Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir  (Okunma Sayısı: 350 Kere Okundu.)
« : Haziran 04, 2013, 09:02:02 ÖS »

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Evlilik de o yol arkadaşını seçmektir. Şayet yol arkadaşı Allah’a yakınsa kişi dünyada da ahirette de huzurlu olacaktır. Çünkü Cenab-ı Hak buyuruyor:

“Erkek olsun, kadın olsun mü’min olarak güzel işler yapanlara dünyada temiz ve huzurlu bir hayat yaşatırız. Ahirette ise, onları, yaptıklarının daha güzeliyle mükâfatlandıracağız.” (Nahl 97)

Asr-ı saadette yaşanan şu olay evliliğin insanı Allah’a yaklaştırması hususunda örnek olsa gerek.

Peygamberimiz (sas), sahabeleriyle birlikte otururken fakir ve muhtaç olanlara vermenin öneminden bahsediyordu. Al-i İmran Suresi’nin 92. ayetini okudu:

“Muhtaçlara ve fakirlere yardım ederken, malınızın kötüsünü değil de iyisini vermedikçe olgun bir imana kavuşamazsınız.

İmanda en yüksek mertebeye çıkmak istiyorsanız, yoksullara malınızın en hoşunuza gidenini bağışlayınız.”

Bu sözler orada bulunanlardan Ebu Talha’yı (ra) can evinden vurdu. En değerli malını Medine’deki hurmalığını ve evini hemen oracıkta bağışladı.

Evine gitti. Bahçenin dışında durdu. Eşi Rumeysa (ra) Ebu Talha’yı (ra) görünce neden eve girmediğini sordu. Ebu Talha (ra) evini ve bahçesini tasadduk ettiğini söyledi. Eşi:

“Kendin için mi yoksa ikimiz için mi?” diye sorduğunda Ebu Talha (ra) “ikimiz için” cevabını verince eşi Rumeysa:

“Allah senden razı olsun Talha. Ben de aynı şeyleri düşünürdüm. Bekle geliyorum.” diyerek dönüp arkasına bile bakmadan evinden çıkıp gitti. (Buhari)

Bizler de onları örnek almalıyız. Bunun için de evlilikleri nefsani duygulardan ziyade uhrevi duygularla yapmalıyız. Eş seçerken bizleri dünyaya çağıranı değil Allah’a yaklaştıranı seçmeliyiz.

Bizim evliliğimiz yani Müslüman’ın evliliği farklı olmalı. Müslüman aile, karanlık dünyalara ışık saçmalı… Sıkıntıda boğulanlara şefkat elini uzatmalı. Sevgiye hasret, mutluluğa hasret olanları sevginin ve mutluluğun yurduna iletmeli.

Eşler el ele vermeli

Derdimiz önce insanlığa hizmet olmalı. Bunun için eşler el ele vermeli. “Allah için ver” deyince vermeli. “Allah için yola çıkıyorum.” deyince uğurlamalı. Allah’a giden yolda hayat arkadaşına omuz vermeli. Tıpkı Peygamber kocasına Hira Dağı’na yemek taşıyan Hz. Hatice, İslâm için şehit olan Ammar ve Sümeyye, yalın ayak kızgın çöller üstünde yan yana hicret eden sahabe gibi…

Böyle eşler için söz sultanı ne güzel söylüyor: “Bahtiyardır o adam ki, refika-i ebediyesini (ebedi arkadaşını) kaybetmemek için saliha (dindar) zevcesini taklit eder, o da salih olur. Hem bahtiyardır o kadın ki, kocasını mütedeyyin görür, ebedi dostunu ve arkadaşını kaybetmemek için o da tam mütedeyyin olur, saadet-i dünyeviyesi (dünya saadeti) içinde saadet-i uhreviyesini (ebedi saadetini) kazanır.”

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.144


View Profile
Re: Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir
« Posted on: Kasım 15, 2019, 01:30:46 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir e-book, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir programı, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir oyunları, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir e-kitap, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir download, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir hikayeleri, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir resimleri, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir haberleri, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir yükle, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir videosu, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir şarkı sözleri, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir msn, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir hileleri, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir scripti, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir filmi, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir ödevleri, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir yemek tarifleri, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir driverları, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir smf, Evlilik De O Yol Arkadaşını Seçmektir gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Arkadaşını Öldürüp Yedi.. « 1 2 3 »
Korku Odası
mer_ve_g 20 3824 Son Mesaj Mart 13, 2009, 03:05:18 ÖS
Gönderen : CeRos
9 Kilometre Yüzdü 4 Arkadaşını Kurtardı
Güncel Haberler
-LoSS AnGeL- 3 649 Son Mesaj Eylül 21, 2009, 02:56:13 ÖS
Gönderen : Salvatore
Tartıştığı Kız Arkadaşını Boğarak Öldürdü
Güncel Haberler
Mavi_Kiyamet 0 358 Son Mesaj Nisan 30, 2012, 02:40:13 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Teoman Arkadaşını Dövdü
Televizyon & Radyo & Magazin
Bendis 0 405 Son Mesaj Eylül 15, 2014, 12:24:50 ÖS
Gönderen : Bendis
Maymun Elektrik Çarpan Arkadaşını Kurtardı
Güncel Haberler
imge34 0 360 Son Mesaj Aralık 22, 2014, 11:36:10 ÖÖ
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular