Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Dudak Uçuklaması  (Okunma Sayısı: 335 Kere Okundu.)
« : Ocak 14, 2013, 01:24:08 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Dudak uçuğu (Herpes simplex)

Belirtiler

-Dudaklarda gerginlik duygusu ve hafif birkarıncalanma.

-Daha sonra: Hafif kabartılar öncekırmızı bir düğüme ve kısa bir sürede de içi saydamsıvıyla dolu kabarcıklara dönüşür.

-Nihayet: Kabarcıklar patlar kurur veoluşan kahverengi kabuk düşer.

Nedenler

Herpes-Simplex virüsü dudak uçuğunu (Herpes labialis)başlatır. Toplumun hemen hemen %80’i bu virüsütaşımaktadır. Ama virüs genellikle pasif bir beklemeaşamasındadır bağışıklık sistemindekiherhangi bir zayıflık durumunda “şansını”kullanır ve faaliyete geçer.

Bedende yuvalanan ve herhangi bir zamanda ortaya çıkan 3çeşit Herpes virüsü tanımlanmıştır: Herpes Simplex tip1 (HSV 1) genellikle ağız çevresinde ve burunda kabarcıklar(uçuklar) oluşturur; Herpes Simplex tip 2 (HSV 2) de aynı belirtilereyol açar ama bu belirtiler genital bölgelerde (örneğin vajinal bölgede)ortaya çıkar; Herpes Zoster ise Suçiçeğine yol açar ve daha sonragenellikle orta yaş döneminde bedensel şartlar uygun olduğundazona hastalığına dönüşür. Tüm Herpes çeşitleri akutdönemlerinde fevkalade bulaşıcıdır!

Pek çok kişi genellikle çocukluk çağında HSV 1 tipineyakalanır. Bu enfeksiyonun sonuçları daha sonralarıağız çevresinde ve burunda sürekli oluşup kaybolankabarcıklardır.

Genital bölgede yuvalanmayı seçen HSV 2 ise cinsel temaslabulaşan bir türdür. HSV 1 gibi HSV 2 de özelliklebağışıklık sisteminin güç yitirdiği zamanlardaaktif hale gelir. HSV 2 henüz tedavi edilemiyor ama erken müdahaleedildiğinde aktif dönemleri de pek rahatsız edici olmayabilir.

Suçiçeğine genellikle çocuklar yakalanır. Bu ilk enfeksiyonunardından Herpes virüsü uzun yıllar boyunca sinir dokularındayeniden hareketlenip zona hastalığını başlatana kadaruykuda bekler.

Biyolojik gerçekler

Adet kanamaları yetersiz beslenme veyayüksek ateşe yol açan hastalıklar sırasında yaşananbedensel krizler dudak uçuklarının oluşumunu da bir bakımadestekler. Halk arasında dudak uçuğu bu yüzden de genellikle yüksekateşin bir ürünü olarak kabul edilir. Öpüşmeyemek yeme ve dudakboyası kullanımı gibi mekanik uyarıların yanısıra güneş ışınları da uçuklarınoluşmasında önemli bir role sahiptir. Ultraviyole ışınlarınınçok güçlü olduğu bölgelerde dudak uçuğu daha sıklıklagörülür.

Psikolojik gerçekler

Herpes virüsünü kontrol altında tutanbağışıklık sistemimizin özellikle bu konuda güçyitirmesinin başlıca nedenlerinden birinin “iğrenme” duygusuolduğu kanıtlanmıştır. Kötü kokularıntatların veya deri temaslarının yol açtığı dudakuçukları pek önemli değildir çünkü bunlar kısa süredeiyileşirler. Ama buna karşın eşe işe veya işarkadaşlarına karşı duyulan ve belli edilmemeyeçalışılan uzun süreli “iğrenme” duygusunun sonuçları çokdaha ciddi olabilir. Bu tür durumlarda uygun bir psikoterapi veya yaşambiçiminde köklü değişiklikler yapılması düşünülebilir.

Kendinize yardımcı olabilirsiniz

Echinacea/Ekinazya

Echinacea tentürüne 1:5 oranında Mirratentürü temiz bir şişede eklenir ve iyice çalkalanır. Dudaklardahissedilen ilk karıncalanma sırasındabukarışımla dudaklar sık sık nemlendirilmeyebaşlanır. Ama uçuklama başlamış ve ilerlemiş olsada aynı yöntem uygulanabilir. Kısa sürede iyileşme görülecektir.

İsveç Şurubu

İsveç Şurubu ile de oluşumun her aşamasındadudaklar sık sık nemlendirilirse kısa sürede iyileşmegörülecektir.

Aynısafa merhemi

Aynısafa Merhemi veya Aynısafa çayı ile dudaklarsık sık nemlendirilir.

Buz tedavisi

Dudak uçuklamasından şikayetçiyseniz ve uçuklamanın yinebaşlamak üzere olduğunu duyumsuyorsanız: Bir buzparçasını temiz bir mendille sarıp kuşkulu bir biçimdekarıncalanmaya başlayan bölgeye bastırınız ve busüreyi elden geldiğince uzatınız. Ama derinindonabileceğini de düşünerek arada bir kısa molalar vermenizdoğru olacaktır.

Bağışıklık sistemi!

Herpes hastalıklarının tedavisinde önceliklebağışıklık sisteminin güçlendirilmesineçalışılmalıdır. Bu amaçla alınabilecek önlemler:

Echinacea damlaları kapsülleri veya çayı enfeksiyonhastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığakarşı bağışıklık sistemini güçlendirir.Merkez eczanelerden ithal gıda tamamlayıcılarısatılan işyerlerinden veya aktarlardan temin edilebilir.

Bolca yenecekler

Taze meyve ve sebze deniz ürünleriyağsız et fındık ceviz badem ve tam tahıl ürünleri

Uzak durulacaklar

Alkol kahve ve sigara

Önlem alarak sağlıklı kalın

· Güçlü güneş ışınlarındanuzak kalın! Dudaklarınızı etkili bir güneş kremi ilekoruyun. Aşırı rüzgar da dudakları çatlatabilir veuçuklamaya uygun ortamı oluşturabilir.

Geçirdiğiniz tümhastalıkları tam anlamıyla tedavi ediniz. Soğukalgınlığı gibi”sıradan” hastalıklar da dudakuçuğuna yol açabilir.

Ağır streslerdenkaçının! Rahatlatıcı egzersizler yapmayaçalışın.

Ağız vediş temizliğine özen gösterin.


WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Dudak Uçuklaması
« Posted on: Ocak 27, 2020, 05:23:17 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Dudak Uçuklaması e-book, Dudak Uçuklaması programı, Dudak Uçuklaması oyunları, Dudak Uçuklaması e-kitap, Dudak Uçuklaması download, Dudak Uçuklaması hikayeleri, Dudak Uçuklaması resimleri, Dudak Uçuklaması haberleri, Dudak Uçuklaması yükle, Dudak Uçuklaması videosu, Dudak Uçuklaması şarkı sözleri, Dudak Uçuklaması msn, Dudak Uçuklaması hileleri, Dudak Uçuklaması scripti, Dudak Uçuklaması filmi, Dudak Uçuklaması ödevleri, Dudak Uçuklaması yemek tarifleri, Dudak Uçuklaması driverları, Dudak Uçuklaması smf, Dudak Uçuklaması gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Dudak Çatlaması..
Kadınca
iBRaHiMiNe 3 1274 Son Mesaj Aralık 25, 2012, 12:22:26 ÖÖ
Gönderen : imge34
Dudak Bakımı
Moda & Güzellik
saklı düşlerim 5 1174 Son Mesaj Ekim 21, 2010, 05:30:58 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Dudak Ve Göz
Moda & Güzellik
Asortik Hatun 0 731 Son Mesaj Aralık 23, 2008, 01:04:27 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Dudak
D - E - F
KumraLım 2 744 Son Mesaj Ekim 01, 2010, 01:22:22 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Dudak, Dudak Hastalıkları
Ağız ve Diş Sağlığı
Asortik Hatun 0 503 Son Mesaj Ocak 06, 2013, 11:13:20 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular