0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Engellilerin Bağırsak Sorunları  (Okunma Sayısı: 493 Kere Okundu.)
« : Mart 08, 2012, 12:37:28 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Bağırsak Sorunları
1- Kabızlık nedir? Haftada kaç defa tuvalete çıkılması normaldir? Sağlıklı kişilerde dahi sık rastlanan kabızlık engelinden dolayı hareket kısıtlığı olan kişilerde çok daha ciddi bir sorun haline gelebilmektedir. Bu bağlamda kabızlığın olmaması için kişilerin yapması ve yapmaması gereken kurallar nelerdir?

Cevap: Kabızlık günde 3 veya haftada 2 den daha az dışkılamadır. Kabızlığın olmaması için bol sıvı alınması lifli gıdalarla(sebze-meyve ağırlıklı) beslenilmesi kepek ekmeği yenmesi beslenmede çeşitliliğe dikkat edilmesi mümkün olabildiğince egzersiz yapılması gerekir

2- Kabızlık sorunu olan kişiler bu sorunlarından kurtulmak için çoğunlukla geleneksel yöntemlere başvurmaktadır(Bitkisel kaynaklı). Bu yöntemlerin yarar ve varsa sakıncaları nelerdir?

Cevap: Bitkisel kaynaklı ürünler kabızlığı önlemede rahatlıkla kullanılabilir. Ama öncelikle doğal dışkılama tercih edilmelidir.

3- Kabızlıktan kurtulmanın doğru yolları nelerdir?

Cevap: Bol sıvı alınması lifli yiyeceklerle beslenme egzersiz aynı saatte tuvalete gitme(tuvalet eğitimi) kabızlıktan kurtulmanın doğru yollarındandır. Kabızlık herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir.(kanserhipo-tiroid gibi). Bu nedenle öncelikle kabızlığı yapan neden bulunmalı tedaviye daha sonra geçilmelidir.

4- Aynı şekilde ishal de ciddi bir bağırsak problemidir. İshal olan kişinin yapması ve yapmaması gereken kurallar nelerdir?

Cevap: İshal olan kişi süratle hekime başvurup ishali yapan nedenin araştırılması sağlanmalıdır. Neden belli olana kadar asla ishal kesici ilaç alınmamalı bol sıvı ile ........... kaybı önlenmelidir. (Sadece su yeterli olmazsu+şeker+karbonat karışımı veya oral ..................solüsyonları alınmalıdır.) Çocuklarda sıvı kaybı tehlikeli olacağından damardan sıvı verilmesi gerekebilir.

5- Bağırsak asalakları nedir? Kişi kendinde ne tür belirtiler gözlemlerse bu �bağırsaklarında asalak� olasılığını düşündürmelidir? Bağırsaklarında asalak olduğundan şüphelenen kişilerin ne yapması gerekir? Kendiliğinden(hiç bir test yaptırmaksızın) alınan ilaçların faydası var mıdır!? Bu tür kullanımların zararları nelerdir?

Cevap: İnsanlara ağız ya da dışkı yolu ile bulaşan parazitler bağırsak asalaklarıdır. Bunlar birçok belirtilere yol açabilirler. Karın ağrısı bulantı kusmalar ağza salya gelmesi bağırsak tıkanması anüste kaşıntı emilim bozukluğu kilo kaybı yapabilirler. En az 3 kez ve taze dışkıdan yapılan dışkı tahlili ile tanı konur. Kendiliğinden ilaç alımı eğer test negatif ancak hasta dışkısından görüyorsa yapılabilir. Her ilacın aynı zamanda zehir olduğu unutulmamalıdır.

6- Omurilik felci olan hastalarda bu tür �bağırsak asalağı� oluşma olasılığı nedir? Felçli bir hastanın kendinde bu tür bir rahatsızlık olduğundan şüphelenmesi için ne tür belirtiler gözlemlemesi gerekir?

Cevap: 5. soru ile cevabı aynı.

7- Omurilik felci olan kişilerin his ve hareket yokluğu göz önünde bulundurulduğunda kolay kolay şikayetleri de olamayacağı açıktır. Aynı şekilde bağırsaklarda meydana gelebilecek rahatsızlıkları da önceden hissedebilmesi çok zordur. Bu bağlamda bu tür kişiler için ön görülebilen bağırsak rahatsızlıkları nelerdir?

Cevap: Kabızlık ve ishal(dışkıyı tutamamakaçırma) görülebilir.

8- Omurilik felci olan kişilerin yukarda sayılan rahatsızlıklardan korunabilmeleri için hangi aralıklarla doktorlara müracaat ederek kontrolden geçmesi gereklidir

Cevap: Omurilik felci olan hastaların sindirim sisteminde şikayeti yoksa kontrole gerek yoktur. Şikayeti olanların doktora başvurmaları gerekir.

WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Engellilerin Bağırsak Sorunları
« Posted on: Eylül 24, 2020, 08:50:20 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Engellilerin Bağırsak Sorunları e-book, Engellilerin Bağırsak Sorunları programı, Engellilerin Bağırsak Sorunları oyunları, Engellilerin Bağırsak Sorunları e-kitap, Engellilerin Bağırsak Sorunları download, Engellilerin Bağırsak Sorunları hikayeleri, Engellilerin Bağırsak Sorunları resimleri, Engellilerin Bağırsak Sorunları haberleri, Engellilerin Bağırsak Sorunları yükle, Engellilerin Bağırsak Sorunları videosu, Engellilerin Bağırsak Sorunları şarkı sözleri, Engellilerin Bağırsak Sorunları msn, Engellilerin Bağırsak Sorunları hileleri, Engellilerin Bağırsak Sorunları scripti, Engellilerin Bağırsak Sorunları filmi, Engellilerin Bağırsak Sorunları ödevleri, Engellilerin Bağırsak Sorunları yemek tarifleri, Engellilerin Bağırsak Sorunları driverları, Engellilerin Bağırsak Sorunları smf, Engellilerin Bağırsak Sorunları gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Engellilerin Toplumla Bütünleşme Sorunları
Serbest Kürsü.
-o_o-GökhaNur-o_o- 4 1500 Son Mesaj Şubat 17, 2012, 02:23:47 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Engellilerin Sorunları
Engelliler Forumu
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 590 Son Mesaj Mart 07, 2012, 01:07:03 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Işitme Engellilerin Sorunları
Engelliler Forumu
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 931 Son Mesaj Mart 08, 2012, 03:02:22 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Engellilerin Toplumla Bütünleşme Sorunları
Engelliler Forumu
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 452 Son Mesaj Mart 09, 2012, 08:40:42 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Engellilerin Karşılaştığı Sorunları Anlatan Resimler
Engelliler Forumu
SaviorAngel 1 1512 Son Mesaj Şubat 11, 2014, 02:53:00 ÖÖ
Gönderen : axulu


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular