0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Eş Seçimine Dair..  (Okunma Sayısı: 490 Kere Okundu.)
« : Haziran 07, 2013, 07:54:43 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Kadınlarla dört hasleti için evlenilir: Malı için, asaleti için, güzelli­ği ve dînî için. Sen dindar olanını tercih et ki, mes'ûd olasın...( Buhari, Nikâh: 15; Müslim, Rada: 4, 6,8,53,54; Fiten: 86; Ebu Davud, Nikâh: 2; Timizi, Nikâh: 4; Neseî, Nikâh:10; İbni Mâce, Nikâh: 6,38; Dârimî, Nikâh: 4)

Evleneceği kadını seçmek hususunda herkesin kendine göre bir tercih sebe­bi vardır. Kimi en mühim şar...t olarak güzelliği esas alır, kimi zengini tercih eder, kimi asil bir aileye mensup birisiyle evlenmek ister. Fakat bir Müslümanın tercih sebebi sadece bunlar olmamalıdır. O, seçeceği hayat arkadaşında herşeyden önce dindarlığı esas almalıdır. Çünkü dindar bir erkekle dînî yaşayışı zayıf bir kadının kuracakları yuvanın huzurlu olabileceğini ve devam edebileceğini söyle-mekçok zordur. Dünyaları ayrı iki insanın arasında muhabbetin devam etmesi, çok defa mümkün olmamaktadır.

Dindar bir kadınla, dinini yaşamayan bir erkeğin evlenmeleri de bundan fark­lı değildir. Böyle bir evliliğin de uzun süre mutlu bir şekilde devam edeceği söylenilemez.

İşte Peygamberimiz yukarıdaki hadislerinde bir Müslümanın evleneceği ka­dında öncelikle dindarlığı esas alması gerektiğini, dindarı tercih edenin mes'ûd olacağını bildirmektedir.

"Şer'an, koca karıya küfüv olmalı," yani birbirine münasip olmalı diyen Bediüzzaman Hazretleri de, bu denkliğin en mühimminin dindarlık noktasında olma­sı gerektiğine dikkat çekmiştir..(Lem'alar)

Sadece güzelliğin mes'ûd bir yuva kurmaya yeterli olmadığı herkes tarafın­dan bilinen bir gerçektir. Bilakis dindarlık olmadığı zaman, güzel bir kadınla ev­lenmek çoğu zaman insanı sıkıntıya sokar. Çünkü, böyle bir kadını güzelliği tehlikeye atabilir.

Ayrıca güzel bir kadın, güzelliği sebebiyle kocasına karşı gurura kapılabilir.

Diğer bir husus, güzellik kalıcı değildir. Beş on sene sonra kaybolup gider. Hanımıyla sırf güzelliği için evlenmiş bir erkek, böyle bir zamanda ona evliliğin ilk yıllarında duyduğu sevgiyi gösterebilir mi?

Unutulmaması gereken bir diğer husus da, bir kadın ne kadar güzel olursa olsun, mutlaka ondan daha güzeli vardır. Hanımıyla sırf güzelliği için evlenen erkek, ondan daha güzel bir kadınla karşılaştığında evliliği ve aile hayatının tehlikeye düşme ihtimali vardır.

Güzellik, mes'ûd bir yuva kurmak için yeterli olmadığı gibi, zenginlik de böy­ledir. Çünkü, yarın ne olacağı belli değildir. Hiç beklenmedik anda kapıyı çalan bir musibet bütün serveti yok edebilir. Evliliğe temel yapılan servet yok olunca, evlilik artık nasıl bir bağla devam ettirilecektir?

Fakir birinin zengin bir ailenin kızıyla evlenmesi de problemlere sebep olabi­lir. Herşeyden önce, böyie bir kız, varlıklı bir şekilde büyümüştür. Maddeten sı­kıntı çekmemiş; hemen her istediğini alabilmiştir. Böyle olunca, birden bire sı­kıntılı hayata alışması düşünülemez. Neticede ise, mes'ûd bir aile yuvası için çok mühim olan evliliğin ilk günleri, sıkıntıyla geçer. Hattâ evliliğin devamı tehli­keye düşer.

Dindarlık olmadığı zaman zenginliğin bir diğer mahzuru da, kadının servetini kocasına karşı bir üstünlük vasıtası olarak kullanabilmesidir. Böyle bir kadın, devamlı olarak fakirliğini başına kakarak kocasını rahatsız edebilir. Ekonomik bakımdan kocasına bağımlı olmadığı için, herşeyi söyleyebilir. Bu tip bir evlili­ğin devam etse bile huzurlu bir şekilde yürümesi elbette beklenemez.

Ama dindar bir kadın güzel de olsa, zengin de olsa, bu tür şeyleri düşünmez. Kocasına itaat etmeyi, onu kırmamayı bir ibâdet olarak gördüğünden, ebedî ha­yat arkadaşını üzmemek için azamî hassasiyet gösterir. Sevgisinde samimîdir. Namusunu korur, ibâdetlerini eksiksiz yapmaya çalışır. Meşru isteklerinde koca­sına itaat eder.

Diğer taraftan, evleneceği kadını sırî dindarlığı ve ahlâkı için tercih eden bir erkek, artık onu Cenâb-ı Hakkın nâzik bir emâneti olarak görür. Beraberlikleri­nin sırf dünya hayatıyla kayıtlı olmadığını, âhirette de devam edeceğini düşü­nür. Ona olan sevgisini çabuk bozulan dış güzelliğine değil; îmanına, ahlâkına, edebine ve namusuna bina eder. Bunlar devam ettiği müddetçe sevgisi de arta­rak devam eder.

Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bir hadislerinde bütün bunlan veciz bir şekil­de şöyle ifâde etmiştir:
"Kadınları sırf güzellikleri için nikahlamayınız. Çünkü güzellikleri onları tehli­keye atabilir. Sadece malları için de nikahlamayınız. Çünkü malları onları azdı-rabilir. Dindar olanını nikahlayınız. Şüphe yok ki, burnunun bir kısmı kesik, kula­ğı delik ve teni siyah dindar bir câriye, dindar olmayan hür bir kadından efdaldir." (İbni Mâce, Nikâh:6)

Aynı tercih kadın için de geçerlidir. O da seçeceği eşte evvelâ dindarlık ve güzel ahlâk şartını aramalıdır. Yoksa zengin olduğu veya tahsilli olduğu için din­darlığı hiç nazara almadan evlenmek, sonradan kötü neticeler doğurabilir..(Cami'üs-Saği​r)

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Eş Seçimine Dair..
« Posted on: Kasım 27, 2020, 07:36:53 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Eş Seçimine Dair.. e-book, Eş Seçimine Dair.. programı, Eş Seçimine Dair.. oyunları, Eş Seçimine Dair.. e-kitap, Eş Seçimine Dair.. download, Eş Seçimine Dair.. hikayeleri, Eş Seçimine Dair.. resimleri, Eş Seçimine Dair.. haberleri, Eş Seçimine Dair.. yükle, Eş Seçimine Dair.. videosu, Eş Seçimine Dair.. şarkı sözleri, Eş Seçimine Dair.. msn, Eş Seçimine Dair.. hileleri, Eş Seçimine Dair.. scripti, Eş Seçimine Dair.. filmi, Eş Seçimine Dair.. ödevleri, Eş Seçimine Dair.. yemek tarifleri, Eş Seçimine Dair.. driverları, Eş Seçimine Dair.. smf, Eş Seçimine Dair.. gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Ask'a Dair
Aşk'a Dair
SuPeRiSi 7 1912 Son Mesaj Nisan 06, 2013, 09:45:56 ÖS
Gönderen : majere36
Sevgiye Dair
Aşk Şiir - E-Kart - Sms - Mektup ve Öyküleri
exilant 1 850 Son Mesaj Nisan 18, 2008, 05:27:09 ÖS
Gönderen : BbuSHhHeE
13 Sayısının Uğursuzluğuna Dair « 1 2 3 »
Hayata Dair.
Asortik Hatun 20 3800 Son Mesaj Haziran 21, 2008, 03:33:27 ÖS
Gönderen : ManOfSerious
Sana Dair
Gothic Şiirler
[MasaL] 5 1354 Son Mesaj Ağustos 30, 2008, 08:00:26 ÖS
Gönderen : dreamily
Aşk(a) Dair
Şiir Köşesi
giCik 3 710 Son Mesaj Ocak 27, 2010, 12:41:01 ÖS
Gönderen : SalvatoreTheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular