Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Ergenekon'da Sıcak Gelişme  (Okunma Sayısı: 516 Kere Okundu.)
« : Temmuz 23, 2009, 03:02:45 ÖÖ »

YalnızHayat53
*
Üye No : 7715
Nerden : Antalya
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 2955
Mesaj Sayısı : 6.344
Karizma = 7085


Hurşit Tolon hakkında tahliye kararı veren İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin iki üye hakimi Bakırköy hakimliğine atandı

Ergenekon davası kapsamında yargılanan Emekli Orgeneral Hurşit Tolon hakkında tahliye kararı veren 12. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Necat Ede ile mahkemenin diğer hakimlerinden Selda Kutluata Bakırköy Adliyesine atandı.

HSYK 2009 Yaz Kararnamesine göre İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi olan Necat Ede'nin görev yeri değişti. Bakırköy Hakimliği'ne atanan Ede, Ergenekon soruşturması kapsamında 6 Temmuz 2008 tarihinde "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, TC hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek" suçlarından tutuklanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon hakkında tahliye kararı vermişti. Hakim Ede, 6 Ocak 2009 tarihinde verdiği tahliye kararını şu şekilde gerekçelendirmişti.

"Önceki incelemeden farklı olarak şüpheli avukatı tarafından verilen dilekçe ile karara esas alınan belgenin daha önce çeşitli basın kuruluşlarında haber konusu yapıldığı söz konusu belgenin gizliliğinin bulunmadığı, MİT Müsteşarlığınca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na daha önce gönderilen dilekçe ve ekinde sunulan 9 Mayıs 2008 ve 6 Kasım 2008 tarihli yazı cevabında belgenin 12 Temmuz 2006 tarihinde internette yayınlandığı, ayrıca Aydınlık Dergisi'nin 1 Nisan 2001 tarihli, Aksiyon Dergisi'nin 12 Mayıs 2001 tarihli sayıları ile Yenişafak Gazetesi'nin 30 Nisan 2001-1 Mayıs 2001 tarihli köşe yazılarında haber konusu yapıldığı, söz konusu belgelerden konuya ilgi duyan çevreler, haber kuruluşları tarafından bilgi sahibi olunduğu, bu şekilde kamuca bilinen bu belgelerin fotokopisinin şüphelide bulunmasının önceki kararımızdan farklı olarak tek başına suç örgütüne üye olduğuna dair veya yönetici olduğuna dair bir delil niteliğinde bulunmadığı ve yine şüphelinin telefon görüşmelerinin örgütle bağını gösterecek nitelikte unsurlar içermediği, ayrıca örgütün gerçekleştirdiği iddia olunan eylemlerle ile şüphelinin bir bağının kurulamadığı gözetildiğinde mahkememizin 14 Ekim 2008 tarihli değişik iş kararındaki tutuklama nedenine ilişkin gerekçenin sunulan bu deliller karşısında artık kuvvetli bir delil olarak değerlendirilemeyeceği, şüphelinin kaçma şüphesi delilleri karartma şüphesinin söz konusu 14 Ekim 2008 tarihli değişik iş kararındaki gerekçelerle bulunmadığı gözetilerek yurtdışına çıkış yasağı konulmak suretiyle tahliyesine karar vermek gerekmiştir"

İstanbul 12 Ağır Ceza Hakimi Necat Ede'nin emekli Orgeneral Hurşit Tolon'u tahliye etmesinin ardından Ergenekon Savcıları, bu karara itiraz ederek, Tolon hakkında yakalama kararı çıkarılmasını istemişti. Savcıların talebini reddeden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti kararında, Hurşit Tolon hakkındaki delillerin ortaya konması, kabulü ve reddine ilişkin karar yetkisinin CMK 206 ve devamındaki maddeleri gereğince asıl yargılamayı yapacak olan mahkemeye ait olduğunu belirtilerek Hurşit Tolon'a yüklenen suçun hukuka uygun bir şekilde elde edildiğini ve bunu her türlü delil ile ispat edilebileceğini kaydetmişiti.Delillerin tartışılması ve değerlendirilmesi sonucunda oluşan vicdani kanaate göre hüküm kurulacağını hatırlatan mahkeme, tutuklama kararının şüphenin varlığı halinde başvurulan bir tedbir olup mahkümiyet olmadığı gibi tahliye kararının ise tedbire son vermek olup beraat kararı olmadığını belirtmişti. Kovuşturma aşamasında nihai yargılamayı yapacak olan mahkemenin yapması gereken delillerin ortaya konulması, tartışılması ve değerlendirilmesinin soruşturma aşamasında nöbetçi hakimlikçe yapılmasının usul hükümlerine uygun olmadığını ifade eden mahkeme, nöbetçi hakimin görüş açıklamasının ise 'ihsas-ı rey" yasağının ihlali olarak değerlendirilebileceğinden CMK'ya aykırı olduğunu vurguladı. Tolon hakkında dava açılması halinde yargılamayı yapacak esas mahkemesinde delillerin serbestçe takdiri, tartışılması ve değerlendirilmesini kısıtlayacak şekilde bağlayıcı karar verilmesi, emsal oluşturacak şekilde değerlendirilmeye girilmesinin usul hükümleri ve objektif hukuk kriterlerine uygun olmadığını anlatmıştı.

Şüpheli Hurşit Tolon'un tutuklandığı günden bu yana hukuki durumunda lehe bir değişiklik bulunmadığı, kuvvetli suç şüphesi ve tutuklama nedenlerinin devam ettiğinin tüm dosya kapsamından anlaşıldığını belirten mahkeme, nöbetçi hakimlikçe 6 şubat 2009 tarihinde verilen kararda delillerin değerlendirilmesinin takdiri, bazı evrakların ve telefon görüşmelerinin delil niteliğinde olmadığına ilişkin gerekçeyi kaldırmıştı.

Mahkeme, Ahmet Hurşit Tolon'un tutuklandığı günden bu yana hukuki durumunda lehe bir değişiklik bulunmadığı hala kuvvetli suç şüphesi ve tutuklama nedenin devam ettiğini kaydetmişti. Mahkeme, Tolon'un yaşı, sağlık durumu, delilleri yok etme, gizleme, değiştirme ve kaçma şüphesinin bulunmadığı ve aynı zamanda yurtdışı çıkış yasağı konularak serbest bırakılmasının nöbetçi hakimliğin takdirinde olduğunun altını çizerek verilen tahliye kararın da herhangi bir usulsüzlük bulunmadığını belirtmişti.

Öte yandan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimlerinden Selda Kutluata'da Bakırköy Hakimliğine atandı. Ede ile adliyede aynı odayı paylaşan Kutluata'nın Tolon hakkında heyet tarafından verilen kararda izinli olduğu için imzası bulunmuyordu.
 
 

 


Hayatta üç prensibim vardır her ne olursa olsun adaletten vazgeçmemek her ne olursa olsun acıda olsa dürüst olmak ve  her zaman kişilik sahibi olmak
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Ergenekon'da Sıcak Gelişme
« Posted on: Ağustos 25, 2019, 03:13:13 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Ergenekon'da Sıcak Gelişme e-book, Ergenekon'da Sıcak Gelişme programı, Ergenekon'da Sıcak Gelişme oyunları, Ergenekon'da Sıcak Gelişme e-kitap, Ergenekon'da Sıcak Gelişme download, Ergenekon'da Sıcak Gelişme hikayeleri, Ergenekon'da Sıcak Gelişme resimleri, Ergenekon'da Sıcak Gelişme haberleri, Ergenekon'da Sıcak Gelişme yükle, Ergenekon'da Sıcak Gelişme videosu, Ergenekon'da Sıcak Gelişme şarkı sözleri, Ergenekon'da Sıcak Gelişme msn, Ergenekon'da Sıcak Gelişme hileleri, Ergenekon'da Sıcak Gelişme scripti, Ergenekon'da Sıcak Gelişme filmi, Ergenekon'da Sıcak Gelişme ödevleri, Ergenekon'da Sıcak Gelişme yemek tarifleri, Ergenekon'da Sıcak Gelişme driverları, Ergenekon'da Sıcak Gelişme smf, Ergenekon'da Sıcak Gelişme gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Gelişme
Biyoloji
Anqel* 0 357 Son Mesaj Şubat 14, 2012, 03:00:52 ÖS
Gönderen : Anqel*
Eurovision'da Şok Gelişme! « 1 2 »
Televizyon & Radyo & Magazin
Mavi_Kiyamet 13 2253 Son Mesaj Haziran 27, 2012, 08:31:38 ÖS
Gönderen : irem99
Gerçek Anlamda Gelişme
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Mavi_Kiyamet 0 251 Son Mesaj Kasım 25, 2013, 05:08:43 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular