Duyurular
Yönetici kadromuz da olmak isteyenler Wm ve ya wm yardımcılarına mesaj atabilir Hadi bize katılın Gülmek :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor  (Okunma Sayısı: 270 Kere Okundu.)
« : Haziran 11, 2018, 01:56:40 ÖS »
Avatar Yok

deltafx
*
Üye No : 155148
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 827
Mesaj Sayısı : 828
Karizma = 10


Dünya GSM sektörünün çok kazandıran pazarı “kule endüstrisi”, farklı piyasalarda rekor üzerine rekor kırıyor. Türkiye’nin bu dev pastadan pay alması için tüm şartlar hazır.


GSM pazarında penetrasyon oranları artmaya devam ederken sektör pazarlara yeni fırsat alanlarını da beraberinde getirmeye devam ediyor. Bunların başında “Kule Endüstrisi” var.  Bugüne kadar sadece “kanser yapar mı, yapmaz mı?” başlığıyla konuşulan bu kuleler, Amerika’dan Asya’ya, Avrupa’dan Hindistan’a önemli bir iş koluna dönüşmüş bile. Öyle ki sadece Hindistan’da 2020’ye kadar 130 bin yeni kulenin piyasaya çıkması bekleniyor. Asya’da ise açıklanan rakamlara göre 3 milyonu aşkın kule bulunuyor. Telekom endüstrisinin en hızlı büyüyen segmentleri arasında yer alan bu pazardan Türkiye’nin de hak ettiği payı alması an meselesi. Tek gereken kuleleri GSM lisansının bir parçası olmaktan çıkarmak ve bağımsız büyümeleri için kapıları açmak.

Global rakamlar, kule endüstrisinin yılda yüzde 15-20’lik büyüme ivmesini sürdürdüğünü ve dünya piyasalarında rekor üzerine rekor kırarak yatırımcısının yüzünü güldürdüğünü açıkça ortaya koyuyor. Amerika, Hindistan ve Asya pazarın lideri konumunda. Bunlar başta olmak üzere her geçen gün yayılan bu trend ile birlikte kule şirketlerinin halka arzı dünya piyasalarında ciddi bir değere ulaşmış bile… Bunların en büyüğü ABD’de American Tower 62 milyar dolar değerinde; diğer bir ifadeyle Türkiye’deki toplam borsa değerinin sadece üçte birine eşit. Onu Crown Castle 45 milyar dolar, SBA ise 20 milyar dolarlık değerleriyle takip ediyor. 6 milyar dolarlık İspanya’daki Cellnex ve 4 milyar dolar değerindeki İtalyan Inwit şirketleri de bu konudaki en somut örnekler…

Türkiye’de Pazar Hızla Büyüyebilir
Yüksek temettü verimiyle dünya piyasalarında öne çıkan kuleler, öngörülebilir ve enflasyona endeksli gelirleriyle de yatırımcılar açısından cazibesini artırıyor. Aynı zamanda çoklu kiracılığa dayanan iş modeli nedeniyle yüksek nakit dönüşüm hızı elde ediyor. Tarım, turizm veya yaşam alanı olarak kullanılamayacak arsa ve araziler, bu yatırımlarla değerine değer katarken, kuleler içinde bulundukları şehirlerin ekonomilerine de olumlu yansımalar sağlıyor.


Bu avantajlardan yola çıkarak Türkiye’de bu pazarın gelişimine öncülük eden şirketlerin başında Global Tower var. 2006’da Turkcell iştiraki olarak kurulan ve 12 yıldır ülkemizdeki ilk ve tek bağımsız kule şirketi olarak faaliyetlerine devam eden şirket, kule varlıkları bakımından Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 5’inci büyük kule altyapı sağlayıcısı olmayı sürdürüyor.

Şirketin Genel Müdürü Nihat Narin, ülkemizde de GSM sektörünün büyüme hızı düşünüldüğünde, yatırımcıların da bu dev pazardan pay almasının an meselesi olduğu kanısında. Sebebiyse mobil abone sayısı 78 milyon, penetrasyon oranı ise yüzde 98’e ulaşan Türkiye’nin, bilgi birikimiyle de GSM’in en önemli ülkelerinden biri olması. “Sektörde olağanüstü hızla artan data trafiğini taşımanın da tek yolu kule sayısını artırmak ancak bu bağlamda mükerrer yatırımın önlenmesi önemli” diyen Narin, “Dünyada pazarın nasıl büyük bir hızla büyüdüğünü gözlemliyoruz. Sırf ABD’de American Tower’ın 62 milyar dolar değerinde olması bile bize kule endüstrisinin geleceğiyle ilgili önemli ipuçları veriyor. Yatırımcıların Türkiye’ye ilgisini ve bu sektöre olan inancını görüyoruz. Mükerrer yatırımın önlenmesi ve yabancı sermaye girişinin de artmasıyla ülkemizde de sektörün çift haneli büyüme ivmesini sürdüreceğinden kuşkumuz bulunmuyor” diyor.

Mükerrer Yatırımı Önleyince Maliyetler Düşüyor; Verim Artıyor

Ülkemizde henüz halka açılmış bir kule şirketi bulunmasa da, pazarın büyümesi ve yatırımların artmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yetkililer, bunun için operatörlere ait kulelerin GSM lisansının bir parçası olmaktan çıkarılması gerektiği konusunda hemfikir.
 
İşin yatırım boyutu bir yana; operatörlerin verimliliği açısından da kulelerin avantajlar sunduğunu ekleyelim. Ortak kule kullanımı ve mobil operatörler arasında yapılan altyapı yatırımları paylaşımı, önemli ölçüde kaynak tasarrufu sağlıyor. Kule altyapı yatırımlarının sadece bu alanda hizmet veren bir şirket tarafından gerçekleştirilmesi, operatörlerin servis ve kapsama kalitesini artırırken, operatörlerin işletme giderleri ve sermaye yatırımı harcamalarını da azaltmayı hedefliyor. Öyle ki; Türkiye’de bugün 3 mobil operatörün yıllık ortalama kule yatırımı 65-70 milyon TL seviyelerinde. Oysa kule yapım şirketlerinin bu görevi üstlenmesiyle rakam 25-30 milyon TL seviyesine inebiliyor. Böylece mobil operatörler bu tasarruflarını başka yatırımlara yönlendirebiliyor. Bu ortak kullanımların, Ar-Ge, yeni teknolojiler, servis ve inovasyon kapsamında da mobil operatörlere eşsiz fırsatlar sunacağı ortada.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.094


View Profile
Re: Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor
« Posted on: Şubat 20, 2019, 05:18:31 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor e-book, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor programı, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor oyunları, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor e-kitap, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor download, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor hikayeleri, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor resimleri, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor haberleri, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor yükle, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor videosu, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor şarkı sözleri, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor msn, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor hileleri, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor scripti, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor filmi, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor ödevleri, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor yemek tarifleri, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor driverları, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor smf, Dünya Borsalarında Rekorlar Kıran “kule Pazarı” Türkiye’de De Fırsatlar Sunuyor gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Bm'ye Göre Türkiye Bu Yıl Da Dünya Birincisi!
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
Asortik Hatun 0 400 Son Mesaj Kasım 07, 2008, 11:50:12 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Dünya'dan Önce Türkiye'de
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
Mavi_Kiyamet 0 382 Son Mesaj Ekim 06, 2009, 03:15:19 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Guiness Rekorlar Kitabına Giren En Ilginç Ölümler (türkiye'den)
İlginç - Garip Şeyler
*Dantes* 4 1057 Son Mesaj Aralık 16, 2014, 05:44:58 ÖÖ
Gönderen : fairytale love
Şahan Gökbakar Ceviz Kıran Dünya Dönmüyor
Komik Videolar
eku 0 504 Son Mesaj Nisan 28, 2012, 12:19:20 ÖS
Gönderen : eku
Turkcell Türkiye Yüzme Şampiyonası’nda Rekorlar Tarih Oldu
Güncel Haberler
deltafx 0 321 Son Mesaj Ağustos 18, 2015, 10:05:58 ÖÖ
Gönderen : deltafx


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular