Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme"  (Okunma Sayısı: 477 Kere Okundu.)
« : Kasım 07, 2008, 11:44:19 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Dünyada 250 milyon insan çölleşmenin olumsuz etkilerinden direkt olarak etkilenirken, 1 milyardan fazla insan ise çölleşme riski bulunan topraklarda yaşamını sürdürüyor.
AA muhabirinin, Çevre ve Orman Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre çölleşme; erozyon, aşırı otlatma, iklim değişikliği, ormanların tahribi, toprağın aşırı kullanımı ve yanlış sulama yöntemleri kullanılması nedeniyle ortaya çıkıyor.

"Kurak, yarı kurak ve az yağışlı alanlarda iklim değişimleri, insan aktivitelerinin de dahil olduğu çeşitli etmenlerin sonucunda oluşan arazi bozulum süreci" olarak tanımlanan çölleşme, kıtlık, yoksulluk, sağlıksız beslenme, sel, taşkın felaketleri, göçler, toprak anlaşmazlıkları ile savaşlara bile neden olabiliyor.

Günümüzde 250 milyon insan çölleşmenin olumsuz sonuçlarından direkt olarak etkilenirken, 1 milyardan fazla insan ise çölleşme riski bulunan topraklarda yaşamını sürdürüyor.

Dünyada her yıl, toprağın üst tabakasının 24 milyar tonu, başta erozyon olmak üzere çeşitli sebeplerle kaybedilirken, 6 milyar hektar alan çölleşiyor. Bu süreç dünyaya, 42 milyar dolardan fazla mali yük getiriyor. Çölleşme, dünyada 110 ülkeyi etkiliyor, bunlar arasında 18 gelişmiş ülke de bulunuyor.

Türkiye'deki durum

Doğal çöl şartlarının mevcut olmadığı Türkiye'de, belirli bölgelerdeki düşük yağış oranları, tarım alanlarındaki çoraklaşma, verimliliğin azalması, ormanlar, meralardaki tür çeşitliliğinin ve doğal yapının bozulması, yanlış arazi kullanımı uygulamalarından kaynaklanan betonlaşma, toprak kirliliği ile ülke topraklarının yüzde 86'lara varan kısımlarında erozyon, toprak kaybının yaşanması "çölleşme riski göstergeleri" olarak kabul ediliyor.

Çölleşme ile mücadele için arazi sınıflandırılması, sürdürülebilir arazi yönetimi, erozyon kontrolü, çölleşme hakkında bilinçlenme, halkın katılımcılığı, ormanların korunması gibi çalışmalar yapılması gerekiyor.

Çölleşmenin, insanların neden olduğu bir afet olduğunu vurgulayan yetkililer, Türkiye'nin, ağaçlandırma ve erozyon kontrolü faaliyetlerinde dünyada ilk 10 ülke arasında yer aldığına dikkati çektiler.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme"
« Posted on: Ocak 19, 2020, 10:06:38 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" e-book, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" programı, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" oyunları, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" e-kitap, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" download, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" hikayeleri, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" resimleri, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" haberleri, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" yükle, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" videosu, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" şarkı sözleri, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" msn, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" hileleri, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" scripti, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" filmi, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" ödevleri, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" yemek tarifleri, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" driverları, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" smf, Dünyanın Sessiz Felaketi "çölleşme" gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
" Dünyanın En Güzel Sporunu Yapıyoruz "
Galatasaray
Mavi_Kiyamet 0 735 Son Mesaj Ocak 20, 2012, 10:06:08 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Dünyanın En Sessiz Odası!
İlginç - Garip Şeyler
ecre 2 1137 Son Mesaj Mayıs 07, 2012, 12:29:33 ÖÖ
Gönderen : Ali isyan
" Drogba Dünyanın 3 Numarası! "
Galatasaray
Mavi_Kiyamet 0 332 Son Mesaj Ocak 29, 2013, 11:04:20 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Bir Saatliğine " Sessiz Bir Dünya "
Serbest Kürsü.
Mavi_Kiyamet 0 405 Son Mesaj Nisan 04, 2013, 09:16:37 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Edirne'de Sel Felaketi
Güncel Haberler
Bendis 0 343 Son Mesaj Şubat 03, 2015, 10:11:29 ÖÖ
Gönderen : Bendis


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular