Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak  (Okunma Sayısı: 714 Kere Okundu.)
« : Mart 10, 2008, 09:53:22 ÖS »
Avatar Yok

mEkansIz_qEnc
*
Üye No : 588
Yaş : 29
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 3519
Mesaj Sayısı : 17.287
Karizma = 17406


Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak
Hükümet, ekonominin sırtındaki en büyük kambur olarak nitelenen kayıt dışılığı bitirmekte kararlı. Kayıt dışılığı gelişmiş ülkeler seviyesine indirmek için 10 yıllık bir strateji planı hazırlayan Maliye Bakanlığı, yılbaşından itibaren düğmeye basıyor.Buna göre, sıkı denetim politikasının yanı sıra büyük mükellefler aracılığıyla kayıt dışı çalışan küçük işletmelerin de izi sürülecek. Öncelikli olarak Büyük Mükellef Hizmetleri Vergi Dairesi yılbaşından itibaren hizmete girecek. VİP Vergi Dairesi'nden hizmet alacak firmalara mal veren küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) tespit edilerek tek tek masaya yatırılacak. Şirketlerden kimlerden mal aldığına dair doküman istenecek. Büyük firmaların KOBİ'lerden aldıkları mallar elektronik ortamda çapraz kontrolden geçirilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı 1,5 yıldır üzerinde çalıştığı uygulamayı 2007'de faaliyete geçirmeyi planlıyor. Konuyla ilgili olarak Bilgi Üniversitesi'nden destek alınıyor. Elektronik fatura uygulaması için çok iyi bir altyapıya ihtiyaç olduğunu vurgulayan yetkililer, faturayı düzenleyen ve alanın bilgilerinin saklandığı bir yapı oluşturmaya çalıştıkları bilgisini veriyor. Sistemin yurtdışında uygulandığını belirten yetkililer, Türkiye'de devreye girebilmesi için Türk Ticaret Kanunu'nda değişiklik yapılması gerektiğini ifade ediyor. Yetkililer sistemin işleyişiyle ilgili olarak şu örneği veriyor: "Herhangi bir A firmasından hangi işletmeden ne aldığına ilişkin elektronik fatura dökümü alınacak. Sonrasında B işletmesinin böyle bir mal satışına ilişkin beyannamesi olup olmadığı elektronik ortamda karşılaştırılacak." Sistem sayesinde mükellefler defter ve belgelerini kağıt ortamında saklama zahmetinden de kurtulacak. Şirketler resmi kayıtlarını CD ortamında tutarak Maliye'ye istenildiği zaman teslim edecek. "500 milyon YTL ciroya sahip bir firmanın belgeleri 1 TIR yükü tutuyor." diyen bir yetkili, firmaları bu zahmetten de kurtaracaklarını belirtiyor.

Şirketler, belge toplama zahmetinden kurtuluyor

Elde edilen bilgilerin alt firma denetimlerinde de kullanılacağını aktaran Maliye yetkilisi, "Biz denetimleri artırarak kayıt dışını bitirmenin yanı sıra mükellefi de külfetten kurtarmak istiyoruz. Önceden mükellefler 5-10 yıl belgelerin kaydını tutma zorunluluğunda olduğu için depo kiralıyorlardı. Bu sayede hem zaman hem de parasal tasarruf sağlayacaklar." diyor. Mali Müşavir Mehmet Okkalı ise sistemle birlikte deftersiz kayıtların elektronik ortamda tutulacağını belirterek mükellefin büyük bir zahmetten kurtulacağını söylüyor. Elektronik fatura yöntemiyle küçük işletmelerin denetlenmesi için iyi bir veri merkezi kurulması gerektiğini dile getiriyor. Konuyla ilgili bilgi veren bir başka yetkili ise daha önce alış ve satış faturalarının elektronik ortamda görülemediği için sadece rutin denetimlerde herhangi bir kayıt dışılık olup olmadığının ancak anlaşılabildiğini ifade ediyor. Kayıt dışı ile mücadelenin sadece elektronik fatura yoluyla olmayacağını aktaran aynı yetkili, Kurumlar Vergisi beyannamelerinin elektronik ortamda verilmesinin önümüzdeki yıldan itibaren zorunlu olacağını dile getiriyor. Önümüzdeki yıldan itibaren araçlara Taşıt Tanıma Sistemi konularak akaryakıt istasyonlarındaki kayıt dışılığın da en aza indirilmesi planlanıyor. Yüksek vergi sebebiyle kayıt dışılığın yoğun olduğu sektörlerden sigara ve alkole yönelik bandrol ihalesi yapılacak. Bu sayede tüketici, emniyet güçleri ve Maliye Bakanlığı yetkilileri, tezgahtaki ürünün kaçak olup olmadığını rahatlıkla anlayabilecek. Mevcut 2 bin 500 denetim biriminin sayısı artırılarak öncelikli olarak denetime riskli mükelleflerden başlanılacak. Bu sayede kayıtlı çalışan firmalar incelenerek zaman harcanmayacak

Diğer Sitelerimizi Ziyaret Ettiniz mi.?

Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak
« Posted on: Ağustos 23, 2019, 02:52:03 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak e-book, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak programı, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak oyunları, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak e-kitap, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak download, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak hikayeleri, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak resimleri, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak haberleri, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak yükle, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak videosu, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak şarkı sözleri, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak msn, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak hileleri, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak scripti, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak filmi, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak ödevleri, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak yemek tarifleri, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak driverları, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak smf, Elektronik fatura geliyor, kayıt dışı çalışan bilgisayar ağına takılacak gsm
Yanıtla #1
« : Nisan 20, 2008, 12:05:58 ÖS »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 29
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


paylşım için teşekkürler...

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
Yanıtla #2
« : Nisan 20, 2008, 01:03:25 ÖS »

HuNTeR-DeViL
*
Üye No : 3263
Yaş : 26
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1811
Mesaj Sayısı : 7.822
Karizma = 2088


Paylasım için teşekkürler

OnLyReLentless
Yanıtla #3
« : Nisan 20, 2008, 01:03:44 ÖS »

Sahin07
*
Üye No : 3786
Yaş : 34
Nerden : Antalya
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 408
Mesaj Sayısı : 2.252
Karizma = 1453


teşekkürler Sağol.

Ah!Mümkün olsa
savaştan barış
barıştan insan yapardım
acıdan sevinç
sevinçten umut
umuttan dostluk yapardım
kurşun yerine çocuklara
her sabah şiir atardım.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Söylenti : Sessiz Çalışan Xbox 360’lar Geliyor!
Oyun Haberleri
HuNTeR-DeViL 3 813 Son Mesaj Haziran 28, 2008, 01:26:50 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Kayıt Dışı Ekonomi Ve Türkiye’deki Boyutları.
Maliye
[B]a[R]a[N] 2 1007 Son Mesaj Ocak 17, 2012, 08:38:22 ÖS
Gönderen : SheWolf
Yalçın Menteş'in Ayağına Kalıcı Protez Takılacak
Televizyon & Radyo & Magazin
sanane_61 0 301 Son Mesaj Ekim 31, 2013, 09:01:31 ÖS
Gönderen : sanane_61
Chromeos Ile Çalışan Bilgisayar: Chromebase
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
sanane_61 0 293 Son Mesaj Aralık 25, 2013, 12:10:39 ÖÖ
Gönderen : sanane_61
Beyin Gibi Çalışan Bilgisayar Çipi Geliştirildi
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
derinfener 0 466 Son Mesaj Aralık 28, 2015, 01:17:59 ÖÖ
Gönderen : derinfener


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular