Duyurular
Yönetici kadromuz da olmak isteyenler Wm ve ya wm yardımcılarına mesaj atabilir Hadi bize katılın Gülmek :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır?  (Okunma Sayısı: 83 Kere Okundu.)
« : Kasım 03, 2016, 08:24:09 ÖS »

[B]a[R]a[N]
*
Üye No : 4
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 5672
Mesaj Sayısı : 27.672
Karizma = 62831


Asıl adı Muhammed bin Zekeriya olan Ebu Bekir el Razi Rey kentinde İS 864 yılında doğmuş ve yine aynı kentte İS 925 yılında ölmüştür. Fizik, felsefe, tıp, kimya alanlarında eserler vermiştir.

Türk kökenli olan Ebu Bekir el Razi doğduğu şehir olan Rey'de felsefe, matematik, doğa bilimleri ve astronomi eğitimi yaptıktan sonra Bağdat ve başka İslam şehirlerinde öğrenimini tamamladı. Daha sonradan da Tıp öğrenimi gördü. Rey ve Bağdat hastanelerinde başhekim olarak çalışan Razi'nin eserlerinin hemen hemen hepsi Latinceye çevrilmiştir. Tıp alanında yazdığı el-Havi adlı ansiklopedi 17. yüzyıla kadar en önemli başvuru kaynağı olmuştur.
Ebu Bekir el Razi'nin önemi İslam dünyası içinde ilk defa doğa felsefesini savunan kişi olmasıdır. İS 750 yılından sonra Türk ve Pers kültürlerinin katılmasıyla kozmopolit bir hal alan İslam her alanda ilerleme kaydetmeye başlanmıştır. Bu dönemde birçok İslam şehrinde büyük kütüphaneler kurulmuştur. Bunlar aynı zamanda araştırma merkezleriydi. Antik çağa ait birçok kitabın çevirileri yapılmıştır. Antik çağda Thales'le başlayıp gelişen doğa felsefesinin İskenderiye kütüphanesinin yakılmasıyla kesintiye uğramasından sonra İslam uygarlığı içinde tekrar doğuşu Ebu Bekir el Razi ile olmuştur. Bunun yanı sıra Aristoteles ve idealizm felsefesinin takipçisi Farabi'yi ve idealizm ve doğa felsefesini birleştirmeye çalışan İbni Sina'yı önemli isimler arasında sayabiliriz.

Ebu Bekir el Razi İslam içindeki önemli akımlarla çatışmaya girmiş ve İslam uygarlığı içinde Thales benzeri bir gelenek kuramamıştır. Daha sonraları Moğol istilası ve Haçlı seferlerinin sonucu olarak bu gelişme durmuştur. Bilhassa Moğol istilası bu elde edilen gelişmelere büyük darbe vurmuştur. Sadece Sivas kütüphanesinin yakılmasında 250.000 kitap yok olmuştur.
Bu dönemde İslam uygarlığının en önemli başarısı Budistlerden aldıkları rakamlarla antik dönem eserlerden elde ettikleri geometriyi sentezleyerek analitik geometri ve cebiri geliştirmeleridir. İspanya'daki Endülüs uygarlığı aracılığıyla bilhassa İbni Rüşd ve diğer bilim adamlarının eserlerinin Latinceye çevrilmesi Bertrand Russell'ın deyimiyle Avrupa uygarlığının doğuşu olmuştur.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.


Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

Yemek Tarifi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.gulsahinmutfagi.com

Webcanavari FaceBook: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.facebook.com/pages/WeBCaNaVaRiNeT/113802538652033
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 221.659


View Profile
Re: Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır?
« Posted on: Ekim 21, 2017, 04:30:36 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? e-book, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? programı, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? oyunları, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? e-kitap, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? download, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? hikayeleri, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? resimleri, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? haberleri, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? yükle, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? videosu, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? şarkı sözleri, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? msn, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? hileleri, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? scripti, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? filmi, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? ödevleri, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? yemek tarifleri, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? driverları, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? smf, Ebu Bekir El Razi Kimdir Ne Yapmıştır? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Mozole,razi,poet-kafa Hariç 16 Bar
Rap Mp3
Robert 4 636 Son Mesaj Eylül 02, 2010, 06:07:34 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Türk Tarihçi Osmanlı Soykırım Yapmıştır Diyor...buyrun Bu Haberi Tartışalım...
Sözde Ermeni Soykırımı
xxRuzqaRxx 6 1042 Son Mesaj Mayıs 07, 2008, 05:10:02 ÖS
Gönderen : HuNTeR-DeViL
En Büyükleri Yapmıştır
Dini Hikayeler
seyyah 4 772 Son Mesaj Haziran 11, 2012, 06:57:00 ÖS
Gönderen : Liza
Razi Petrokimya’dan Gübretaş’a 345,2 Milyon Tl Temettü Geliri
Güncel Haberler
demirdoven 0 386 Son Mesaj Mart 03, 2016, 04:30:40 ÖS
Gönderen : demirdoven
Erwin Schrodinger Ne Yapmıştır?
Bilim Adamları
[B]a[R]a[N] 0 39 Son Mesaj Kasım 03, 2016, 08:24:45 ÖS
Gönderen : [B]a[R]a[N]


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular