0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu.  (Okunma Sayısı: 484 Kere Okundu.)
« : Haziran 01, 2010, 11:48:34 ÖÖ »
Avatar Yok

EyLüL_GüNeŞi_53
*
Üye No : 31909
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 592
Mesaj Sayısı : 3.384
Karizma = 28063


İsrail'in Gazze'ye yardım konvoyuna dün düzenlediği kanlı baskın dünya medyasında da geniş yankı buldu.

ABD BASINI

washington Post:

Washington Post, “Açık denizler İsrail'in yalnızlığını derinleştiriyor" başlığını attı.

Haberde, "Kanlı İsrail baskını ABD liderliğindeki Ortadoğu barış çabalarını zora sokarken, İsrail'in yalnızlığını da derinleştirdi. Aynı zamanda İsrail'in bölgedeki en önemli müttefiki Türkiye ile ilişkilerini de yerle bir etme noktasına getirdi. Geceyarısı düzenlenen operasyonun, Gazze'deki İslamcı Hamas yönetimini güçlendireceği de açık" ifadesi kullanıldı.

Wall Street Journal:

Gazetenin haberinde şöyle denildi:

“İsrail komandolarının yardım gemilerine yaptığı baskın bütün dünyada şok yarattı. Ancak en büyük darbeyi bir zamanlar yakın müttefik olan Türkiye ile İsrail ilişkileri gördü. Türk yetkililer ilk anda bütün ilişkileri yerle bir etmemeye özen gösterdiler. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İsrail'e karşı alınacak önlenmeleri saydıktan sonra, gazetecilerin sorusu üzerine, bu ülke ile ilişkileri kesmeyi düşünmediklerini açıkladı"

Los Angeles Times:
Los Angeles Times'da çıkan haberde de İsrail'in yardım götüren gemilere saldırısının "İsrail için bir halkla ilişkiler kabusu gibi göründüğü" belirtildi.

Saldırının yankılarının, İran'a yeni yaptırımlar için uluslararası konsensüs sağlanması için çalışan ABD'nin bu çabaları üzerindeki dikkatleri dağıtma riski taşıdığı ifade edilen haberde, uluslararası toplumun ilgi odağının Gazze'ye yöneldiğine dikkat çekildi.

Yazıda, Beyaz Saray'ın saldırıya yönelik açıklamasında temkinli davrandığı da belirtildi.

Gazetede Megan Stack imzalı yazıda da saldırının, Türkiye'de, son yıllarda ilişkilerin bozulduğu İsrail'e karşı son kalan olumlu bakış açılarını da ortadan kaldırmış olabileceği kaydedildi. Yazıda, Türkiye'nin uzun süredir İsrail'in Gazze'ye yönelik ablukasını açık şekilde eleştirdiği, ancak bu son olayın bardağı taşıran son damla olduğu belirtilerek, bu durumun iki ülkeyi soğuk bir barışa itebileceği ve Türkiye'nin Arap dünyasındaki statüsünü yükseltebileceği yorumunda bulunuldu.

CNN:
CNN'in haberinde de İsrail'in saldırısına yönelik dünya genelindeki protestolara ve uluslararası toplumun tepkilerine yer verildi.

Saldırının Türkiye-İsrail ilişkilerinde zorluk yaratacağı ve bunun ABD için de "büyük bir diplomatik başağrısı" olduğu belirtilen haberde, İsrail askerlerinin, gemiye indiklerinde kendilerine demir çubuk ve bıçaklarla saldırıldığı, ateş açıldığı yönündeki iddialarına da yer verildi.

İNGİLİZ BASINI

BBC:
BBC haberi, “En büyük darbeyi Türkiye-İsrail ilişkileri yiyecek" başlığıyla verdi.

Haberde, “İsrail'in Gazze filosuna yaptığı müdahaledeki ölü sayısının yüksekliği İsrail'i diplomatik olarak zora soktu. Dünyanın her köşesinde bunun neden ve nasıl olduğu soruluyor. Birçok ülke olanları protesto ediyor. Ama belki de en önemli darbeyi Türkiye-İsrail ilişkileri yiyecek. Oaha kısa bir süre öncesine kadar iki ülke aşırı İslamcılığa karşı bölgede aynı stratejik vizyonu paylaşmaktaydı" yorumunda bulunuldu.

The Times:
Gazete, haberinde, “İsrail, Gazze konvoyuna ve sivillere uluslararası sularda düzenlediği ölümcül saldırıdan sonra Gazze kuşatmasını kaldırmaya zorlanacak. Bu olaydan sonra dikkatler, ambargonun kaldırılmasına çevrilecek. Nitekim, Ortadoğu Dörtlüsü'nün temsilcisi Tony Blair, şimdiden, Gazze halkına yardım etmenin bir yolunun bulunması gerektiğini söyledi" ifadesini kullandı.

Independent:
Independent gazetesi de, "İsrail'in hücumbot diplomasisi küresel öfkeye neden oldu" manşetini attı.

Gazetenin Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, "İsrail'in müdahalesinin Türkiye ile ilişkilere büyük darbe indirdiğini" belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye şu anda Ortadoğu'da, geçmişte olduğundan çok daha hayati bir müttefik. Amerikan askerlerinin daha kolay bir şekilde çekilmesine yardımcı olarak, Irak'ta kritik bir rol üstleniyor. Ankara'nın İsrail ile ittifakı, Amerika'nın Ortadoğu politikasında kilit önem taşıyor. Türk Dışişleri Bakanı daha önce, yardım filosuna müdahalenin geri dönülmez sonuçlar doğuracağı konusunda uyarmıştı. Galiba bu diplomatik klişe ilk kez doğru çıkacak."

Batılı liderlere ağır eleştiri

Independent gazetesinin bir diğer deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk ise, "Batılı liderlerin insanların hayatını kurtarmaya yardımda çok korkakça davrandıklarını" yazdı.

Beyaz Saray açıklamasını "zavallı", BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un açıklamasını "gülünç" olarak niteleyen Fisk, "İngiltere Başbakanı (David) Cameron
neredeydi? Başbakan Yardımcısı (Nick) Clegg neredeydi?" diye sordu. Fisk, yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Bu noktaya nasıl geldik? Belki de hepimiz İsrail'in Arapları öldürmesine alıştık. Belki de İsrail Arapları öldürmeye alıştı. Şimdi de Türkleri öldürüyorlar. Ya da Avrupalıları. Son 24 saatte Orta Doğu'da birşeyler değişti ve İsrailliler, (bu katliama verdikleri son derece aptalca tepki düşünüldüğünde), olan biteni kavrayamamış gibi görünüyor. Dünya artık bu zorbalıklardan bıktı usandı. Sadece politikacılar sessiz."

Guardian:
Guardian gazetesi de 5 tam sayfasını ayırdığı haberle ilgili, "İsrail kanlı saldırının ardından devlet terörü uygulamakla suçlanıyor" manşetini attı.

Gazete, İsrail'in oynadığı kumarın kendisine çok pahalıya mal olacağını savunarak, İsrail'in uluslararası alanda daha da yalnızlaşmak ve Ortadoğu'da hayati önem taşıyan halkla ilişkiler savaşını kaybetmek gibi bir bedelle  karşı karşıya olduğunu yazdı.

Guardian'ın Ortadoğu editörü Ian Black, olayın ardından, İsrail'inüzerindeki Gazze ablukasını kaldırma ve Hamas ile temas kurma baskısının artacağı ancak İsrail'in politikasında bir değişiklik olmayacağı yorumunu yaptı.Gazete başyazısında da konuya yer verdi ve İsrail'i eleştirdi.

"AblukadanKatliama" başlıklı başyazıda, Somalili korsanlar dün uluslararası sularda 6 gemiye çıkıp 10 yolcuyu öldürse ve onlarcasını da yaralasa, bugün NATO'ya bağlıbir görev gücünün Somali kıyılarına doğru yola çıkmış olacağı yazıldı.

Guardian buna karşın bugün İsrail kıyılarına doğru yol alan NATO gemilerinin olmadığınıkaydetti.İ srail donanmasından gelen, "kendilerine ateş açıldığı, linç edilmekten kurtulmak için karşılık verdikleri" açıklamasına da tepki gösteren Guardian, "Komandolar Filistin yanlısı aktivistlerin ne yapmasını bekliyordu ki? Kendilerini kaptanla köprü üstünde çay içmeye davet etmelerini mi?" ifadesini kullandı.

Financial Times:
Gazete olayı “ABD, İran konusunu yeniden düşünmeye zorlanacak" başlığıyla duyurdu.

Haberde, “İsrail üzerinde artan uluslararası baskı, BM'yi İran konusunda ikna etmeye çalışan ABD'yi Ortadoğu'daki öncelikleri konusunda yeniden düşünmeye zorlayacak. Uluslararası kamuoyu saldırıyı lanetlerken, Fransa, Avrupa Birlği ve ABD zaman kazanmaya çalışıyor. Nitekim Beyaz Saray bu yüzden sadece yardım filosundaki olaylardan üzüntü duyduğunu açıklamakla yetindi" denildi.

İSRAİL BASINI

Haaretz:
İsrail'in artık kendini savunmadığını öne süren gazete, “Biz artık İsrail'in Vietnam'ı haline gelen Gazze'deki kuşatmayı savunuyoruz. İnsani yardım taşıyan uluslararası gönüllülere, hem de uluslararası sularda ateş açarak bu savaşı kaybettik. Bu ikinci Gazze savaşı bize birincisinden daha pahalıya mal olacak" diye yazdı.

Haaretz, İsrail'in 2008'de Gazze'ye saldırıp Hamas'a bir ders vermeyi amaçladığını belirterek şöyle yazdı:

“Ama şimdi de bizim çıkarmamız gereken bir ders var. Biz artık İsrail'i savunmuyoruz. Biz kuşatmayı savunuyoruz. Ve bizzat kuşatmanın kendisi İsrail'in Vietnam'ı oldu. Ama en büyük kaybımız, neredeyse savaşın eşiğine geldiğimiz ve çok önemli bir bölgesel güç olan Türkiye ile ilişkiler oldu. Nitekim, bakan Benjamin Eliezer, bu iş Türkiye konusunda bize pahalıya mal olacak, diyerek durumun vehametini dile getirdi."

BELÇİKA BASINI

İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere saldırısı hemen bütün Belçika gazetelerinde manşetten verilirken, İsrail'in "onarılmaz bir hata" yaptığı ve "tarihinin en yalnız döneminde olduğu" vurgulandı.

Le Soir:
Le Soir gazetesi, "İsrail ölümcül baskınının ardından hiç olmadığı kadar yalnız" bağlığıyla verdiği haberde, dünyayı şoke eden saldırının ardından İsrail'in izole edileceğinin neredeyse kesinleştiğini belirtti.

İsrail askerlerinin Mavi Marmara gemisine baskında sivillere ateş eden fotoğraflarıyla dün Türkiye'deki protesto gösterilerinden kareler kullanan gazetenin köşe yazarları da İsrail'in uluslararası hukuku hiçe saydığı, bu baskınla imajını daha da kötüleştirdiği ve olanlardan Hamas'ın karlı çıktığı üzerinde durdu.

La Libre:
La Libre gazetesi, "Onarılamaz" manşetiyle verdiği haberde, İsrail'in bu saldırı nedeniyle alacağı karışılığın ülkede hiç kimseyi memnun etmeyeceğini, "Yahudi devletinin felaket yaşadığını" yazdı.

Gazeteye göre aşırı sağcı hükümetin işbaşına gelişiyle dünyada imajı ağır darbe alan İsrail, özellikle "yardım filosunun patronu" Türkiye ile ilişkilerini
bozduğu için ciddi yaptırımlarla karşılaşacak. İsrail'in gemilerdeki sivillere saldırısında ileri sürdüğü "meşru müdafaa" savunmasını ciddi bulmayan gazete, İsrail askerlerinin baskına hazırlıksız geldiğini savunurken, görüşüne başvurulan yorumcular, İsrail'in gerçekten barış istemediği ve tüm Filistinlilere terörist muamelesi yaptığı üzerinde durdu.

De Standaard:
Flamanca yayımlanan De Standaard gazetesi, baskının dünyayı şoke ettiğini, Türkiye'nin İsrail'i "terör devleti" olarak tanımladığını bildirdi.

İSPANYOL BASINI

El Pais:
Gazete, "İsrail, uluslararası yasalara saldırıyor" ifadesini başlığında kullandı ve İsrail'in "orantısız bir müdahale yaptığı konusunda herkesin hemfikir olduğunu" belirtti.

Saldırının, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu "gerçek ve derin bir soruşturma yapmaya zorladığını" yazan El Pais, "İsrail'in uyguladığı şiddet, geleceği daha da kötü bir belirsizliğe sokuyor. İsrail hükümeti sadece, bölgedeki tek müttefiği Türkiye'yi tamamen kaybedip, izole olmakla kalmıyor aynı zamanda
başlayan barış görüşmelerinde başa dönüyor. İsrail'in ahmakça suçları, Arap dünyasında da öfke yaratıyor ve Hamas'a oksijen veriyor" görüşünü savundu.

El Mundo:
"İsrail'in korsanca saldırışı uluslararası öfke yaratıyor" başlığını atan El Mundo gazetesi de saldırıyı AB'nin, "kabul edilemez" olarak nitelendirdiğini ve hemen kınadığını, tüm dünyada protesto gösterileri yapıldığını, AB, ABD, BM gibi uluslararası komitelerin İsrail'den açıklama istediğini yazdı.

ABC:
Gazete, "İsrail'e karşı protesto dalgası" ifadesini ön plana çıkartarak, saldırının uluslararası tansiyonu çok yükselttiğine dikkati çekti.

La Vanguardia:
Katalonya bölgesinin önemli gazetelerinden La Vanguardia, İsrail'in gemilere yaptığı saldırının Avrupa'nın önemli başkentlerinde ve dünyanın birçok yerinde gösterilere neden olduğunu, bu meselenin, "uluslararası ciddi bir krize dönüşmesi tehditinin bulunduğunu" belirtti.

'' ../ben gittim bembeyaz uykusuzluktan
kasketimi eğip üstüne acılarımın...
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu.
« Posted on: Kasım 29, 2020, 04:19:44 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. e-book, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. programı, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. oyunları, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. e-kitap, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. download, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. hikayeleri, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. resimleri, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. haberleri, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. yükle, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. videosu, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. şarkı sözleri, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. msn, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. hileleri, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. scripti, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. filmi, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. ödevleri, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. yemek tarifleri, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. driverları, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. smf, Dünya Basını Israil'in Baskınını Böyle Duyurdu. gsm
Yanıtla #1
« : Haziran 01, 2010, 06:02:50 ÖS »
Avatar Yok

Dahlia*
*
Üye No : 47336
Yaş : 26
Nerden : Giresun
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 14
Mesaj Sayısı : 308
Karizma = 10


Herkes üzülüyor.
ABD de sadece üzgün ..
Aman İsrailciğine laf gelmesiin.
Yazıık ya hemde çok yazık.

TeşekkürLer.

Near, far, wherever you are
I love you ..

TİTANİC Öptüm.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular