Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek  (Okunma Sayısı: 455 Kere Okundu.)
« : Aralık 29, 2011, 04:54:22 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.788
Karizma = 55160


EVLENME
a) Bildirim yükümlülüğü ve süresi:
Evlenme`ye karar veren kişiler bulundukları yer itibari ile (Köy Muhtarlıklarına veya Belediye Başkanlığı Evlendirme Memurluğuna) birlikte müracaat ederek evlilik işlemlerini başlatırlar.
) Müracaatta İstenilen Belgeler:
1- Evlenmek isteyen kadın ve erkeğin nüfus cüzdanlarının aslı.
2- 6 şar adet fotoğraf.
3- Evlenmek isteyen kadın ve erkeğin sağlık raporları.
4- Nüfus Müdürlüğünden çıkartılacak nüfus kayıt örnekleri.
Evlendirme Memurları akit tarihinden itibaren bir ay içerisinde evlenme evraklarını o yer nüfus idaresine bildirmekle yükümlüdür.


Ülkemizde evlilik işlemleri Türk Medeni Kanunu ve Evlendirme Yönetmeliği ile düzenlenmiştir.

I. EN ERKEN NE ZAMAN EVLENİLEBİLİR?

Erkek veya kadın onyedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.

Onsekiz yaşını doldurmamış onyedi yaşını doldurmuş küçükler yasal temsilcinin izniyle evlenebilirler.

Ancak hakim olağanüstü durumlarda onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenme`sine izin verebilir. Eğer mümkünse karar öncesi anne ve/veya baba ya da vasiyi dinler.

II. KİMLER HANGİ DURUMLARDA EVLENEMEZ?

Ayırt etme gücüne sahip olamayanlar evlenemez (Ancak kısıtlılar yasal temsilcinin izniyle evlenebilir)
Hısımlık bağı olanlar evlenemez.
Önceki evlilik`in sona erdiğini ispat edemeyenler; gaiplik durumunda evlilik`in feshine dair mahkeme kararı almayanlar evlenemez.
Evlilik sona ermişse kadın evlilik`in sona ermesinden başlayarak üçyüz gün geçmedikçe evlenemez.
(Ancak doğurduğunda bu süre biter. Kadının önceki evlilik`inden gebe olmadığının anlaşılması veya evlilik`i sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri halinde mahkeme bu süreyi kaldırır)

Akıl hastaları evlenme`lerinde tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadıkça evlenemezler.
Evlenme`ye engel hastalığının bulunmadığını resmi sağlık raporu ile belgelendirmeyenler evlenemezler.

III. EVLENMEK İÇİN NEREYE NASIL VE HANGİ BELGELERLE BAŞVURULUR?

Birbiriyle evlenecek erkek ve kadın içlerinden birinin oturduğu yer evlendirme memurluğuna birlikte yazılı veya sözlü olarak başvururlar.
Başvuru kadın ve erkek veya onların vekillerince örneğine uygun olarak düzenlenmiş ve imza edilmiş olan "Evlenme Beyannamesi"

ile yapılır.
Başvuru sırasında her iki tarafın birlikte olması halinde imzaların onaylanması başvuruyu kabul eden memur tarafından yapılır.
Sözlü başvuru durumunda sözlü başvuru evlendirme memuru huzurunda evlenme beyannamesine geçirilerek taraflarca imzalanır; evlendirme memurları tarafından imzalar onaylanır.
Başvuru sırasında taraflardan birinin bulunmaması ve evlenme beyannamesini imza etmiş olması halinde bu beyannamedeki imzanın köy veya mahalle muhtarları noterler evlenecekler işçi veya memur ise dairesi amirlerince onaylanmış olması şarttır.
Evlenecek kişi düzenlenecek özel vekaletname ile de evlenme işlemlerini yürütebilir.

IV. EVLENMEK İÇİN SAĞLANMASI GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı ve Örneği

Fotoğraflı nüfus cüzdanı gösterilmesi şarttır. Nüfus Müdürlüğünden alınan nüfus kaydı örneği evlendirme memurluğuna verilir.

Evlenme Beyannamesi

Evrak belediye evlendirme biriminden alınır. Dört örnek olarak düzenlenir. Bu formda silinti ve karalama yapılmaması gerekmektedir. Evlenme`yle ilgili mahkeme kararı varsa bunlar beyannameye eklenir.

Dörder Adet Vesikalık Fotoğraf

Verilecek dörder adet fotoğrafın inkılap kanunlarına uygun kıyafet içerisinde baş açık cepheden ve başın yüz ile alın kısımlarını tamamen gösterir şekilde çektirilmiş olması gerekir. Kadınların yüz ve alın kısımları açık olmak kaydıyla başörtü ile çekilmiş fotoğrafları kabul edilebilir.

Evlenme`ye Engel Hastalığının Bulunmadığını Gösteren Sağlık Raporu

Evlendirme memurluğu başvuru üzerine bir form doldurarak evlenecekleri evlenme`ye engel hastalığının bulunmadığının belirlenmesi için resmi sağlık kuruluşlarına gönderir. Hükümet tabibi tarafından verilmiş sağlık raporları ve ayrıca hükümet tabibinin gerek duyması durumunda evlenecek kişilerde akıl hastalığı olup olmadığını varsa evlenme`sinde tıbbi sakınca olup olmadığını gösteren "resmi sağlık kurulu raporu"

alınarak evlendirme memurluğuna verilmelidir.

Evlenme Ehliyet Belgesi

Evlendirme memuru başvuranların medeni hallerinde kuşkuya kapılırsa ilgililerin kayıtlı bulunduğu yer nüfus idaresinden "evlenme ehliyet belgesi"

Rıza Belgesi

16 yaşını doldurmuş erkek ve kadınlar ancak hakim kararıyla ; 17 yaşını doldurmuş ancak 18 yaşını doldurmamış erkek ve kadınlar yasal temsilcilerinin izni ile evlenebilir.

Yasal temsilcilerinin izni gereken bu durumda;a. Evlenme Beyannamesinin arkasındaki "rıza belgesi" doldurulmalıdır. Ana ve babanın veya vasinin imzasının bulunduğu bölüm ya yetkili merciler tarafından onaylanmış olacaktır ya da rıza belgeleri ana ve baba veya vasi tarafından bizzat evlendirme memurunun huzurunda da imzalanacaktır ki bu takdirde imza onaylaması evlendirme memurunca yapılır.b. Ana ve babadan birinin ölmüş olması durumunda sağ olan veya boşanma halinde velayet verilmiş olan tarafın imzası yeterlidir.c. Rıza belgesi vasi tarafından imza edildiği takdirde vasi tayinine dair mahkeme kararı istenir ve dosyaya eklenir.
V. BİR KADIN EVLENDİKTEN SONRA DA KENDİ SOYADINI KULLANMAK İSTİYORSA NE YAPMALIDIR?

(Bu hakkın dayanağı Türk Medeni Kanunun 187. maddesidir) belediye evlendirme memurluğuna yazılı olarak başvurulması gerekir. Böylece kadın kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir.

VI. BİR TÜRK'ÜN BİR YABANCI VEYA İKİ YABANCININ BİRBİRLERİYLE TÜRKİYE'DE EVLENME KOŞULLARI NELERDİR?

Türkiye'de bir Türk vatandaşı ile bir yabancı veya aynı devlet vatandaşı olmayan iki yabancı ancak yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilirler.

Yabancıların evlenme isteklerine dair müracaatları evlendirme memurluğunca kabul edilerek bu yönetmeliğin Türk vatandaşlarının evlenme`leri hakkındaki esas ve usul hükümleri yabancılar için de uygulanır.
Yabancı uyruklu tarafın bağlı olduğu konsolosluktan evli olmadığını gösteren Türkçe "Evlenme Ehliyet Belgesi" alınacaktır. Evlenme ehliyet belgesinin getirtilmesi konusunda evlendirme memurları yabancı devlet başkonsoloslukları ile doğrudan yazışma yapabilecekleri gibi Genel Müdürlük aracılığıyla da bu belgeleri getirtebilir.
Aynı devlet vatandaşı olan iki yabancı kendi milli kanunu yetki vermiş olduğu takdirde o devletin Türkiye'deki temsilcilikleri önünde evlenme yapabilecekleri gibi Türk makamları önünde de evlenebilirler.
Hazırlanan evraklar ile ilgili belediyenin Evlendirme Birimi'ne başvuru yapıldığında evlendirme işlemleri bu birim tarafından gerçekleştirilecektir.


VII. EVLENME`NİN OTURULAN YERDEN BAŞKA YERDE YAPILMASININ KOŞULLARI NELERDİR?

Dosyanın incelenmesi sonucunda evlenme`ye engel bir hali bulunmadığı ve belgelerinin tam olduğu anlaşılan çiftlere istekleri durumunda evlenme beyannamesinin izin belgesi onaylanarak verilir.

Bu belgeyi alan çiftler yurt içinde veya dışında evlendirme`ye yetkili makam huzurunda ayrıca bir dosya düzenlenmesine gerek kalmadan evlenebilirler.

Evlendirme izin belgesi düzenlendiği tarihten itibaren 6 ay geçerlidir.

VIII. EVLİLİK SONRASI NE TÜR BİR BELGE VERİLMEKTEDİR?

Evlenme töreni biter bitmez evlendirme memuru eşlere bir aile cüzdanı verir.

IX. EĞER İSTENİRSE DİNİ TÖREN NE ZAMAN YAPILABİLİR?

Aile cüzdanı gösterilmeden evlenmenin dini töreni yapılamaz. Aksi davranış Türk Ceza yasasında suç sayılmıştır.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek
« Posted on: Aralık 15, 2019, 10:08:14 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek e-book, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek programı, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek oyunları, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek e-kitap, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek download, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek hikayeleri, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek resimleri, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek haberleri, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek yükle, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek videosu, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek şarkı sözleri, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek msn, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek hileleri, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek scripti, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek filmi, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek ödevleri, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek yemek tarifleri, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek driverları, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek smf, Evlenme , Evlilik , Evlendirme , Evlenmek gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Evlenmek Istiyormus xD « 1 2 3 »
İftiralar
[B]a[R]a[N] 23 4268 Son Mesaj Eylül 12, 2008, 02:20:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Evlendirme Programlarında Insanların Evlenebileceğine Inanıyor Musunuz ? « 1 2 3 »
Anketler
By.TuRuT 24 2783 Son Mesaj Aralık 02, 2012, 10:32:16 ÖS
Gönderen : imge34
Akraba Ile Evlenmek « 1 2 »
İslamda Aile
kFi 11 4499 Son Mesaj Kasım 15, 2014, 12:31:08 ÖS
Gönderen : yaz kızım karar
Sibel Can Evlendirme Programı Yapacak
Televizyon & Radyo & Magazin
Bendis 0 385 Son Mesaj Haziran 30, 2015, 01:13:16 ÖS
Gönderen : Bendis
29 Şubat En Çok Evlendirme Dairelerini Vurdu
Güncel Haberler
-Trinity- 0 293 Son Mesaj Şubat 25, 2016, 04:32:07 ÖS
Gönderen : -Trinity-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular