Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme  (Okunma Sayısı: 402 Kere Okundu.)
« : Kasım 07, 2008, 05:41:55 ÖS »

HuNTeR-DeViL
*
Üye No : 3263
Yaş : 27
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1811
Mesaj Sayısı : 7.822
Karizma = 2088


Dünyada 250 milyon insan çölleşmenin olumsuz sonuçlarından doğrudan etkilenirken, 1 milyardan fazla insan ise çölleşme riski bulunan topraklarda yaşamını sürdürüyor.


ANKARA - Çölleşme, dünyada 110 ülkeyi etkiliyor. Bu ülkeler arasında 18 gelişmiş ülke de bulunuyor. Çölleşme; erozyon, aşırı otlatma, iklim değişikliği, ormanların tahribi, toprağın aşırı kullanımı ve yanlış sulama yöntemleri kullanılması nedeniyle ortaya çıkıyor.


“Kurak, yarı kurak ve az yağışlı alanlarda iklim değişimleri, insan aktivitelerinin de dahil olduğu çeşitli etmenlerin sonucunda oluşan arazi bozulum süreci” olarak tanımlanan çölleşme, kıtlık, yoksulluk, sağlıksız beslenme, sel, taşkın felaketleri, göçler, toprak anlaşmazlıkları ile savaşlara bile neden olabiliyor.

Dünyada her yıl, toprağın üst tabakasının 24 milyar tonu, başta erozyon olmak üzere çeşitli sebeplerle kaybedilirken, 6 milyar hektar alan çölleşiyor. Bu süreç dünyaya, 42 milyar dolardan fazla mali yük getiriyor. Çölleşme, dünyada 110 ülkeyi etkiliyor, bunlar arasında 18 gelişmiş ülke de bulunuyor.

TÜRKİYE’DEKİ DURUM
Doğal çöl şartlarının mevcut olmadığı Türkiye’de, belirli bölgelerdeki düşük yağış oranları, tarım alanlarındaki çoraklaşma, verimliliğin azalması, ormanlar, meralardaki tür çeşitliliğinin ve doğal yapının bozulması, yanlış arazi kullanımı uygulamalarından kaynaklanan betonlaşma, toprak kirliliği ile ülke topraklarının yüzde 86’lara varan kısımlarında erozyon, toprak kaybının yaşanması “çölleşme riski göstergeleri” olarak kabul ediliyor.

Çölleşme ile mücadele için arazi sınıflandırılması, sürdürülebilir arazi yönetimi, erozyon kontrolü, çölleşme hakkında bilinçlenme, halkın katılımcılığı, ormanların korunması gibi çalışmalar yapılması gerekiyor.

Çölleşmenin, insanların neden olduğu bir afet olduğunu vurgulayan yetkililer, Türkiye’nin, ağaçlandırma ve erozyon kontrolü faaliyetlerinde dünyada ilk 10 ülke arasında yer aldığına dikkati çektiler.

   


OnLyReLentless
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.144


View Profile
Re: Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme
« Posted on: Şubat 24, 2020, 08:26:44 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme e-book, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme programı, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme oyunları, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme e-kitap, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme download, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme hikayeleri, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme resimleri, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme haberleri, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme yükle, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme videosu, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme şarkı sözleri, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme msn, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme hileleri, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme scripti, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme filmi, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme ödevleri, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme yemek tarifleri, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme driverları, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme smf, Dünyanın Sessiz Felaketi: Çölleşme gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Dünyanın En Sessiz Odası!
İlginç - Garip Şeyler
ecre 2 1150 Son Mesaj Mayıs 07, 2012, 12:29:33 ÖÖ
Gönderen : Ali isyan
Edirne'de Sel Felaketi
Güncel Haberler
Bendis 0 348 Son Mesaj Şubat 03, 2015, 10:11:29 ÖÖ
Gönderen : Bendis
Hindistan'da Sel Felaketi: 178 Ölü
Güncel Haberler
-minel- 0 405 Son Mesaj Ağustos 04, 2015, 10:26:56 ÖÖ
Gönderen : -minel-
Avrupa Felaketi Bekliyor
Güncel Haberler
-Trinity- 0 307 Son Mesaj Nisan 26, 2016, 08:25:27 ÖÖ
Gönderen : -Trinity-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular