Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler  (Okunma Sayısı: 396 Kere Okundu.)
« : Mart 07, 2012, 02:27:52 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Engelli Öğrencilerin ÖSS Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler

Üniversitelerin bazı bölümlerini tercih edebilmek için özel koşullar gerekiyor. Üniversitelerde bazı bölümlerde okuyabilmek için adayların sadece diploma notları veya ÖSS puanları yeterli bulunmuyor. Mesleğe yönelik birçok bölüme girebilmek için adayların fiziksel ve ruhsal durumları da belirleyici oluyor.

Tercih yapacak adayların 2008Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndaki "Özel Koşullar ve Açıklamalar" bölümüne dikkat etmeleri gerekiyor.

Kılavuzda özellikle meslek yüksekokullarının bazı bölümleri konusunda adaylara yönelik uyarılar yer alıyor.
Buna göre yükseklik korkusu olanlar İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği arı sokmasına karşı alerjisi olanlar Arıcılık 1.65 metreden kısa kilolu ve konuşma bozukluğu olan erkekler Otobüs Kaptanlığı vüzme bilmeyenler Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği konuşma özürü bulunanlar Turist Rehberliği Zihinsel Engelliler Öğretmenliği ve İşitme Engelliler Öğretmenliği renk körü olanlar Tütün Eksperliği bölümlerini tercih edemeyecek.
Ayrıca bazı bölümler için seyahat bazı bölümler için staj araç kullanmayı gerektirecek bazı bölümler için de yaş sınırı zorunlu tutuluyor.


Üniversitelerde bazı bölümlerde okuyabilmek için adayların sadece diploma notları veya ÖSS puanlan yeterli bulunmuyor. Mesleğe yönelik birçok bölüme girebilmek için adayların fiziksel ve ruhsal durumları da belirleyici oluyor.

Bazı bölümlerin özel koşulları şöyle:
ARICILIK BÖLÜMÜ: Arı sokmasına karşı alerjisi olanlar başvuramayacak.
OTOBÜS ŞOFÖRLÜĞÜ (KAPTANLIĞI) BÖLÜMÜ: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak gerekiyor. 1.65 metreden kısa olanlar başvuramayacak. Boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlıkta olması dilde kekemelik pelteklik tutukluluk bulunmaması koşulu aranıyor.
Ayrıca tam teşekküllü hastaneden sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olunduğunu belgeleyen bir rapor isteniyor.
MİMARLIK ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA BÖLÜMLERİ: Bu programda başarılı olabilmek için cisimlerin birbirine göre değişik durumlarını zihinde canlandırabilirle». Çizim yapabilme estetik görüş ve yaratıcılık önemli.
DİŞ HEKİMLİĞİ: Bu programda da başarılı olabilmek için cisimlerin birbirine göre değişik durumlarını zihinde canlandırabilirle elleri ve parmakları ustalıkla kulİanabilme önemli.
SONDAJCILIK: Yerleşmeye hak kazanan adayın kayıt yaptırabilmesi için üniversitenin önereceği tam teşekküllü resmi bir hastaneden sondörlük yapmayı engelleyecek fiziki ruhsal ve bedensel engelleri olmadığını belgeleyen heyet raporu isteniyor.
HAVACILIK ELEKTRİK VE ELEKTRONİĞİ SAĞLIK MEMURLUĞU EBELİK BÖLÜMLERİ: Kayıt için tam teşekküllü resmi bir hastaneden bu mesleği uluslararası standartlarda yürütmeyi engelleyecek fiziki ruhsal ve bedensel engeli olmadığını belgeleyen heyet raporu alınması gerekiyor.
TÜTÜN EKSPERLİĞİ BÖLÜMÜ: Bu programa kayıt olacakların eksperlik mesleğini yapmaya engel teşkil eden renk körlüğü'bedensef ve ruhsal sakatlığı olmaması gerekiyor.
TURİST REHBERLİĞİ İLE İŞİTME VE ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİKLERİ: Bu programlara kayıt için konuşma özürü bulunmaması gerekiyor.
GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ İLE GÜVERTE BÖLÜMLERİ: Bu programların ön lisans ve lisans programları için yaş boy ve kilo sınırları bulunuyor. Ayrıca dilde kekemelik pelteklik tutukluluk bulunmamak yapılacak mülakat ve beden eğitimi sınavında başarılı olmak ve sağlık durumunun denizciliğe elverişli olduğunu renk körlüğü ve şaşılık bulunmadığını her iki kulağının arızasız olduğunu sağlık raporuyla belgelemek .gerekiyor. Ayrıca bu bölüme girmeye hak kazananlardan yaptırılacak soruşturmada tutum ve davranışları ile yasa dışı siyasi yıkıcı irticai bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya karışmamış olması herhangi bir suçtan dolayı mahkum olmamış ve başvuru tarihinde hakkında soruşturma ya da kamu davası ile şahsi bir ceza davası açılmamış olması koşulu aranıyor.
İTFAİYECİLİK VE YANGIN GÜVENLİĞİ: Bu programa başvurabilmek için yükseköğretim kurumunun aradığı bütün koşullara ek olarak herhangi bir okuldan disiplin cezasıyla uzaklaştırılmamış olmak ve düzgün vücut yapısı gerekiyor. Ayrıca adaylarda astım bronşit epilepsi nefes darlığı ileri derecede görme bozukluğu gibi biyolojik bozukluğu bulunmaması; bayılma histeri marazi çarpıntı yükseklik korkusu kapalı alan korkusu ve benzeri psikolojik ve sinirsel hastalıklardan herhangi birine yabalanmamış olması koşulları aranıyor.
Bunların yanı sıra 1.65 metreden kısa ve kilolu olmamak gerekiyor.
Adaylar kayıt sırasında bedensel ve psikolojik yapısının itfaiyeciliğe uygun olduğunu ilgili üniversitenin tıp fakültelerinden birinden sağlık raporu belgeleyecekler.
Bunların yanı sıra ebelik ve hemşirelik bölümlerine sadece kız öğrenciler alınıyor.

SEYAHAT ZORUNLU
Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulunda 4 yıllık bir program olan ve Eşit Ağırlıklı-1 puan türüyle öğrenci alan Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümüne kayıt yaptıracak öğrenciler eğitimlerini Kuşadası'nda sürdürecek. Bu öğrenciler için giderlerini kendileri karşılamak üzere yüksekokul denetiminde 40 günlük Türkiye turu uygulama gezisi yapmaları zorunlu tutuluyor.
At antrenörlüğü Atçılık İşletmesi ve Nalbantlık bölümlerinin bulunduğu Kocaeli Üniversitesi Körfez Meslek Yüksekokulu ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Atçılık İşletmeciliği okullarında cep telefonu kullanmak ve sigara içmek yasak.

WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler
« Posted on: Ağustos 22, 2019, 11:46:35 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler e-book, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler programı, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler oyunları, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler e-kitap, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler download, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler hikayeleri, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler resimleri, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler haberleri, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler yükle, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler videosu, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler şarkı sözleri, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler msn, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler hileleri, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler scripti, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler filmi, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler ödevleri, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler yemek tarifleri, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler driverları, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler smf, Engelli Öğrencilerin Öss Tercihlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular