0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Evlilik Sözleşmesi Örneği  (Okunma Sayısı: 2206 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2012, 11:10:08 ÖÖ »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


EDİNİLMİŞ MALLARA KATILMA
(T.M.K. 202/1 218 ilâ 241 Türk M.K.nun Yürürlüğü ve
Uygulama Şekli Hk.K.nun 10/3.md.)

Eşler birlikte söz alarak (//….) tarihinde evlendik. Evlenme tarihinden geçerli olmak üzere aramızda edinilmiş mallara katılma rejimini kabul ediyoruz:

1- Bu mal rejiminin başlangıcından bu tarihe ve bu tarihten sonra da devamı süresince her birimizin çalışmasının karşılığını oluşturan edinimler sosyal güvenlik ve sosyal yardım kurumlarından yapılan ödemeler çalışma gücümüzün kaybı nedeniyle ödenmiş veya yapılacak olası ödemeler kişisel mallarımızın gelirleri ve bu kalemde sayılan mallarımızın yerine geçmiş veya geçecek gelirler her birimizin ayrı ayrı ve kendisine ait edinilmiş malını oluşturacaktır.

2- Ayrı ayrı ve yalnızca kişisel kullanımda bulunan eşyalar ile evlenmeden önce veya sonra miras yoluyla veya her hangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiğimiz malvarlığı değerleri hükmolunmuş veya hükmolunacak manevi tazminat alacakları ve bu kalemde sayılan değerlerin yerine geçen değerler her birimizin kişisel malını oluşturacaktır.

3- Her birimiz yasal sınırlar içinde kendisine ait olan edinilmiş malları ile kişisel mallarını yönetmek bunlardan yararlanmak ve bunlar üzerinde tasarrufta bulunmak hakkına sahip olacağız. Ancak birbirimizin rızasını almak suretiyle paylı mülkiyet konusu malımızdaki kendimize ait pay üzerinde tasarrufta bulunabileceğiz.

4- Herbirimiz kendisine ait borcundan dolayı şahsına ait olan edinilmiş ve de kişisel tüm malvarlığı ile sorumlu olacaktır.

5- Mal rejiminin sona ermesi durumunda her birimiz diğerinin zilyetliğinde bulunan mallarını geri alacaktır.

6- Birbirimizden olan karşılıklı borçlarımızı takas suretiyle ödeyeceğiz.

7- Her birimizin kişisel malları ile edinilmiş malları mal rejiminin sona ermesi halinde sona ermesi anındaki durumlarına göre ayrılacaktır.

8- Tasfiye sırasında daha üstün yararı bulunduğunu ispat eden ve diğer eşin payını ödeyen eş paylı mülkiyet konusu malın bölünmeden kendisine verilmesini isteyebilir.

9- Birimize sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurumlarından yapılan toptan ödemeler veya iş gücünün kaybı dolayısıyla ödenmiş olan tazminatlar toptan ödeme veya tazminat yerine ömür boyunca irat bağlanmış olsaydı mal rejiminin sona ermesi durumunda sona erdiği tarihte bundan sonraki döneme ait iradın peşin sermayeye çevrilmiş değeri ne olacak idiyse tasfiyede o miktarda kişisel malı olarak hesaba katılacaktır.

10- Birimizin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğerinin rızası alınmadan olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar veya birimizin mal rejiminin devamı süresince diğerinin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler o’nun edinilmiş malına değer olarak eklenecektir.

11- Her birimizin kişisel mallarına ilişkin borçları kendisinin edinilmiş mallarından veya edinilmiş mallarına ilişkin borçları kişisel mallarından ödenmiş ise tasfiye sırasında denkleştirme yapılacaktır.

12- Birimize ait borç O’na ait olan mal kesimini yükümlülük altına sokacak ancak hangi mal kesimine ait olduğu anlaşılamayan borç o eşin edinilmiş mallarına ilişkin sayılacaktır.

13- Birimize ait mal kesiminden yine ona ait diğer kesimindeki malın edinilmesine iyileştirilmesine veya korunmasına katkıda bulunulması durumunda o kesimde değer artması veya azalması olmuşsa katkı oranına ve malın tasfiye zamanındaki değerine veya mal daha önce elden çıkarılmışsa hakkaniyete uygun olarak denkleştirme yapılacaktır.

14- Artık değer; eklenmeden ve denkleştirmeden elde edilen miktarlar da dahil olmak üzere her birimizin edinilmiş mallarının toplam değerinden bu mallara ilişkin borçlar çıkarıldıktan sonra kalan miktar olacaktır.

15- Tasfiyede malların sürüm değerleri esas alınacak mal rejiminin sona erdiği sırada mevcut olan edinilmiş mallar tasfiye anındaki değerleriyle hesaba katılacak edinilmiş mallara hesapta eklenecek olanların değeri malın devredildiği tarih esas alınarak hesaplanacaktır.

16- Her birimiz diğerine ait artık değerin yarısı üzerinde hak sahibi olacak alacaklar takas edilecektir.

17- Katılma alacağı ve değer artış payı ayın veya para olarak ödenebilecektir. Aynî ödemede malların sürüm değeri esas alınacaktır.

18-Tasfiyenin sona erdiği tarihten başlayarak katılma alacağına ve değer artış payına % oranında faiz uygulanacaktır.

19- Birimizin ölümü halinde sağ kalan ölene ait olup birlikte yaşadıkları konut üzerinde katılma alacağına mahsup edilmek yetmez ise bedel eklenmek suretiyle intifa veya oturma hakkı; aynı koşullar altında ev eşyası üzerinde mülkiyet hakkı isteyebilecektir diye sözlerini bitirdiler.

Not:
3.Paragrafla ilgili olarak : Eşlerden birinin diğerinin rızası olmadan paylı mülkiyet konusu maldaki payı üzerinde tasarrufta bulunabileceğine dair sözleşmeye hüküm koyabilirler.

6.Paragrafla ilgili olarak : Eşler karşılıklı borçları ile ilgili düzenleme yapabilirler.

16.Paragrafla ilgili olarak:
a) Eşler değer artışından pay almaktan vazgeçebilecekleri gibi pay oranını da değiştirebilirler.
b) Eşler artık değere katılmada başka bir esas kabul edebilirler.

18.Paragrafla ilgili olarak: Eşler katılma alacağına ve değer artış payına faiz yürütülmeyeceğini borçludan güvence istenmeyeceğini kararlaştırabilirler.

19.Paragrafla ilgili olarak: Eşler aile konutu ile ev eşyaları hakkında Türk Medenî Kanununun 240 ıncı maddesinin birinci fıkrasında belirtilenlerden farklı düzenleme yapabilirler.

DİKKAT :
a) Eşler sözleşmede kişisel malların gelirlerinin edinilmiş mallara dahil olmayacağını kararlaştırabilirler.
b) Sözleşmenin tescil ve ilânına ilişkin hükümler kaldırıldığından bu işlemler yapılmayacaktır.
c) Bu sözleşme örneği Türk Medenî Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunun 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrasına dayanarak başvuruda bulunan ve sözleşmenin başlangıcını evlenme tarihine kadar götürmek isteyen eşlerle ilgilidir.
d) İşleme ilgililerin fotoğraflarının yapıştırılması gerekir. (NKY.md.93)
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Evlilik Sözleşmesi Örneği
« Posted on: Eylül 24, 2020, 05:29:02 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Evlilik Sözleşmesi Örneği e-book, Evlilik Sözleşmesi Örneği programı, Evlilik Sözleşmesi Örneği oyunları, Evlilik Sözleşmesi Örneği e-kitap, Evlilik Sözleşmesi Örneği download, Evlilik Sözleşmesi Örneği hikayeleri, Evlilik Sözleşmesi Örneği resimleri, Evlilik Sözleşmesi Örneği haberleri, Evlilik Sözleşmesi Örneği yükle, Evlilik Sözleşmesi Örneği videosu, Evlilik Sözleşmesi Örneği şarkı sözleri, Evlilik Sözleşmesi Örneği msn, Evlilik Sözleşmesi Örneği hileleri, Evlilik Sözleşmesi Örneği scripti, Evlilik Sözleşmesi Örneği filmi, Evlilik Sözleşmesi Örneği ödevleri, Evlilik Sözleşmesi Örneği yemek tarifleri, Evlilik Sözleşmesi Örneği driverları, Evlilik Sözleşmesi Örneği smf, Evlilik Sözleşmesi Örneği gsm
Yanıtla #1
« : Nisan 08, 2012, 07:45:25 ÖS »
Avatar Yok

alice470
*
Üye No : 70379
Nerden : Düzce
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 5
Karizma = 0


teşekkürler
Yanıtla #2
« : Ocak 19, 2014, 10:13:45 ÖS »
Avatar Yok

bst91
*
Üye No : 163820
Nerden : Adana
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


Teşekkürler.
Yanıtla #3
« : Mayıs 14, 2014, 12:16:51 ÖÖ »
Avatar Yok

popculardisari
*
Üye No : 180716
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 9
Karizma = 0


"Evlilik sözleşmesi"nin kendisi ile "mal rejimi sözleşmesi"ni karıştırmamak gerekli.
Yanıtla #4
« : Ekim 18, 2015, 10:18:31 ÖÖ »
Avatar Yok

irem_5
*
Üye No : 153451
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 25
Karizma = 0


teşekkürler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Çocuk Hakları Sözleşmesi
Hukuk
Asortik Hatun 2 933 Son Mesaj Temmuz 28, 2011, 04:45:24 ÖS
Gönderen : EmpaThy
Hiddink'in Sözleşmesi Fesedildi
Güncel Haberler
*Dantes* 1 827 Son Mesaj Kasım 16, 2011, 08:08:58 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Mutlu Aile Kurmanın 13 Kuralı Ve Evlilik Sözleşmesi
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Asortik Hatun 0 380 Son Mesaj Haziran 26, 2013, 06:16:56 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Mutlu Aile Kurmanın 13 Kuralı Ve Evlilik Sözleşmesi
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Asortik Hatun 0 273 Son Mesaj Temmuz 23, 2013, 10:38:54 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Evlilik Sözleşmesi - Cathy Maxwell
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 5 869 Son Mesaj Haziran 14, 2020, 04:37:30 ÖS
Gönderen : kitaplık


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular