Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13  (Okunma Sayısı: 675 Kere Okundu.)
« : Ağustos 12, 2008, 11:44:53 ÖS »
Avatar Yok

[MasaL]
*
Üye No : 193
Yaş : 29
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2126
Mesaj Sayısı : 5.892
Karizma = 42


Bertolt Brecht


Bertolt Brecht kısaca Bert Brecht asıl adı Eugen Berthold Friedrich Brecht; 10 Şubat 1898 Augsburg'da doğdu; 14 Ağustos 1956 Berlin'de öldü.

Yüzyılımıza damgasını vuran oyun yazarı ve tiyatro kuramcılarından Bertolt Brecht Bavyera'nın Augsburg kentinde doğdu. Aynı zamanda yetenekli bir şair olan Brecht ilk şiirlerini 1913'te okul gazetesinde yayımladı. Bundan bir yıl sonra ise yaşadığı kentin yerel gazetesinde yazıları çıkmaya başladı. Edebiyata ve tiyatroya büyük ilgi duymasına karşın bir süre tıp eğitimi gördü. Birinci Dünya Savaşının son yılında askere alındı ve bir hastanede görev yaptı. Aynı yıl "Ölü Askerin Öyküsü" adlı bir şiir yazdı. Bu şiiri yıllar sonra Nazilerce suçlanarak Alman yurttaşlığından atılmasına neden oldu. 1919 şiir çalışmaları açısından verimli bir yıldı. Şiirlerini Die Hauspostille'de (Dua Kitabı) topladı.

Bu sırada tiyatroya olan ilgisi de sürüyordu. 1924'te Berlin'e gitti. Burada Carl Zuckmayer Max Reinhardt ve Helena Weigel gibi dönemin ünlü sanatçılarıyla tanıştı ve birlikte çalışma olanağı buldu. Bir süre sonra yetenekli bir oyuncu olan Helena Weigel'le evlendi ve bu evlilik ömrünün sonuna kadar sürdü. Brecht'in oyunların pek çoğunda Weigel başrolde oynadı.

Tiyatro yönetmeni Erwin Piscator ve besteci Kurt Weill ile tanıştıktan sonra Brecht tiyatro yaşamında yeni bir adım attı. Piscator'la birlikte Jaroslav Hasekin ünlü romanı Aslan Asker Şvayk'ı sahneye uyarladıktan sonra yazdığı Adam Adamdır adlı oyunu "epik tiyatro" anlayışının ilk denemesiydi. Bu öğretici bir tiyatro türü olup olaylar geleneksel tiyatrodakinin aksine dramatik bir biçimde canlandırılacak yerde izleyiciye anlatılır. İzleyici sahnede olup biteni bir gözlemci gibi izler. Epik Tiyatro'da amaç düşündürmek izleyicinin aklını kullanarak bir karara varmasını eleştirmesini ve harekete geçmesini sağlamaktır. Ancak geleneksel tiyatroda seyirci figürlerle hissî bir bağlantı kurar ve böylelikle aklından çok hislerini kullanarak hareket ederdi. Brecht dünyanın değişmesinden; insanların fırsat eşitliğine düşünce özgürlüğüne sahip olduğu adaletli bir düzenin kurulmasından yanaydı. Benimsemiş olduğu Marxist dünya görüşü doğrultusunda böylesine bir dönüşümün gerçekleşeceğine inanıyordu. Tiyatronun bu amaca ulaşmak için etkili araçlardan biri olduğu kanısındaydı.

Gene bu sırada yazdığı ve Kurt Weill'in bestelediği; dünya çapında ün kazanacak olan Mahagonny ve Üç Kuruşluk Opera adlı müzikalleri sahneye koydu.

Nazilerin yönetime gelmesiyle birlikte Brecht'in Almanya'da çalışma olanağı ortadan kalktı. 1933'te Almanya'yı terk etti. Önce İsviçre'ye oradan Danimarka'ya gitti. 1939'a kadar kaldığı Danimarka'da Tak-tik  Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti Galileo'nun Yaşamı Cesaret Ana ve Çocukları gibi her biri başyapıt olan oyunlar yazdı. Sezuanın İyi İnsanını da burada yazmaya başladı.

1939'da Danimarka'nın da Nazi tehdidi altına girmesi üzerine önce Finlandiya'ya oradan da 1941 de ABD'ye gitti. Brecht'in oyunlarından bazıları bu dönemde İngilizce'ye çevrildi ve ABD de sahnelendi. Ne var ki bu ülkede izleyici Brecht'in oyunlarından tedirgin oldu ve ilgi göstermedi. 1947'de ABD'de esen Soğuk Savaş rüzgarı Brecht'in Amerika'ya Karşı Etkinlikleri Soruşturma Komisyonu'nca sorguya çekilmesine yol açtı. Dünya görüşüne ilişkin suçlamalara karşı çıktı. ABD'de barınmayacağını anlamıştı.

Brecht Alman Demokratik Cumhuriyeti yöneticilerinin çağrısı üzerine Doğu Berlin'e yerleşti ve içlerinde eşi Helena Weigel'in de bulunduğu bir grup oyuncuyla 1949'da Berliner Ensemble adlı tiyatro topluluğunu kurdu. Berliner Ensemble gerek kuramsal çalışmaları gerek sahnelediği çok başarılı oyunlarıyla dünya çapında ün kazanmakta gecikmedi.

Ülkemizde de tanınan ve oyunları çok sevilen Brecht 1956 ilkbaharında hastalandı ve bundan kısa bir süre sonra Berlin'de öldü.

Brecht'in Türk Tiyatrosu üzerindeki etkileri

Türk Edebiyatı'nda Batı anlamında tiyatronun ilk adımının Tanzimat Döneminde atılmış olduğu bilinir. Fransız Tiyatrosunu örnek alan bu tiyatro benzetmeci tiyatro anlayışının içinde kalan Dramatik Tiyatro'yu benimsiyordu.

Benzetmeci Tiyatronun bizdeki yüzelli yıllık geçmişi düşünüldüğünde Brecht'in yapıtlarının çoğu çevrilmiş sahnelenmiş olmasına karşın; O'nun tiyatrosunun benzetmecilik geleneğinden arınmış bir düşünce tiyatrosu olduğunun özümsendiği söylenemez.

Brecht'in oyunlarının dramatik bir anlayışla sahnelenmesi yapılan yanlışların başında gelir. Özellikle tek bir kişinin çevresinde odaklaşan oyunlarında bu durumla karşılaşılır. Sahnelenişte yapılan bir diğer yanlış oyunun öğretici yanının aşırı derecede vurgulanmasıdır. 1960'larda Brecht tiyatro yaşamımıza girdiğinde devrimci tiyatro anlayışı modaydı. Böyle olduğu için de oyunların öğretici işlevi üzerine önemle duruluyordu. Bu anlayış Brecht'i yer yer slogan tiyatrosuna dönüştüren oyunlar segilenmesine neden oluyordu.

Brecht oyunlarının yanlış yorumlanmasında çevirilerin payından da söz etmek gerekir. Çevirilerde dikkati çeken hemen tümünün aşırı bağımsız oluşudur. Bunun nedenleri üç noktada toplanabilir:

Çevirilerde sahne dilinin göz önünde tutulması başka bir deyişle Türkiye izleyicisinin kolay anlayacağı bir dilin benimsenmiş olması.
Yazarların kendi dil ve anlatım biçimlerini zorlaması.
Çevirilerin bir çoğunun aslından değil İngilizce ya da Fransızca'dan yapılmış olması.

Kronoloji

10 Şubat 1898 - Ausburg Almanya'da doğdu.
1914 - İlk şiir ve nesirlerini yayımladı.
1917 - Liseden mezun oldu Münih'de tıp eğitimi almaya başladı.
1918 - Askere alındı Ausburg'da sağlık görevlisi olarak çalışmaya başladı.
1918 - "Baal" isimli ilk oyununu yazdı tiyatro eleştirmenliğine başladı.
1922 - Münih'de yaşıyor yazarlık yapıyordu Kleist ödülünü kazandı.
1926 - Sevgilisi Helena Weigel'den bir oğlu olur. "Adam Adamdır" isimli ilk marksist oyununu yazar.
1928 - Sevgilisi oyuncu Helena Weigel ile evlenir. Ünlü eseri "Üç Kuruşluk Opera"yı yazar.
1932 - Gorki'nin Ana`sının bir uyarlamasını kaleme alır. Naziler iktidara gelir oyunun gösterimi yasaklanır.
1933 - Sürgün; ailesiyle Almanya'dan ayrılmak zorunda kalır İskandinavyaya gider. Bu sürgün yıllarında en önemli eserlerini kaleme alır.
1941 - Amerika'ya gider.
1947 - Amerika'dan ayrılır.
1949 - Ailesiyle Doğu Berlin'e yerleşir kendi tiyatrosunu açar.
1950 - Berlin Sanatlar Akademisi üyesi olur.
1953 - PEN-Merkezi başkanı olur.
1955 - Artık çok ünlü olan Brecht'e SSCB Stalin Barış Ödülü verilir.
14 Ağustos 1956 - İki yeni oyun üzerine çalışırken kalp krizi geçirir ve vefat eder
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13
« Posted on: Ocak 22, 2020, 08:21:45 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 e-book, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 programı, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 oyunları, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 e-kitap, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 download, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 hikayeleri, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 resimleri, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 haberleri, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 yükle, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 videosu, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 şarkı sözleri, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 msn, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 hileleri, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 scripti, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 filmi, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 ödevleri, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 yemek tarifleri, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 driverları, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 smf, Dünya Edebiyatına Damga Vuranlar-13 gsm
Yanıtla #1
« : Nisan 18, 2010, 11:30:59 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Paylaşım İçin teşekkürler

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular