Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi!  (Okunma Sayısı: 585 Kere Okundu.)
« : Ocak 04, 2013, 09:02:44 ÖS »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6024
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36676
Uzağı göremeyenlerin sayısı tüm dünyada hızla artınca, miyopi salgını alarmı verildi. Uzmanlara göre bu salgının nedeni; okuma oranının artması

Son yıllarda tüm dünyada, özellikle de gelişmiş ülkelerde; miyopi yani uzağı görememe sorunu yaşanıyor. Avrupa'da miyop sayısı 20 yılda iki kat arttı. Uzağı göremeyenler en fazla Asya ülkelerinde görülüyor. Uzmanlar miyopideki bu artışı; yakın gözün çok kullanılmasına, doğal ışıktan uzakta, kapalı alanda fazla zaman geçirmeye bağlıyor. Avusturalya'daki Canberra Üniversitesi'nin araştırmacılarından Prof. Dr. Ian Morgan; 'salgın' olarak nitelendirdiği miyopi hakkında The Lancet dergisine bilgiler verdi. Morgan'ın incelemesine göre; Çin, Singapur, Tayvan, Hong Kong, Japonya, Kore gibi gelişmiş ülkelerde, gençlerin yüzde 90'ında miyopiye rastlanıyor. Oysa onlardan bir önceki nesilde bu soruna rastlanma oranı; yüzde 25 ile 40 arasında değişiyordu.

TOPLUMUN YÜZDE 40'INDA VAR
Miyopideki bu yükseliş, 1990'lı yılların ortalarında başladı. Asyalılar'ın genetik olarak miyopa yatkın oldukları biliniyor fakat bu artış; Asya'dan daha az olmakla birlikte, Avrupa ve Amerika'da da gözleniyor. Miyop sorununun görülme oranı Avrupa'da; 12-54 yaş arasındaki insanlarda, yüzde 40'lara kadar yükseldi. Bu rahatsızlığa Amerika'da 1970'li yıllarda yüzde 25 oranında rastlanırken, 2000'lerde bu rakam yüzde 41.6'ya kadar çıktı. Son günlerde ise dünyada miyopların sayısının neden hızla arttığı araştırılıyor. Araştırmanın başkanlığını yürüten Prof. Dr. Morgan; buna sebep olarak doğal ışık eksikliğini gösteriyor. Işığın bir sonucu olarak retinada üretilen dopamin, miyopiyi önlüyor.

KENDİ KANIYLA KÖR OLMAKTAN KURTULACAK!
Göz sağlında tüm dünyada önemli yenilikler yaşanıyor. Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz günlerde Türkiye'de uygulandı. Türkiye'de yaşayan İngiliz vatandaşı Duncan John Thompson'ın bir gözü takmaydı, sağlam gözüne de inşaatta çalışırken kireç kaçınca, tamamen kör oldu. Thumpson, yakınları tarafından Dünya Göz Hastanesi'ne getirildi. Doktoru Levent Akçay, ona otolog serum uygulaması yapmaya karar verdi.

15 GÜN SÜRÜYOR
Bu tedavi kapsamında; gözün iyileşmesi için Thompson'ın kendi kanından özel bir damla yapıldı. Thompson 30 damla kan ile 15 gün içinde tekrar görebilecek. Bu serumun içinde gözü besleyici enzimler bulunuyor fakat sadece kişinin kendi kanıyla yapılıyor. Başkasının vücudundan alınan kan, farklı antikorlar ürettiği için hastanınki ile uyum sağlayamıyor. Hastanın gözü iyileşmezse, kök hücre ameliyatı yapılacak.

Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu / Florence Nightingale Hastanesi Göz Bölüm Başkanı
GÖZÜN YAPISI ÇOK OKUMAYA UYGUN DEĞİL
Miyopinin artmasının en büyük nedeni okuma oranlarının artması çünkü gözün doğal yapısı bu kadar çok okumak için yaratılmamıştır. Eskiden lisede okutulan kitaplar, şimdi maalesef ilkokullarda okutuluyor. Bu nedenle eskiden lisede başlayan sorun, artık ilkokulda başlıyor. Bu arada günümüzde bilgisayar kullanımının artması, televizyon izleme saatlerinin uzaması ile gözümüzün yakın mesafeden yaptığı işler de arttı. Miyopi uzağı iyi görememektir. Yakına bakarak yakına odaklanan göz, bu sefer uzağı iyi görememeye başlar.

Prof. Dr. Akif ÖZDAMAR / Dünya Göz Hastanesi
GÜNEŞLİ ORTAMDA BULUNMAK RİSKİ AZALTIR
Dünyada miyop hastalarının sayısında artış olduğu, yapılan bilimsel çalışmalarda da gösterilmiştir. Özellikle şehirde yaşayan nüfusun ve eğitim seviyesinin artmasına bağlı olarak bu sorun da arttı. Miyopinin genetik faktörlerle ilişkili olduğu biliniyor ancak bazı genler çevresel faktörlere bağlı olarak bu soruna neden oluyor.

ŞEHİRLERDE DAHA FAZLA
Okul çağında daha çok kitap okuyan çocuklarda; miyopinin sıklığı ve şiddeti, daha az okuyan çocuklara göre daha fazladır. Miyopinin dağılımını şehir ve kırsal bölgede yaşayan popülasyon arasında karşılaştıracak olursak; şehirlerde görülme sıklığı daha fazladır. Çalışmalarda dış ortamda fazla bulunmanın ve güneş ışığına daha fazla maruz kalmanın, sorunu engellediği görülüyor. Yakın çalışma süresinin azaltılması da miyopinin şiddetini azaltıyor.

Op. Dr. Levent AKÇAY / Dünya Göz Hastanesi Göz Hastalıklar Uzmanı
HASTA BU SERUMLA KAZADAN ÖNCEKİ HALİNE KAVUŞACAK
Hastanın sol gözünde harç yanığı vardı. Beş günde bir bu serumu tekrar hazırlayarak hastayı 15 günde tedavi edebiliyoruz. Hasta bize geldiğinde yalnızca yüzde 5 görüyordu. Bu 4 metreden ötesini görememek anlamına geliyor. Serum tedavisiyle bu oran beş günde yüzde 10'a çıktı. 15 gün sonra yüzde 100 oranında görmesini yani kazadan önceki haline kavuşmasını hedefliyoruz.

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.160


View Profile
Re: Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi!
« Posted on: Haziran 05, 2020, 06:03:44 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! e-book, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! programı, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! oyunları, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! e-kitap, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! download, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! hikayeleri, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! resimleri, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! haberleri, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! yükle, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! videosu, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! şarkı sözleri, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! msn, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! hileleri, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! scripti, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! filmi, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! ödevleri, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! yemek tarifleri, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! driverları, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! smf, Dünyada Miyopi Salgını Başladı, Alarm Verildi! gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Alarm Kodu...Alarm yapmak isteyenlere.
Visual Basic
seyyah 2 1484 Son Mesaj Kasım 16, 2011, 09:53:01 ÖS
Gönderen : RyLa
Sanal Dünyada ''gerçek'' Alışveriş Başladı!
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
By.CeZa 3 766 Son Mesaj Kasım 12, 2008, 06:01:28 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Mini Etek Salgını Böyle Başladı
Moda & Güzellik
dangeraus1 0 450 Son Mesaj Aralık 27, 2011, 11:30:01 ÖS
Gönderen : dangeraus1
Miyopi Ve Hipermetropi.
Göz Sağlığı
Honey_Face 0 424 Son Mesaj Ocak 05, 2013, 12:57:04 ÖÖ
Gönderen : Honey_Face
Miyopi Nedir?
Göz Sağlığı
Honey_Face 0 410 Son Mesaj Ocak 08, 2013, 06:03:04 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular