Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin  (Okunma Sayısı: 395 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2010, 06:57:33 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Evden ayrılırken çocuğunuza haber verin!

Haber vermeden evden ayrılan ebeveynler çocuklarının güvenini kaybediyorAnnelerin, çocuklarını evde tek başına bırakması ve haber vermeden ayrılması güvensizlik duygusu oluşturuyor. Çocuğu hazırlamadan evde tek başına bırakmak gece korkuları, anne babayı bir yere göndermeme, gece birlikte yatma isteği, kaybolma, kaçırılma korkusunu ortaya çıkarıyor.

Türkiye'de çalışan annelerin sayısı giderek artıyor. Hem anne hem de babanın çalıştığı evlerde çocuklar kimi zaman aile büyüklerine kimi zaman bakıcılara emanet ediliyor. Çocuklarını komşularına bırakan aileler de var. Bazı çiftler ise çizgi film yayınlayan TV kanalını açık bırakıp uyuyan çocuğunun üzerine kapıyı kilitleyerek işe gidiyor. Çocuk annesi işten dönünceye kadar uyanıp televizyon izliyor veya oyuncaklarıyla oynuyor. Böyle bir yaşam tarzının çocukların psikolojik gelişimini olumsuz etkilediğine dikkat çeken uzmanlar, çocukların üzerine kapıyı kilitleyip gitmenin doğru bir davranış olmadığını belirtti.

NP İstanbul Etiler Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman Psikolog Aynur Sayım, çocuğu haber vermeden hiçbir zaman yalnız bırakmamak gerektiğini söyledi. Dışarı çıkma ihtiyacı doğduğunda bu durumun çocuğa anlayacağı bir dille anlatılmasını tavsiye eden Sayım, çocuğu bir refakatçı ile bırakmanın daha doğru olacağını vurguladı. Zaman kavramı gelişmemiş çocuklara, 'uyuyacaksın, uyanacaksın geleceğim' gibi anlayacağı dille ayrılığın anlatılabileceğini dile getiren Usman Psikolog Sayım, "Çok küçük çocuklar bile annesinin, babasının geldiği zamanı bilip beklerler ve huzursuzlanırlar. Büyük bir davranış değişikliği gösterebilirler, ağlarlar, ikna edilemezler, yemek yemezler. Anne ya da baba eve geç geleceği zaman çocuğunu refakatçiye alıştırmalı ve izin alıp gitmelidir. Hiç haber verilmeden gidilmemelidir." uyarısında bulundu.

Çocuk okul çağına gelse bile evde yalnız kalmaması gerektiğini bildiren Sayım, şu bilgileri verdi: "Televizyon izlerken çocuk farketmeden evden ayrılan ebeveyn, çocuğun güvenini kaybeder. Bu uygulamalar çocukta güvensizlik, korku ve kaygının yerleşmesine sebep olur. Bazen uzun süre evden ayrılan anne baba çocuğun dil gelişiminde de gecikmeye neden olur."

Çocukların yalnız başına televizyon izlemesinin doğru olmadığının altını çizen Uzman Psikolog Aynur Sayım'a göre, çocuğun daha önce görmediği bir figürü yorumlayıp anlamlandıramaması korkulara yol açıyor. Çocuğu hazırlamadan evde tek başına bırakmak gece korkuları, anne babayı bir yere göndermeme, gece birlikte yatma isteği, kaybolma, kaçırılma korkusunu ortaya çıkarıyor

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin
« Posted on: Ağustos 25, 2019, 03:10:24 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin e-book, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin programı, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin oyunları, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin e-kitap, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin download, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin hikayeleri, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin resimleri, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin haberleri, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin yükle, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin videosu, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin şarkı sözleri, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin msn, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin hileleri, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin scripti, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin filmi, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin ödevleri, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin yemek tarifleri, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin driverları, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin smf, Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular