Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3  (Okunma Sayısı: 982 Kere Okundu.)
« : Ağustos 12, 2008, 10:34:23 ÖS »
Avatar Yok

[MasaL]
*
Üye No : 193
Yaş : 29
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2126
Mesaj Sayısı : 5.892
Karizma = 42


Matthias Claudius

Claudius 15 ağustos 1740’ta; Lübeck yakınlarındaki Herzogtum Plön’ün Holstein Reinfeld bölgesinde doğar.Babası papazdır.Annesi babasının 2. eşi olan Maria Claudius’tur.Matthias ailenin 4. oğludur.Evde sürekli okunan İncil ve ilahiler; onun gelecekteki sanatının temel noktasını oluşturmuştur.

Claudius 1751’de 3 kardeşini birden kaybeder.1755’de Plön’deki bir Latin okuluna gider.Bu okuldan sonra 1759 yılında babasından izin alarak Jena üniversitesine gider.Burada önce teoloji; sonra hukuk felsefe ve siyasal bilimler okur.Bu arada “Teutschen Topluluğu”’na üye olur.Bu topluluktayken Ortodokslukla ve aydınlanma dönemiyle ilgilenir.Tarihe aykırı bakışıyla tanınan Gerstenberg’i kendine örnek alır.Üniversitede okuduğu bu yıllar içinde kardeşi Josias’ı kaybeder.1763 yılında “Aşk Cilveleri ve Öyküler” adlı zamanın modasına uyan Anakreon tarzı bir eser yazar.

Claudius tembel biridir.O yüzden; ne diplomasını ne de ileride mesleği olabilecek dalda bir eğitim belgesi alabilmiştir.1763 yılında bitirme sınavlarına girmeden okulu bırakır ve Reinfeld’e döner.Buraya geldikten sonra “Söyleşiler ve Anlatımlar” adlı eserini yazar.Bu eserde Gerstenberg etkisi görülmektedir.

1764-65 yılları arasında Kopenhag’da Holstein kontunun yanında sekreter olarak çalışır.Daha sonra ailesinin yanına döner.1766’da kız kardeşi Dorothea Christine’yi kaybeder.Bu yıllarda Claudius’un aklı karışıktır.Edebiyatta eski ve yeni akımlar arasında kararsızdır.Ancak sonunda eski akımlara bağlı kalmayı seçer.1768’de Hamburg’a gider.Orada Lessing’le tanışır.Ayrıca “Hamburg aaagahüstü Haberleri” adlı gazetede editör olarak çalışmaya başlar.Gazetede kendi şiir ve düzyazıları da yayınlanmaktadır.Gazetenin çok az olan tirajı onun sayesinde 400’e çıkar.Yazar bu gazetede 1770 yılına kadar kalır.Bu arada Hamburg limanına gelen gemilerin para raporlarını da tutmaktadırAncak bütün bu işlere rağmen geçimini sağlayacak kadar para kazanamamaktadır.Claudius 1770’de Herder’le tanışır ve Hessen Darmstadt’ta 1 yıla yakın sürecek olan bir oyunda yer alır.

Claudius 1771 yılında J.J.Bode’nin kurmuş olduğu “Wandsbeck Habercisi” adlı dindar kesime yönelik bir gazetenin editörlüğünü üstlenir.Bu yerel gazete; Salı Çarşamba Cuma ve Pazar günleri çıkmaktadır.Yerel bir gazete olmasına rağmen 18. yüzyılın en önemli gazetelerinden biri haline gelmiştir.Bunun nedeni seçmiş olduğu konunun ve kullandığı dilin okurlardan esinlenerek oluşturulmuş olmasıdır.

Gazetenin amacı aydınlanma dönemine ışık tutmaktır.Claudius o dönem yükselmekte olan gerçekçiliğe ve klasik akıma karşı bir tutum içindedir.Yazar; doğal dindarlığın yani Hıristiyan dininin edebiyata yansıtılmasını istemekteydi.Dolayısıyla gazetenin politikası da bu yöndedir.

Gazetede; Goethe’nin “Genç Werther’in Acıları” Lessing’in “Minna von Barnhelm” ve “Emilia Galotti” Klopstock’un “Odlar” adlı eserleri yayınlanır.Ayrıca; Herder Burger Hölty Gleim Gerstenberg Cramer ve Eschenburg’un yazıları çıkar.Claudius da anonim olarak şiir ve düzyazı yazmaktadır.Gazetede bir şiir köşesi vardı ve bu köşe okurun ilgisini çekmekteydi.Burada şiirlerin yanı sıra çeşitli düşünceler ve eleştiriler de yer alıyordu.

Claudius 15 mart 1772’de Barnbeck’li Anna Rebecca Behn ile evlenir.Evlendikten 7 ay sonra kız kardeşi ölür.1773’te de babasını kaybeder.1774 yılında Hamburg’da; daha önce katılmış olduğu “Üç Gül” mason locasında bir üst dereceye çıkmaya hak kazanır.Daha sonra buradan ayrılıp başka bir locaya üye olur.Bu arada Fransızcadan bir dizi mason kitabı ve şarkısı çevirisi yapar.Ayrıca Johann Georg Hamann ile mektuplaşır.

1776 yılının ocak ayında Claudius’un eşi ölür.Yazar aynı yılın ilkbaharında Darmstadt’a döner.Sonradan başbakan olacak olan devlet bakanı Friedrich Karl von Moser’in yardımcısı olur.Ayrıca; ekonomi finansman ve yönetim konularında çalışır.Bu arada “Hessen Darmstadt Privilegierten Gazetesi”’nde çalışmaya başlar.Ancak bu gazete bir süre sonra kapanır.Devlet bakanı Moser de görevinden ayrılınca; Claudius’un bu şehirde oturmak için bir nedeni kalmaz ve yazar 1777 yılının ilkbaharında ayrılarak Wandsbeck’e döner.

Claudius 1777’den sonra serbest yazar olarak edebiyat çalışmalarını sürdürür.1777-78 yıllarında “Mısır Kral Sarayının Öyküsü”’nü yazar. 1780 yılında annesi ölür.Aynı yıl “Cyru’nun Gezisi” adlı eserini yazar.1784 yılında Friedrich Heinrich Jacobi ile birlikte Holstein’a geziye gider.1785 yılında daha sonraları kral 11. Friedrich olacak olan Danimarka prensi Friedrich yazara düşük bir gelir bağlar.1788’de 2. oğlunu kaybeder.1789 yılında Schleswig Holstein Altona Bankası’nda yönetici olarak çalışmaya başlar.Ancak bu görevde fazla kalmaz.

1794’te Jacobi ile komşu olur.1796’da kızı Christian Marie Auguste’ü kaybeder.1798’de diğer kızı Anna Frederike Jakobi’nin oğlu Max ile evlenir.1799’da “Oğlum Johannes’e Bazı Sözler”’i yazar.1800’de “Fenelon” adlı eserin çevirisini yapmaya başlar.1808’de “Kutsal Akşam Yemeği”’ni yazar.Claudius’un ayrıca; 17. yüzyıl Alman yazarı Angelus Silesius üzerine bir eseri ve Fransızcadan “Saint-Martin” adlı bir çevirisi vardır.Klopstock Gerstenberg Stolberg ve Voss ile kurduğu bir topluluk düşsel dünyalara yelken açmıştıBu topluluk en derin insan duygularını anlayabilmek için Tahiti’de yaşamayı düşlüyordu.Claudius da düşüncelerini ve doğasını yansıttığı şiirlerini yazıyor; ancak rokoko dekadansını kabul etmiyordu.

1812’de Friedrich Schlegel ile birlikte “Alman Müzesi” adlı bir projede yer alır.Aynı yıl 1775-1812 yılları arasındaki şiir ve düzyazılarını topladığı “Wandsbeck’li Habercinin Seçme Yazıları”’nı yayınlar.”Asmus” takma adıyla yazan Claudius’un bu eserinin Latince adı “Kendi Öğütleriyle birlikte Asmus’un Bütün Eserleri”’dir.Eser 8 bölümdür.Genellikle yazarın “Wandsbeck Habercisi” gazetesinde yazdığı yazıları kapsar.Diğer yazılar yazarın aydınlanmayla ve politikayla ilgili yazılarıdır.Eserde; şiirler düzyazılar mektuplar ve eleştiriler vardır.

Claudius hayatının son yıllarında evsiz ve göçebe olarak yaşar.Bir süre Lübeck’e gider.Daha sonra 1814’te üvey oğlu Perthes’in bulunduğu Hamburg’a gider.Orada 21 ocak 1815’te hayata veda eder.Sanatı:

Claudius “Fırtına ve Coşku (Sturm und Drang)” döneminin şair ve düşünürlerindendir.Şiirleri yalın ve içtendir.İlk şiirleri; aydınlanma çağının zevk ve eğlenceye düşkün yaşamı bir oyun olarak kabul eden Anakreoncu şiir anlayışına uygundur.Daha sonraları halk şarkılarına yakın her türlü sanatsal kaygıdan uzak yalın ve duygulu şiirler yazmıştır.Onun şiirleri; saf çocuksu ve Hıristiyan inancına bağlı yapıtlardır.Doğayı Tanrı’nın eseri olarak yücelten şiirler yazar.Claudius’un ayrıca yalın bir üslupla yazılmış fabl ve özdeyişleri vardır.Claudius şiirinde halk tarafından oldukça benimsenen bir vurgu kullanmıştır.Duyarlı bir yapıya sahip olması duygu ve düşüncelerini uygun ortamda yansıtması; onun gerçek bir halk şairi olduğunu gösterir.

Claudius sıradan şeyleri düşünmeyen ve kuralları kafasına takmayan bir kişidir.O an için ne hissediyorsa onu resmetmektedir.İyi bir Hıristiyan ve devrimci görüşe sahip biri olarak kendi doğruları çizgisinde yol almıştır.Onun yürekten objektif oluşu Alman ideali çevresinde pek taraftar bulmamıştır.

Düşünce olarak; Klopstock’a yakın Voss’a karşıydı.Herder’in ahlakını örnek alıyordu.Claudius; Klopstock Voss ve Stolberg’in grubuna katılmış ve Herder Jacobi Hamann Lavater ile birlikte Kant’ın ve Weimar klasiklerinin önderliğindeki eleştirel zekacı felsefe karşısında halka yakın olan realizmi temsil etmiştir.Usçuluğa ve klasikçiliğe karşı çıkarak edebiyatta doğallığı ve Hıristiyan öğretilerine bağlılığı korumaya çalışmıştır.Sahip olduğu insan sevgisini aktarmanın yolunu aramıştır sürekli.

Fransız devrimi sonrası ortaya çıkan özgür düşünceler ve özellikle insan hakları kazanımı dünyada etkili olmaya başlamıştı.Claudius despot davranışların hiçbir zaman pozitif yasalara dönüşmeyeceğini öngörmüştür.Kralların ve yöneticilerin bu tür despot davranışları örnek almaması gerektiğini filozoflardan yönetici olamayacağını ve Hıristiyan dininin tehlike altında olduğunu savunmuştur.Bunun nedeni olarak insanların dinden uzaklaşmaları olduğunu söyler
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3
« Posted on: Ocak 27, 2020, 11:02:04 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 e-book, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 programı, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 oyunları, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 e-kitap, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 download, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 hikayeleri, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 resimleri, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 haberleri, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 yükle, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 videosu, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 şarkı sözleri, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 msn, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 hileleri, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 scripti, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 filmi, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 ödevleri, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 yemek tarifleri, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 driverları, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 smf, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-3 gsm
Yanıtla #1
« : Ağustos 12, 2008, 10:35:06 ÖS »

xxRuzqaRxx
*
Üye No : 2
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1920
Mesaj Sayısı : 13.556
Karizma = 56


saqol paylaşm için

Siz ne derseniz deyin Ne yaparsanız yapın ben dimdik duruyorum ~ Arkamdan vurun, aldatın, hakaret edin, isterseniz zamanla yerle bir edin Ama ben hepinzle baş edicek kadar `GÜÇLÜYÜM ! Sanal alem oyun aleminiz ,
İlahi sizler ;
Aileniz kreşe göndereceği yere ,Sizi sanal aleme salmış !
Şimdi hepiniz yerle birsiniz ama ayakta olan benim - Kaçınız gerçekten oturup dinlediniz ki içimdeki beni ?
Size göre kişilk değil, dişilik önemli değilmi ~
UMRUMDA BİLE DEĞİLSİNİZ ~
SİZ KİMSİNİZ Kİ TAKICAM SİZİ ?
Verdiğiniz değer kadar huzur veririm size .
Yanıtla #2
« : Nisan 18, 2010, 11:32:30 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Paylaşım İçin teşekkürler

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
Yanıtla #3
« : Eylül 17, 2013, 08:27:35 ÖS »
Avatar Yok

voyageur
*
Üye No : 147311
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 8
Karizma = 0


çok teşekkürler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular