Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Eski Mısır'da Tevhid Izleri  (Okunma Sayısı: 329 Kere Okundu.)
« : Mayıs 09, 2013, 09:57:18 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


ESKİ MISIR bir firavunlar medeniyetiydi. Aralarında kedilerin ve gübre böceklerinin de bulunduğu sayısız tanrısı olan bir inanç sistemleri vardı ve krallarına bile uluhiyet vermekteydiler. Halkın gözünde birer tanrı-insan olan firavunlar o kadar güçlüydüler kibugün o eski medeniyetin dimdik ayakta kalmış olan piramitleri ve tapınakları kadın-erkek tüm halkın canla başla çalışması ve çalıştırılması sonunda inşa edilmişlerdi. Yakın zamanlarda yapılan kazılar sonucu Giza piramitlerinde çalışan işçilerin mezarlarını bulan araştırmacılar bunca insanı böyle ölümüne çalıştıran gücün etkisi karşısında şaşkına dönmüşlerdi. Firavunlar güçlüydü ve Mısır’ın kedilerden gübre böceklerinden pek çok tanrısı vardı.

Birgün Mısır’a bir kervan geldi. Yanlarında gözlerin o güne kadar gördüğü en güzel simalı bir çocuk vardı adı Yusuf’tu ve kervan halkı onu bir kuyunun dibinde bulmuştu.

Yusuf İbrahim Peygamber’in neslinden geliyordu ve dedesi İshak Peygamber gibi bir peygamber olan Hz. Yakub'un oğluydu. Kervandakiler bunu bilmiyorlardı. Yusuf’u satın alıp evlerine götürenler de bilmiyorlardı. Ona iftira atanlar da onu zindana atanlar da…

Onun nesli putlara karşı savaşmış ve kavimlerini bir olan Allah’a iman etmeye davet etmiş peygamber nesliydi. Böyle nurlu atalardan gelen Yusuf kedilerden ve gübre böceklerinden tanrıları olan krallarına uluhiyet veren bir medeniyetin kucağına düşmüş ve saraylarda büyütülmüştü.

Ancak Yusuf bir edeb ve asalet timsaliydi. Yüzünün olağanüstü güzelliği kadar ahlâkı da herkesin dikkatini çekiyor ve takdirini topluyordu.

Kur’an’da en doğru şekliyle anlatıldığı gibi sonunda zindana atılan Hz. Yusuf burada arkadaşlarının rüyalarını yorumlamaya ve zindanı bir okula dönüştürerek etrafındakilere tevhid dersleri vermeye başladı.

“Ben atalarım İbrahim İshak ve Yakub’un dinine uydum. Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmak bize yakışmaz. Bu hem bize hem bütün insanlara Allah’ın bir lütfudur; lâkin insanların çoğu şükretmiyor.

“Ey zindan arkadaşlarım söyleyin: Birbirinden farklı birçok rab mi daha hayırlıdır yoksa herşeyi kudretine boyun eğdiren tek bir Allah mı?

Allah’tan başka taptığınız şeyler ise sizin ve atalarınızın taktığı isimlerden ibarettir kiAllah bu konuda hiçbir delil indirmemiştir. Halbuki hüküm Allah’ındır; O ise kendisinden başka hiçbir şeye kulluk etmemenizi emretmiştir. Dosdoğru din işte budur; fakat insanların çoğu bilmiyor.” (Yusuf 38-40)

Hz. Yusuf rüya yorumlama ilminde o kadar meşhur oldu ki Allah’ın ona bahşettiği bu ilim sayesinde Mısır’ı büyük bir kıtlık musibetine karşı önceden aldırttığı tedbirlerle korudu. Bu güzel hizmetinin karşılığında Mısır’a maliye bakanı oldu. İlk bakışta bir peygamber’in nasıl olup da bir firavun’un emri altında çalıştığı akla takılabilir. AncakHz. Yusuf yaptığı icraatları sayesinde tüm halk tarafından çok sevilmiş takdir edilmiş ve kendisine karşı sonsuz bir güven hissi duyulmuştur. O bütün bunları peygamberliğinin asıl vazifesi olan kavmini bir olan Allah’a imana davet etme yolunda kullandı. ÇünküMısır’da kedilerden gübre böceklerinden tanrılar edinen ve krallarına uluhiyet veren bir kavim yaşamaktaydı…

Hz. Yusuf Mısır’da tevhid inancının tohumlarını ekmiş ve kendisine verilen peygamberlik vazifesini hakkıyla yerine getirmişti. O’nun Mısır medeniyetinde bıraktığı tevhid izleri asırlarca silinmedi. Zaman insanların zihinlerinde ve kalplerinde tevhid akidesini yıpratmış ve Yusuf’un verdiği dersleri unutturmuşsa da bugün Eski Mısır kalıntılarını inceleyen araştırmacılar öyle ilginç ayrınıtılar buldular ki bunların Mısır’a Yusuf’un güzelliğinden yansıyan parıltılar olduğunu söylememek mümkün değildir. İşte onlardan bazıları:

Eski Mısır’da yaşlı birisi yanlarına geldiği zaman gençler ayağa kalkmak mecburiyetindeydi.

Erkekler sünnet olmak zorundaydı.

Tapınaklara girmeden önce eller ve ayaklar belli bir ritüele uyularak yıkanmalıydı.

Cinsel ilişkiden sonra muhakkak yıkanmak gerekliydi.

Tapınağa girecek olanlar kedi ve köpeğe dokunmamalıydılar. Dokundularsa ellerini ayaklarını ve yüzlerini yıkamalıydılar.

Eski Mısır’da görülen ve İbrahimî dinlerle paralellik arz eden bu gibi hususlar tamamen Hz. Yusuf’un tebliğ vazifelerinin izleriydi. Bu vazife asırlar sonra Hz. Musa ile parlatılıp devam edecekti.

HER NE KADAR Hz. Yusuf’un tebliğ ettiği hakikatler kavmi tarafından zamanla unutulmuş olsa da izleri hiç bir zaman silinmemişti.

Yusuf Peygamber’den yaklaşık 300 yıl sonra Mısır’ın tahtına oturacak olan Kral IV. Amenofis tahta çıkışından beş yıl sonra kendisi 41 yaşındayken Mısır’ın çok tanrılı inanç sistemini temelinden yıkacak icraatlarda bulunmaya başladı.

Halkına ilâh’ın tek ve bir olduğunu isminin de ATON olduğunu ilân etti. Adını Aton’un hizmetkârı anlamına gelen AKHENATON şeklinde değiştirdi.

Akhenaton’un kendisinin iman ettiği ve halkının da iman etmesini istediği ilâh yalnızca Mısır halkının ilâhı değil bütün insanlığın ilâhıydı. Bütün evrenin yaratıcısıydı güneşi ve ayı da O yaratmıştı.

Akhenaton’a ilk karşı çıkanlar Mısır’ın çok kudretli bir tabakası olan rahiplerdi. AncakAkhenaton onların ve o güne kadar firavunların yaşadığı TEB şehrinden ayrılarak kendisine AMORNA şehrini kurdu. Ölünceye kadar burada yaşadı.

Putperestlikle mücadelesinde çok kararlı olan Akhenaton Karnak’taki Amon tapınağını kapattı. Yerine GEMATON (Aton’u bulduk) adında başka bir mabet inşa etti.

Halkın krallara uluhiyet verme fikrini de yıkmak isteyen Akhenaton dini törenlere tüm halkının gözü önünde eşi ve çocuklarıyla birlikte katıldı.

Sanatkârlara talimat vererek eserlerinde gerçekçi bir yaklaşım izlemelerini emretti. Böylece abartılı resimler ve kabartmalar yapılamayacaktı. Herşey sade ve olduğu gibi resmedilecekti.

Akhenaton bir şiirinde Rabbine şöyle sesleniyordu:

“Aton… Gündüz gibi ışıklı Aton.

Gözlerimiz sana bakıyor. Seni görüyor sana karşı..

Sen benim kalbimdesin.

Fakat seni tanımak istemiyorlar.

Sadece ben senin kulun Akhenaton Seni tanıyorum.

Onlara araştırma gücü ver!

Senin gücün senin planın sonsuzdur.

Dünya Sana ait ve Senin.

Çünkü onu Sen yarattın.”

Bir başka şiirinde de şöyle söylemekte kral Akhenaton:

“Senin nurunla bütün yollar açılır.

Balığın suda zıplaması Sendendir.

Senin nurun ruhların kalbine nüfuz eder…”

Akhenaton kendisi ve ailesi için yaptırdığı mezarda yapılan bütün incelemeler herhangi bir mumyalama işleminin gerçekleşmediğini göstermektedir. Onun ölümünden sonragüçlü ruhban sınıfı eski çok tanrılı dinlerini canlandırdılar ve kendilerinden alınan iktidar gücünü geri kazandılar. Çok geçmeden eski tanrıların yeni heykellerini yaptırarak tapınaklara yerleştirdiler. Başkent yeniden Teb’e nakledildi ve bu şekilde bir muvahhidin çabaları yok oldu gitti.

Ancak Mısır’da indirilen tevhid bayrağı yaklaşık bir asır sonra gelecek güçlü bir el tarafından yeniden dalgalandırılacaktı. Bu Hz. Musa’nın eliydi.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.160


View Profile
Re: Eski Mısır'da Tevhid Izleri
« Posted on: Mayıs 31, 2020, 12:56:59 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Eski Mısır'da Tevhid Izleri e-book, Eski Mısır'da Tevhid Izleri programı, Eski Mısır'da Tevhid Izleri oyunları, Eski Mısır'da Tevhid Izleri e-kitap, Eski Mısır'da Tevhid Izleri download, Eski Mısır'da Tevhid Izleri hikayeleri, Eski Mısır'da Tevhid Izleri resimleri, Eski Mısır'da Tevhid Izleri haberleri, Eski Mısır'da Tevhid Izleri yükle, Eski Mısır'da Tevhid Izleri videosu, Eski Mısır'da Tevhid Izleri şarkı sözleri, Eski Mısır'da Tevhid Izleri msn, Eski Mısır'da Tevhid Izleri hileleri, Eski Mısır'da Tevhid Izleri scripti, Eski Mısır'da Tevhid Izleri filmi, Eski Mısır'da Tevhid Izleri ödevleri, Eski Mısır'da Tevhid Izleri yemek tarifleri, Eski Mısır'da Tevhid Izleri driverları, Eski Mısır'da Tevhid Izleri smf, Eski Mısır'da Tevhid Izleri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Eski Mısır'da Din « 1 2 »
Diğer Dinler ve Bilgiler
xxRuzqaRxx 10 4966 Son Mesaj Ağustos 05, 2013, 02:48:41 ÖÖ
Gönderen : Gorkem4554
Eski Mısır Tarihi - 2
Tarih
seyyah 0 643 Son Mesaj Temmuz 12, 2008, 12:03:50 ÖÖ
Gönderen : seyyah
Eski Mısır Tanrıları
Mitoloji
Asortik Hatun 0 648 Son Mesaj Kasım 29, 2012, 10:19:42 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Eski Mısır’dan Öte Dünyaya
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 0 550 Son Mesaj Mayıs 09, 2013, 07:23:54 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Eski Mısır'da Yemek
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 0 414 Son Mesaj Mayıs 09, 2013, 07:28:53 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular