Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı?  (Okunma Sayısı: 461 Kere Okundu.)
« : Mayıs 09, 2013, 07:25:08 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Satranç Tarihi üzerine yazılan yazıları internette incelemek için Google ‘da ‘satranç tarihi’ yazdığımızdaTürkçe olarak karşımıza çıkan indexlenmiş sitelerde hep şu bilgi yer almakta; ‘Satrancın zamanımızdan en az 4000 yıl önce Mısır'da oynandığına dair bulgular piramitlerdeki kabartmalarda bulunmaktadır'. Bu bulgular nelerdir? Bu bulgular da yer alanlar gerçekten satranç oyununun ilk Mısır’da oynandığının kanıtları mıdır? Bu ve benzeri sorularla konuyu internette özellikle yabancı kaynaklarda araştırmaya başladım ve Mısır ‘da oynanan oyunun aslında Satranç oyunundan çok farklı olan Senet Oyunu olduğunu öğrendim.Bizim sitelerimizde ise bu konuyla ilgili bilgiyi maalesef sadece bir sitede bulabildim.Kısaca Senet oyununu sizlere anlatmadan önce bu oyunun oynandığı dönem olarak bilinen Firavun IV.Amenhotep zamanı ve özellikle eşi Kraliçe Nefertiti ile ilgili bilgileri size aktarmak istiyorum. Çünkü Eski Mısır tarihi incelenirkenSenet oyunu ile ilgili duvar resimleri ve senet oyun tahtası özellikle onun yaşadığı döneme aittir.

Kraliçe Nefertiti

Mısır Firavunu IV. Amenhotep'in (sonradan Akhenaton M.Ö.1353-1334) eşi Firavun Tutankhamun'un kaynanasıdır. Adı "güzelik geliyor" anlamındadır. Nefertiti yaşadığı dönemin en güçlü kadınlarından biriydi. Özellkle de Mısır'da. Çünkü Nefertiti kocası Akhenathonla aynı düzeyde bulunuyordu. Hatta firavunun uygulaması gereken cezalarıya da yapması gereken işleri yapabilme yetkisi vardı. Bu durumdan halk ve din adamları hiç memnun değildi çünkü bu Mısır'da alışkın olunan bir uygulama değildi. Tahtta çok uzun süre kalamadıklarından dolayı bu memnuniyetsizlik uzun sürmedi. Nefertiti'nin 6 kız çocuğu olduğu bilinmektedir ve bu durumda taht varisinin olmaması büyük bir sıkıntı olmuştur. IV.Amenhotep'in ya Nefertiti'nin kızlarından ya da başka birinden oğlu olmuştur o da Mısır'ın küçük kralı Tuthankamon'dur (3). Akhenaton saraya yayılan salgın bir hastalıktan öldüğü için Tuthankamon küçük yaşta kral olmuştur. Mısır Kralları aile içinden evlendiklerinden küçük kral da Nefertiti'nin kızıyla evlenmiştir. Nefertiti de bir süre tahtta kalmış ve yaşama veda etmiştir.Kendisi ile ilgili araştırmalar hala devam etmektedir. (1)

Senet Oyunu

Dünya' da bilinen en eski oyun olduğu düşünülmektedir. M.Ö 5000 yıllardan beri oynandığı belirtildiği gibi günümüze kalan eserler III.Amenhotep Kraliçe Nefertiti ve Kral Tuthankamon zamanına aittir.Bu oyun iki kişi ile oynanmaktadır ynamak için 5 makara ve 5 koniden oluşan 10 parçalık oyun taşlarına ve 4 sayma çubuğuna (bir yüzü sade bir yüzü dekore edilmiş) ihtiyac vardır. Aşağıdaki resimlerde Senet Oyunu tahtası ve taşları görülmektedir. (2)

Bu oyunla satranç oyununun ilk benzerliği tabi ki iki kişi olarak oynanması.Taşların olması ikinci benzerlik ama taş sayısı ve çeşidinde benzerlik bulunmamaktadır. Senet'te de tahta yüzeyi karelerden oluşmakta ve bu açıdan da satrançla benzirlik taşımaktadır. Ancak Senet'te kare sayısı 30 dur.Her iki oyuncunun 5 er taşı bulu nmakta ve oyun başlangıcında bu taşlar aşağıdaki gibi dizilmektedir.Taşlar ilk on kareye dizildikten sonra amaç ;sayma çubuklarının belirlediği sayıya göre kareleri takip ederek taşları tahta dışına çıkarmaktır.Kaynakça da belirttiğim linkler de oyunun kuralları nasıl oynandığı ayrıntılı olarak anlatılmıştır .Ayrıca oyunu isterseniz kendi bilgisayaranıza indirebilir ya da online olarak oynayabilirsiniz.Oyunda sayma çubuklarını attığımızda çıkan sayıya göre taşlarınızı hareket ettirebildiğimiz için Senet’in bir şans oyunu olduğu söyleyebiliriz. Bu yönüyle de satranç oyunundan oldukça farklıdır. (2)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Saydığımız benzerlikler dışında oyun kurallarında benzerlik bulunmamaktadır. Dünya da bilinen ilk oyun olarak Eski Mısır oyunu Senet'in kareli tahta üzerinde taşlarla oynanması satrançla kurulabilecek en önemli benzerliği.Bu oyun üzerinden satranç oyununun ortaya çıktığı söylenebilir mi? Şu an için tam olarak söylenemez çünkü bunun için Senet 'in Mısır ‘da ya da buraya yakın bölgelerde değişime uğrayarak satrançta ki özelliklerin oluşturulması ve oynanması gerekirdi. Örneğin Araplar ya da Hititler'in bu oyunu Mısır'lılardan öğrenip geliştirerek satranc oyunun tahta taş ve oyun kurallarını belirlediklerine dair bir bulgunun olması gerekirdi.. Herkesin bildiği gibi satranç tarihi Hindistan'dan başlatılmaktadır. Mısır'dan Hindistan'a bu oyunun gittiğine dair de şimdilik bir kanıt yoktur. Senet oyununun ilk Hititler tarafından öğrenilmesi daha mümkün bir durumdur. (Mısır ile Hitit Devleti çağdaştır ve ticari ilişkilerin dışında Kadeş antlaşması(m.ö1299) aralarındaki bir savaşı sona erdirmiştir.M.ö 1200-1300.)Eğer Hititler oyunu öğrenip geliştirdiyse ticaret yoluyla Hindistan’a ve Çin’e giden Türklerin oyunu öğretmesi ve bu oyunun buralarda gelişmesi çok daha mümkündür. Ancak şimdilik bu bilgilerin doğrulanmadığını ve bu konununda oldukça önemli olduğunu belirtmek isterim. (Oyun Kurallarıyla ilgili bilgiler için iligili linkler aşağıda belirtilmiştir)

Sonuç olarakşu andaki bilgilerimize göre Senet O yununun oyun özellikleri açısından Satrancın bilinen ilk atası olabilmesi için gerekli olan benzerliklerin oldukça az olduğunu söyleyebiliriz.Senet oyunu tahta çubuklara bağlı olarak oynandığı içinde bir şans oyunu iken satranç bu noktada da çok büyük farklılık taşımaktadır. Ancak Senet oyunuyla ilk kez kareli bir tahta üzerinde taşlarla oyun oynanmaya başlandığı için bu oyunun satrancın atası olduğu söylenebilir.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.160


View Profile
Re: Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı?
« Posted on: Mayıs 26, 2020, 01:59:51 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? e-book, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? programı, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? oyunları, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? e-kitap, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? download, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? hikayeleri, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? resimleri, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? haberleri, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? yükle, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? videosu, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? şarkı sözleri, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? msn, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? hileleri, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? scripti, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? filmi, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? ödevleri, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? yemek tarifleri, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? driverları, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? smf, Eski Mısır'ın Senet Oyunu Satrancın Bilinen Ilk Atası Mı? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Eski Mısır'da Din « 1 2 »
Diğer Dinler ve Bilgiler
xxRuzqaRxx 10 4960 Son Mesaj Ağustos 05, 2013, 02:48:41 ÖÖ
Gönderen : Gorkem4554
Eski Mısır Tarihi - 1
Tarih
seyyah 0 804 Son Mesaj Temmuz 12, 2008, 12:03:00 ÖÖ
Gönderen : seyyah
Eski Mısır Tarihi - 2
Tarih
seyyah 0 640 Son Mesaj Temmuz 12, 2008, 12:03:50 ÖÖ
Gönderen : seyyah
Eski Mısır Tanrıları
Mitoloji
Asortik Hatun 0 646 Son Mesaj Kasım 29, 2012, 10:19:42 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Eski Mısır’dan Öte Dünyaya
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 0 549 Son Mesaj Mayıs 09, 2013, 07:23:54 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular