0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: En Başarılı Oynatıcılar  (Okunma Sayısı: 668 Kere Okundu.)
« : Haziran 30, 2009, 04:11:59 ÖS »
Avatar Yok

By.CeZa
*
Üye No : 293
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 12191
Mesaj Sayısı : 28.686
Karizma = 162
Başarı konusunda birbirleriyle yarışan çoklu ortam yazılımlarını mercek altına aldık. Artık her format için farklı yazılım kullanma dönemi sona eriyor.

Kullanıcıları için olmazsa olmaz yazılımların başında çoklu ortam uygulamaları gelir. İnternetten ya da eşten dosttan edinilen çoklu ortam dosyaları bıkmadan usanmadan arşivlenir. Bu durum neredeyse bilgisayarların ve internetin evlere girmeye başladığı günden beri değişmeden sürüyor. Ancak son zamanlarda bir başka akımla daha karşı karşıyayız; media center PC. Bildiğiniz gibi önceleri Microsoft'un ortaya attığı ve özel sürümler olarak piyasaya sürdüğü bu klasman, şimdilerde Windows Vista'yla hemen her bilgisayarda yer alıyor, ancak ne kadar kullanılıyor dersiniz? Temel olarak TV yayınları ve DVD/VCD oynatmaya endekslenmiş bu sistemler özel donanımlara ihtiyaç duyduğundan fazlaca rağbet görmüyor diyebiliriz. Ancak gelecek bu sistemlere doğru kayıyor. Biz de bu noktadan yola çıkarak bu sayımızda hemen her sistemi basit bir çoklu ortam canavarına çevirecek yazılımları mercek altına almak istedik. Yazımızda hemen her çoklu ortam formatını destekleyen yazılımlara yer vermeye özen gösterdik. Altyazı desteği ve menülü DVD'leri de unutmadık.

Özel formatlar için özel yazılımlar kullanmaya son! Yazımıza konuk olan çoklu ortam yazılımları sayesinde, sırf uzantısı codec paketlerinizde yer almıyor diye formatın kendi oynatıcısını kullanmak zorunda kaldığınız yazılımları sisteminizden arındırabileceksiniz. Benzer şekilde ön tanımlı oynatıcınız DVD filmlerinizin menülerini açmadığı için sıklıkla kullanmayacağınız bir başka yazılımı kurma zorunluluğundan da kurtulmuş olacaksınız. Fazlaca göz önünde olmayan ama başarıları dağları aşmış bu yazılımlar arasında günümüzün trendi Blu-ray'i destekleyenler de yok değil.


Şimdi lafı fazlaca uzatmadan sizi seçtiğimiz yazılımlarla baş başa bırakıyoruz.

VLC Media Player
Birçok kullanıcı bu oynatıcının adını duymuştur, hatta kullanmış olanlar da çoğunluktadır; ancak bu kullanıcıların büyük bir kısmı VLC'nin aslen neler yapabildiğini bilmez. Bu nedenle yazımıza VLC'nin yeni sürümünü konuk etmek istedik. Öncelikle VLC Player hemen her platformda, her işletim sisteminde tam fonksiyon çalışabilmesiyle oynatıcı savaşlarına 1-0 önde başlıyor. Bu sayede hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun bilgisayarınızı bir çoklu ortam canavarına çevirebiliyorsunuz.

VLC'nin ön tanımlı arayüzü için, özelliklerinin ve başarısının önündeki tek engel diyebiliriz. Bu durum nedense hala değiş¬miş değil. Aslında VLC beraberinde karizmatik bir başka arayüz daha getiriyor, ancak nedense geliştiricileri yılların eskittiği arayüzü kullanmakta ısrar ediyorlar. Neyse ki, internet denizi kul¬lanıcıların VLC için hazırladıkları ve ücretsiz olarak dağıttıkları temalarla dolu.


Kendi yayını kendin yap
VLC Media Player'ın tam adı VideoLAN Media Player. Buradan da tahmin edebileceğiniz gibi, yazılımımız tam bir yayın canavarı. İsterseniz kapalı devre, isterseniz internet üzerinden olsun hemen her formatta ses ve video görüntüsünü VLC ile paylaştırmanız mümkün. Bu sayede kendi özel online radyonuzu ya da TV kanalınızı kurabilirsiniz.

VLC'nin bir başka güzel tarafı da sisteminizde yüklü herhangi bir codee paketi bulunmasa bile hemen her formatı sorunsuzca okuyup çalabilmesi. Bunu yapabilmesinin temelinde codee paketlerini beraberinde getirmesi yatıyor. VLC Media Player'la herhangi bir eklentiye gerek duymadan MP3'ten OGG'ye, MPG'den DivX ve XviD'e kadar her dosyayı kolayca oynatabilirsiniz. Bunun yanı sıra QuickTime ve Real'a ait uzantıları da sorunsuzca oynatabildiğim ekleyelim.


Bir film canavarı
VLC Media Player sunduğu menü ve alt yazı desteği sayesinde tam bir film canavarı diyebiliriz. Tek eksi tarafı altyazıları otomatik olarak bulamaması. Filminize ait altyazıların bulunduğu dizini her seferinde manuel olarak yazılıma göstermeniz gerekiyor. Bu, yazılımın arayüzünden sonra en büyük eksisi diyebiliriz. Ancak geliştiricileri yazılıma ekledikleri Blu-ray film oynatma özelliğiyle bu eksileri bir nebze toparlamış durumdalar. Benzer şekilde videolarınızın çözünürlükleriyle, ekran ölçüleriyle ve alt yazı hızıyla rahatlıkla oynayabiliyorsunuz. Bu duruma bir de izlediğiniz filmi ya da dinlediğiniz müzikleri İP numaranızı bilen veya sizinle aynı ağa bağlı olanlarla paylaşabilmeniz de eklenince VLC denenmeden geçilmeyecek bir yazılım halini alıyor.

GOM Player
Lost tutkumuzun bizi bir oynatıcıdan başka bir oynatıcıya savurduğu yıllarda keşfettiğimiz GOM Player, karizmatik ve kullanışlı arabirimiyle hemen kendisini muadillerinden ayırmayı başarıyor.Görüntülerde yarattığı yumuşaklık sayesinde, yeterince büyük bir ekranda (ya da projeksiyon cihazlarıyla kullanıldığında) sanki sinemadaymışsınız gibi bir etkiye kapılıyorsunuz. Desteklediği çoklu ses kanalları sayesinden VLC ile rahatlıkla yarışabilen GOM Player, bilgisayarınızı birkaç tıklamada ev sinema sistemine çevirebilir. Videolarınızın çözünürlüğünü ve ekran boyutunu kolayca ayarlayabilmenize imkân veren GOM Player, videolarınızın alt yazılarını da otomatik olarak bulup oynatabiliyor.

Senkron sorunlarına tıklayın
Sahip olduğunuz videolarınız için bulduğunuz alt yazılar bir türlü uymuyorsa ve senkron sorunları içeriyorsa endişelenmeye mahal yok. Klavyenizin ok tuşlarını (bunları değiştirebiliyorsunuz) kullanarak altyazılarınızı hızlandırıp, yavaşlatmak elinizde. Benzer şekilde videolarınızın ekran boyutlarını da kolayca değiştirebiliyorsunuz. GOM Player da tıpkı VLC Player gibi ihtiyaç duyabileceğiniz hemen her format için codec'i yanında getiriyor. Yani GOM Player'ı sisteminize kurduğunuzda başka hiçbir ek yazılıma ihtiyaç duymuyorsunuz.
DVD filmlerinizin menüleriyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız GOM Player derdinize deva olacak türden bir yazılım. Menülerle alakalı hiç sorun yaşamamanızı sağlayan GOM, ekran görüntüleri almanızı da sağlıyor. Üstelik tıpkı VLC gibi Türkçeye tam destek veriyor. Çeşit çeşit tema desteği sunan GOM Player için yerel bir adres de bulunuyor: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.gomplayer.org


Media Player 12
Konu media center olur da işin duayenini anmadan geçersek olmaz diye düşünüyoruz. Microsoft'un Windows işletim sistem¬lerine dâhil ettiği emektar yazılım, Windows 7 ile birlikte 12. sürümünü duyurdu. Bu yeni sürüm öncekilerden bir hayli farklı. Zaten VLC ve GOM Player gibi yazılımların yanında adını zikrettiğimize göre fark olduğunu az çok tahmin etmişsinizdir. Yeni Media Player'da öncekilere oranla en büyük fark codec'leri beraberinde getirmesi diyebiliriz. Yani bir büyük eksi ortadan kalktı. Bildiğiniz gibi çoklu ortam yazılımlarının yüzlerce farklı türevle ayakta durabilmelerinin en büyük nedeni Media Player'ın başarısız bir yazılım olarak karşımıza çıkmasıydı. Tabii ilk sürümlerinden bahsettiğimizi hemen anlamışsınızdır. Artık DivX'ten OGG'ye kadar birçok esaslı format için codec yüklemenize gerek kalmıyor. Benzer şekilde web tabanlı yayınlar ve TV yayınları için de sorunsuz destek veren Media Player, yeni sürümüyle bu cephedeki muadillerine meydan okuyor.

YAZILIM ÇOKLUORTAM OYNATICILAR

DVD filmler için sorunsuz menü desteği sunan emektarımız şimdilik tam olarak olgunlaşmış değil. Ama bu hali bile yazımızda boy göstermesi için yeterli diyebiliriz. Şimdilik Media Player 12'ye XP kullanıcılarının erişip erişemeye¬ceği hakkında bir bilgimiz yok. Ama Windows 7 kullanımlarıyla Vista kullanıcılarının kısa süre sonra bu sürüme terfi edeceği kesin gibi. Durum bu olunca kim sistemiyle gelen başarılı bir aracın yanına aynı işe yarayan bir başkasını kurmak ister ki?

KM Player
Player gibi KMPlayer da birçok video formatına destek veren (VCD, DVD, AVI, MPEG-1/2/4, WMV, RealMedia ve QuickTime) çok başarılı bir çoklu ortam oynatıcısı olarak karşımıza geliyor. Bir ev kullanıcısının en çok ilgilendiği alt yazı ve ekran görüntüsü alabilme özellikleri de bulunan KMPlayer, tıpkı VLC gibi inmekte olan tamamlanmamış dosyaları, internet üzerinden yayınlanan akışkan yayınları (streaming) da destekliyor. Bu sayede paylaşım yazılımlarıyla da rahatlıkla kullanılabiliyor.

Bunun yanında hem bilgisayarda yüklü codec'leri kullanabilmesi hem de kendi içerisinde codec bileşenlerini barındırmasıyla mu¬adilleri arasında ben de varım diyebiliyor. Günümüzün popüler formatları arasında gösterilen FLV, Google Video, 3GR MKV gibi çok uç noktalarda yer alan video formatlarına bile destek vermesi yazımızın kahramanı olmasına yetiyor da artıyor bile. Türkçe desteği de olsaydı tam olacaktı.Kaynak: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Milliyet
« Son Düzenleme: Haziran 30, 2009, 04:13:06 ÖS Gönderen : By.CeZa »
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.164


View Profile
Re: En Başarılı Oynatıcılar
« Posted on: Eylül 19, 2020, 07:15:00 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: En Başarılı Oynatıcılar e-book, En Başarılı Oynatıcılar programı, En Başarılı Oynatıcılar oyunları, En Başarılı Oynatıcılar e-kitap, En Başarılı Oynatıcılar download, En Başarılı Oynatıcılar hikayeleri, En Başarılı Oynatıcılar resimleri, En Başarılı Oynatıcılar haberleri, En Başarılı Oynatıcılar yükle, En Başarılı Oynatıcılar videosu, En Başarılı Oynatıcılar şarkı sözleri, En Başarılı Oynatıcılar msn, En Başarılı Oynatıcılar hileleri, En Başarılı Oynatıcılar scripti, En Başarılı Oynatıcılar filmi, En Başarılı Oynatıcılar ödevleri, En Başarılı Oynatıcılar yemek tarifleri, En Başarılı Oynatıcılar driverları, En Başarılı Oynatıcılar smf, En Başarılı Oynatıcılar gsm
Yanıtla #1
« : Haziran 30, 2009, 04:13:58 ÖS »
Avatar Yok

By.TuRuT
*
Üye No : 773
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 19239
Mesaj Sayısı : 48.229
Karizma = 65209


Bunlardan Kullandıklarım Gomplayer , Media Player 12 ve KM Player Dir. Sürekli Gomplayer Kullanıyorum ve Memmunum.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Başarılı Bir Menajerlik Oyunu
Online Oyunlar
HuNTeR-DeViL 6 2029 Son Mesaj Haziran 22, 2008, 11:22:53 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Her Başarılı Erkeğin Arkasında Başarılı Bir Kadın Vardır
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 490 Son Mesaj Kasım 29, 2011, 12:43:24 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Başarılı Birliktelik Için
Kadın Hastalıkları
Honey_Face 0 453 Son Mesaj Ocak 15, 2013, 01:21:48 ÖÖ
Gönderen : Honey_Face
Turkcell’den Başarılı Iş Ortaklarına Ödüller
Genel
deltafx 0 598 Son Mesaj Mart 26, 2014, 03:50:29 ÖS
Gönderen : deltafx


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular