Saniyede Çözmenin Yolu!
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
sanane_61 0 314 Son Mesaj Ekim 25, 2014, 08:58:58 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular