0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür  (Okunma Sayısı: 914 Kere Okundu.)
« : Ocak 27, 2010, 06:15:07 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


gece yapılan ibadetlermi sevaptır - ikindide edilen dua daha çokmu kıymetlidir - günün hangi saatinde dua edilmeli - duaların zamanı

Soru: Borcunu ödemeden ölen kimse, kul hakkı yemiş saydır mı? Bir başka sorum ise şöyle: Meleklerin sabah namazı vakti semaya indiklerini ve ikindi vaktine kadar dolaştıklarını, ikindi vaktinde yapılan duaları Allah'a ilettiklerini okudum. Bu doğru ise ikindiden sonra sabah namaz vaktine kadar yaptığımız dualar boşlukta mı kalıyor? (Ümit Torum)

Cevap: Ne suretle olursa olsun, borçlu ya borcunu ödeyecek veya helallik alacaktır. Borçlu olarak ölürse, malı taksim edilmeden önce borcu ödenir. Sonra kalan olursa varisler arasında taksim edilir. Aksi takdirde borçlu ölen kişi kul hakkı yemiş olur. Ama onun affı veya cezalandırılması Allah'a bağlıdır. Allah dilerse kulunu affeder, onda hakkı bulunan insanı da mükâfatlar verip memnun eder.

İkinci sorunuza gelince, bu işin gecesi gündüzü yok. Duaları Allah'a sunan da melekler değildir. Allah ile kul arasında aracı yoktur. Öyle anlamsız rivayetlere, hele o sakat kitaplara hiç bakmayın. Yalnız şu mealde bir hadis vardır: "Sizi gece gözetleyen melekler, gündüz gözetleyen melekler vardır. Bunlar sabah namazında ve ikindi namazında buluşurlar. Gece sizinle beraber bulunan melekler Allah'a çıkınca, sizin halinizi gayet iyi bilen Allah, yine de meleklerine, 'Kullarımı ne halde bıraktınız?' diye sorar. 'Yanlarına gittiğimizde namaz kılıyorlardı, yanlarından ayrıldığımızda da yine namaz kılıyorlardı. (Onları hep namazda gördük)' derler" (Buhârî, Mevâkît: 16, Tevhîd: 23, 33; Müslim, Mesâcid: 210).

Bu hadisin amacı, insanları özellikle sabah ve akşam namazlarına teşviktir. Verilmek istenen mesaj şudur: insanı gündüz ve gece gözetleyen melekler vardır. Gündüz melekleri, gece meleklerinden nöbeti devralırken kulu sabah namazında görürler. Gece melekleri de gündüz meleklerinden nöbeti devralırken onu akşam namazında görürler. Burada ikindiyle kasıt, günün sonu yani akşam vaktidir. Her iki grup melek de kulu hep ibadette gördüğü için onun her vaktini ibadetle geçirdiğine tanıklık ederler. Allah elbette kulunun her halini bilir ama meleklerin böyle tanıklık etmesinden de memnun olur.

İşte kul, sabah ve akşam namazlarını kıldığı takdirde meleklerin, onun tüm vaktini ibadetle geçirdiğine tanıklık ettiğine inanırsa bu namazları kaçırmaz. Tabii gerçekten Peygamberimizin böyle söyleyip söylemediğini ancak Allah bilir. Çünkü hadisler sonuçta bir iki kişinin onlarca yıl ağızdan ağıza aktarımından ibarettir

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür
« Posted on: Aralık 01, 2020, 05:26:01 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür e-book, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür programı, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür oyunları, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür e-kitap, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür download, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür hikayeleri, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür resimleri, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür haberleri, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür yükle, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür videosu, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür şarkı sözleri, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür msn, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür hileleri, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür scripti, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür filmi, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür ödevleri, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür yemek tarifleri, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür driverları, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür smf, Dualar Gece Mi Gündüz Mü Makbuldür gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular