Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır  (Okunma Sayısı: 478 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 03:12:17 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.788
Karizma = 55160


Kur'an-ı Kerim'de halk yaratma anlamıyla çokça kullanılmaktadır. "Yarattı yarattım yarattın yarattık yaratır" gibi ifadelerde Allah hakkında vârid olmuştur. "Yaratamazlar yaratılırlar  yaratıldı yaratıldılar" tarzındakiler de yaratıklar için kullanılır. Yani onlarda Allah'ın bu vasfının bulunmadığı ifade buyrularak yaratıcının yalnız Allah olduğu belirtilir.


Doğrudan doğruya "yaratma" anlamı ifade eden "haleka" kökü.Kur'an-ı Kerim'de 259 yerde kullanılmıştır. Hem fiil hem isim şekilleriyle çokça geçer. Yaratma anlamına gelen "halk" kökü Kur'an'da hep Allah'a izafe edilmiştir. Tek istinası Hz. İsa'dan nakledilen 3/Âl-i İmran 49; 5/Mâide 110 ayetleridir ki buralarda Hz. İsa'ya hakiki hâliklık nisbet edilmemekte hakiki yaratıcının Allah Teala olduğuayetin muhtevasından açıkça anlaşılmaktadır.


Yaratma Kur'an'da çok geniş bir alana yayılmıştır. Görebildiğimiz ve göremediğimiz her şey yaratmanın konusudur. Allah onların yaratıcısıdır. Gökler yerler bunlarda ve bu ikisi arasında bulunanlar hep Allah'ın yaratmasıyla vücut bulmuş yaratıklardır.


Huluk (ahlak) kelimesi de halk manasına gelir. Huy anlamında kullandığımız huluk kelimesi 26/Şuarâ 137 ve 68/Kalem 4. ayette geçmektedir. Halk gözle görülen hey'et şekil ve suretlere tahsis edilmiş; huluk ise basiretle idrak edilen kuvvet ve seciyyelere tahsis edilmiştir.


El-Hâlik el-Hallâk Kur'an'da zikredilen esmâü'l-hüsnâ/Allah'ın isimlerindendir. El-Hâlik'ın anlamı şudur: Cenab-ı Hak mutlak manada yaratıcıdır. Yaratıcılığı görülen - görülmeyen bilinen - bilinmeyen  varlık namına ne varsa hepsini kapsar. El-Hallâk Hâlik ism-i failinin mübalağalı şeklidir. Mübalağa tekerrür ifade eden fa'âl veznindedir. Yani devamlı olarak mükemmel şekilde yaratan manasını ifade eder. Durmadan yaratan demektir.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.148


View Profile
Re: El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır
« Posted on: Aralık 10, 2019, 11:18:55 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır e-book, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır programı, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır oyunları, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır e-kitap, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır download, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır hikayeleri, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır resimleri, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır haberleri, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır yükle, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır videosu, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır şarkı sözleri, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır msn, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır hileleri, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır scripti, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır filmi, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır ödevleri, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır yemek tarifleri, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır driverları, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır smf, El-halik / Yaratıcı Yalnız Allah 'tır gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular