Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At  (Okunma Sayısı: 79 Kere Okundu.)
« : Ekim 08, 2018, 02:46:36 ÖS »
Avatar Yok

Manifest0
*
Üye No : 257097
Nerden : Batman
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 72
Mesaj Sayısı : 72
Karizma = 1


Eti Alüminyum’un Türk mühendisleri savunma sanayinde çığır açacak buluşa imza attı
560 milyon dolarlık ‘Şeffaf zırh’ ile
savunmada devler ligine gireceğiz

Eti Alüminyum, halihazırda sadece ABD, Çin, Almanya ve Macaristan gibi ülkelerde üretilebilen şeffaf zırhı Türkiye’de üretmeye başladı. Türk mühendislerinin imza attığı bu başarı savaş gemileri, uçaklar, zırhlı araçlar ve füzelerde kullanılan ‘özel alümina’ sıkıntısını da giderecek. Fiyatı çok yüksek olan ve şeffaf zırh üretiminde kullanılan özel alüminayı üretebilen ülkeler, iç pazar ihtiyaçları ve strateji nedeniyle üretimin çok az bir kısmını ihraç ediyor.

2005 yılında kapanmak üzereyken özelleştirilerek Cengiz Holding bünyesine geçen Seydişehir’deki Eti Alüminyum’un Genel Müdürü Mehmet Arkan, “Özel alüminyum hidroksit ve alümina yatırımı tamamlandığında Eti Alüminyum sektöründe Avrupa’da ilk 4, dünyada en büyük ilk 8 üretici arasına girecek. Şu anda 250 milyon dolar ithalatın önünü kesiyoruz. Şimdiye kadar 540 milyon dolar yatırım yapılan Eti Alüminyum’da 560 milyon dolarlık yeni yatırım tamamlandığında toplam 1.1 milyar dolarlık miktara ulaşacağız. Çalışan sayımız da 2000’den 3100’e yükselecek” dedi.

SEYDİŞEHİR – Türkiye’yi savunma sanayinde devler ligine sokacak haber, alüminyum üretimi konusunda ülkenin tek entegre tesisi olan Eti Alüminyum’dan geldi. Ekonomi basınının temsilcilerini Seydişehir’de ağırlayan Eti Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan, yatırımdan istihdama, Ar-Ge’den savunmaya kadar birçok konuda önemli açıklamalar yaptı. Eti Alüminyum’un 2005 yılında özelleştirilerek Cengiz Holding bünyesine geçtikten sonra 540 milyon dolar yatırım yaparak bir başarı hikayesi yazdığını anlatan Arkan, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve 560 milyon dolarlık yatırımın kapısını açan kapasite artırımı ve özel alüminyum hidroksit ve alümina adlı ürünün Türk savunma sanayinde devrim niteliğinde olduğunu söyledi.
‘Özel alümina’yı halihazırda sadece ABD, Almanya, Çin ve Rusya’nın üretebildiğini ifade eden Genel Müdür Arkan, “Stratejik ürünlerde kimse teknoloji paylaşmıyor. Bu nedenle her ülke kendisi geliştirmek zorunda. ‘Şeffaf zırh’ın hammaddesi olan özel alümina çok değerli ve temini zor olduğu için paranız olsa da istediğiniz kadar alamıyorsunuz. Bu ürünün geliştirilmesiyle birlikte yerli tank, yerli uçak, yerli otomobil, savaş gemisi, füze gibi çok önemli savunma sanayi araçlarının yapımında gerekli olan bir maddede sıkıntıyı aşmış olduk. Ayrıca Eti Alüminyum yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonucu alevlenme geciktirici (özel ATH) ile kablo kompound ve özel kompozitlerin en önemli girdisini üretmeye başlamasıyla geçen yıl Avrupa bu ürüne zam yapamadı. Bütün dünya Türkiye’nin pazarda ne yapacağını ve fiyatı nerede tutacağını merak ediyor” dedi.

1100 kişiye doğrudan istihdam
Eti Alüminyum özelleştirildikten sonra yapılan 540 milyon dolarlık yatırım ve planlanan 560 milyon dolarlık yatırımla toplam yatırım miktarının 1 milyar 100 milyon dolara ulaşacağını söyleyen Mehmet Arkan, “Tesislerde şu anda 2 binin üzerinde çalışanımız var. Yeni yatırım tamamlandığında 1100 kişi daha istihdam ederek 3100 kişiye ulaşacağız. Dolaylı istihdamla birlikte en az 15 bin kişiye iş imkânı sağlayacağız. Eti Alüminyum 250 milyon dolarlık alüminyum ithalatının önüne geçiyor. Demek ki 10 yılda ortalama 2.5 milyar dolar ithalatı önlemişiz. Yeni yatırımla yılda 550 milyon dolarlık ithalatı önleyeceğiz. Türkiye’nin ithalata fren yaptıracak yatırımlar yapması gerekiyor” diye konuştu.

Yangından ölümler azalacak
Eti Alüminyum Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen ve ATH adı verilen yanmayı geciktirici ürün ise hem sanayide hem savunmada taşları yerinden oynatacak. Arkan, “Özellikle 20’nci yüzyılın ikinci yarısında dünya ekonomisine önemli ölçekte pazar payı ile giren polimer ve kompozit ürünler binalarda kullanıldıkça yangınlar da arttı. 1975 yılında 17 dakika olan yangından kaçış süreci günümüzde 3 dakikaya kadar indi. Eti Alüminyum tarafından geliştirilen ATH, elektrik kablo izolasyonunda, mutfak tezgahlarında, banyo malzemelerinde, cephe kaplamada alüminyum kompozit panellerinde, izolasyon malzemesi olarak yanmaz akustik süngerlerde ve doğalgaz borularının izolasyonunda, dekoratif bina iç mimarisinde, çatı kaplama membranlarında, zemin kaplama ve laminantlarda kullanılacak ve alevlenme süresini 3 kat azaltacak. Böylece 3 dakikaya inen yangından kaçış süresi de yaklaşık 3 kata çıkmış olacak” diye konuştu.

Türk askerine yanmayan elbise
ATH’nin EtiFine markasıyla otomotiv, uçak ve tren sektöründe iç döşemelerin yanı sıra yanmaz halı üretiminde de kullanılacağını ifade eden Eti Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan “ATH yanmaz askeri elbise üretiminde de kullanılabilecek. Olayı kaynağında çözmek için binalarda kullanılan malzemelerin yanmaz olması ya da bileşiminde yanmayı geciktirici sistemlerin kullanılması gerekmektedir. Alev geciktirici ATH kullanılması yangın sırasında çıkan ısının emilmesini sağlayarak yangından kaçış süresini uzatmakta, aynı zamanda açığa çıkardığı su buharı ile yangın sırasında açığa çıkan zehirli ve boğucu gazların bastırılmasını sağlamaktadır. İnsan sağlığı ve çevreye duyarlı ATH, herhangi bir toksik ve zararlı madde içermemektedir.  Bu kapsamda çıkarılacak yönetmelik ve mevzuatlarla gerek halkın, gerekse de özellikle inşaat sektörüne malzeme sağlayan sektörlerin bilinçlendirilmesi gerekmektedir” açıklamasını yaptı.
EtiAlu markalı ürünlerin ise sıcaklığa ve aşınmaya dayanıklı çimento üretiminde, mutfak ve yemek takımlarında, zırhlı askeri araçlarda, kurşun geçirmez camlar gibi sanayinin değişik alanlarında kullanılacağını sözlerine ekleyen Arkan, “Televizyon ve telefon ekranlarında, ampullerde, fren balatalarında ve güneş enerjisi panellerinde de bu ürün kullanılacak. Ampuller daha dayanıklı olacak, televizyon ekranı yüksek ısıdan zarar görmeyecek” dedi.

İhtiyacın iki katı üretim yapılacak
Türk mühendisleri tarafından geliştirilen iki stratejik ürünün Türkiye’nin ihtiyacından iki kat fazla üretileceğini de anlatan Eti Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan, üretimin geri kalanının ise ihraç edileceğini söyledi.


ETİ ALÜMİNYUMDA NELER YAPILDI?

Atık gazda AB’ye fark attı: Seydişehir Entegre Tesisleri’nin gaz salınımı için özelleştirme sonrasında 15 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Bu yatırım sonrasında AB normları gaz salınım değerlerinin altında bir seviyeye ulaşıldı.

140 bin ağaç dikildi: Özelleştikten sonra neredeyse baştan yaratılan Eti Alüminyum Seydişehir Tesisleri, sadece teknik olarak değil, çevresel olarak da yenilendi. Tesisin 2.5 milyon metrekarelik alanına bu zamana kadar özellikle sera gazlarını azaltıcı ceviz ağacı, kavak ağacı, karaçam ve akasya olmak üzere toplam 140.000 adetten fazla ağaç dikildi ve 400.000 adet daha ağaçlandırma çalışmaları devam etmektedir.

İki saatlik korkuya 221 milyon dolar: Tesisin özelleştirildiği 2005 yılında acil yapılması gerekenler gözden geçirildiğinde, tesislere yenileme yatırımı yapılmaması nedeniyle tesisin her an durabileceği tespit edildi. Özellikle elektrolizhanelerdeki hücrelerin 2 saatlik durmasıyla elektroliz hücreleri donacağı için sistem 4 yıllık kapanma süreciyle karşı karşıya kalacaktı. Bu nedenle sadece elektrolizhane için 221 milyon dolarlık yatırım yapıldı.
Metal kalitesinde minimum yüzde 99.8 saflıkta alüminyum üretme becerisine sahip, SAMİ teknolojisi ile projelendirilip montajı tamamlanan Avrupa’nın en yeni alüminyum elektrolizhanesi ise, çevre emisyonları açısından da Avrupa Birliği standartlarında.

Fuel Oil’e 70 milyon dolar gitmeyecek: Tesislerde kullanılan kükürt ve SO2 oranı yüksek 6 nolu Fuel-Oil’in çevreye daha fazla zarar vermemesi için 5 milyon dolar yatırımla doğalgaz dönüşümü gerçekleştirildi. 2008 yılından sonra tesislerde doğalgaz kullanılmaya başlandı. Yerli kömürün de devreye girmesiyle birlikte yılda 70 milyon dolarlık yakıt tutarının Türkiye’de kalması sağlandı.


Mehmet Cengiz’in en önem verdiği şirketlerden biri: Eti Alüminyum

Eti Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan, şirketin özelleştirilmesinden sonra Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in fabrika ile bizzat ilgilendiğini ve günlerce fabrika için Seydişehir’de kaldığını ifade etti. Arkan şunları söyledi: “Bize, neredeyse çalışamaz halde olan fabrikanın ülke için önemini anlattı. ‘Gelecekte bu fabrikanın Türkiye için ne kadar değerli olduğunu herkes görecek’ dedi. Holding bünyesindeki şirketleri arasında Eti Alüminyum’un ayrı bir önemi vardır. Burası için gerekli hiçbir yatırıma karşı çıkmadı ve bizi destekledi.”

WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.122


View Profile
Re: Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At
« Posted on: Eylül 18, 2019, 11:23:06 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At e-book, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At programı, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At oyunları, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At e-kitap, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At download, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At hikayeleri, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At resimleri, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At haberleri, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At yükle, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At videosu, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At şarkı sözleri, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At msn, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At hileleri, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At scripti, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At filmi, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At ödevleri, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At yemek tarifleri, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At driverları, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At smf, Eti Alüminyum’un Türk Mühendisleri Savunma Sanayinde Çığır Açacak Buluşa Imza At gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Tıp Dünyasında Çığır Açacak Proje
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
Asortik Hatun 0 464 Son Mesaj Ekim 19, 2008, 04:20:51 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Tıpta Çığır Açacak Yöntem
Sağlık
Musty* 1 621 Son Mesaj Kasım 19, 2008, 10:25:38 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Ibm ' Den Çığır Açacak Buluş .
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
Violin 6 959 Son Mesaj Mayıs 15, 2014, 05:22:15 ÖS
Gönderen : xyzt
Beyin Görüntüleme Tekniği Çığır Açacak .
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
Violin 0 339 Son Mesaj Ocak 24, 2013, 12:40:37 ÖS
Gönderen : Violin
Türk Doktorundan Çığır Açacak Buluş
Gebelik ve Çocuk Bakımı
Asortik Hatun 1 452 Son Mesaj Haziran 19, 2013, 04:22:55 ÖS
Gönderen : moonpdr


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular