Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Dua Nedir Nasıl Yapılır  (Okunma Sayısı: 1234 Kere Okundu.)
« : Eylül 22, 2008, 12:19:29 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Duâ,kulun ümit dalı ve Rabbine bağlılığının en güzel ifadesidir.Dua,cennet yollarını açan,kalbe safa,ruha gıda veren ve ebediyyet serinliğini tattıran vecd halidir. Dua,mü'min için eşi bulunmaz bir *****,ümit gecesinde hayırlı bir sabah,bela,şiddet ve felaket çemberinden kurtuluş ve felahtır. Dua,yerde nur,gökte nur,sağda nur,solda nur ve kul için bir tükenmez huzurdur. Dua,Hak kapısının halkasını tutmak,çırpınan gönüllere ilahi rahmeti dilemektir. Dua,kulun şerefini artıran,iki alemde de yüzünü ak eden,bir güzellik bulutu halinde rahmet katrelerini gönül toprağına döken en hayırlı şeydir. Nihayetsiz kudret ve sonsuz Rahmet sahibi Mevlamız buyuruyor ki:"Kullarım(Habibim)sana beni sorunca(haber ver ki)işte ben muhakkak yakınımdır.Bana o dua edenin da'vetine icabet ederim.(Bakara:186)

Hakka davet etmede seni sala ve Ezan, Kul ol,duada bulun,güzel cenneti kazan ! Ashabın büyükleri,tabiin ve tebe-i tabiin; zikir,tesbih ve dulara büyük bir ehemmiyet vermişlerdir.Son zamanlarda bu vazife terk edilmektedir yahud da unutulmaktadır.Mesela ayet ve hadiste varid olan, özellikle ashab-ı kiram tarafından büyük bir ehemmiyetle zabtedilip bildirilen dualar terkedilmekte,ha bire karınca duası,kadeh duası..vs duası gibi bid'at olan,esassız,semeresiz,sun'i dualarla meşgul olunmaktadır.Bu ise vakti boşa harcamaktan başka birşey değildir. Resulullah (s.a.v.)buyuruyor ki:"Dua ettiğiniz zaman,kabul olunacağına inanarak Allah'a dua edin.Bilmiş olunuz ki,gafil kalp(ile) yapılan duaları Allah kabul etmez."(Tirmizi) Mü'minler annesi Hazret-i Aişe (Radıyallahü Anh)den nakil.Allah'ın Resulü (s.a.v.)geceleyin kalktığı vakit namazına şu dua ile başlardı: "Allah'ım ! Ey Cebrahil,Mikail ve İsrafil'in Rabbi ! Göklerle ve yerin yaradanı, Hazırı ve gaibi bilen Allah'ım ! Kullarına ihtilaf ettikleri şeylerde, Onların aralarında ancak Sen hükmedersin. İhtilaf edilen Hakk'a izninle beni hidayet eyle ! Çünkü dilediğini doğru yola ancak Sen hidayet edersin !"(Müslüm) Nebiiy-i Alişan Efendimiz dua ederlerdi,fakat gece daha çok dua ediyorlar,herkez uykuda iken mübarek başını secdelere koyup yalvarıyorlardı.

Bu da gösteriyor ki,gece edilen dualar daha makbuldur. Gecenin yarısı geştiği vakit ve insanların uykuda bulundukları bir demde Rabbi Teala nida eder:"Var mı Zat-ı ehadiyyetime dönüp tevbe edici,var mı benden isteyici,varmı mağfiret dileyici ?" Yani kullarım benden istesin de onların ellerini eteklerini rahmetimle doldurayım,onların dileklerini kabul edeyim,onları rızama erdireyim denilmektedir.Bu ne güzel,ne hoş ikramdır... Nihayetsiz olan Mülkün Seyyidi ve Kevser Havuzunun Sahibi buyuruyorlar ki:"Beş gece vardır ki,onlarda yapılan dualar geri dönmez.Yani kabul olunur:Receb'in ilk gecesi...Şabanın yarısı(berat) gecesi...Cuma geceleri...Ramazan Bayramı gecesi...Kurban Bayramı gecesi." Şerefli vakitleri aramak da duanın adabındandır.O vakitlerde yapılan dualar makbuldür. Çünkü öyle vakitler her zaman ele geçmez.Onlarda şunlardır: --- Sene içerisinde arefe günleri, --- Aylardan Ramazan ayı, --- Günler içinde Cuma günleri, --- Gecelerde seher vakitleri... Yine Cuma günü içinde bir saat vardır ki,bir kimse o vakte denk gelip dua ederse duası kabul olur. Resulullah (s.a.v.)Efendimiz buyuruyor ki:"Kulun Allah'a (manen)en yakın olduğu hal,secdede bulunduğu halidir.Secde (esnasında)Allah'a çok dua edin."(Müslim) Bir başka hadiste:"Dua,ezan ile kamet arasında reddolunmaz."(Ebu Davud) Kalpte ilahi korku,gözlerde yaş olacak Ma'rifet o ki sana Melek sırdaş olacak Duanın kabulüne şart,nefs tezkiyesi ve kalb tasfiyesidir.Dua eden kişinin nefsi helal lokma ile gıdalanmış olmalıdır.Dua,gök kapılarının anahtarıdır.Fakat bu anahtarın dişleri helal lokmadır.

HUŞU:Yapılan dua huşu ile,Allah korkusu ile,aşk ve vecd ile olmalıdır.Yine duada kendi arzusunu değil,Cenab-ı Hakk'ın rızasını önde tutmalıdır ki netice alınsın. Kul duaya,arzu ettiği şeyi hemen istemekle değil,Yüce Allah'ın adını anarak,onu zikrederek,onun güzel isimlerini söyleyerek başlamalıdır.Mesela: "Ya Rahman,Ya Rahim,Ya Kerim,Ya Fettah;Ya Cebbar,Ya Gaffar,Ya Hayyu Ya Kayyum !"gibi... İbn Abbas Hazretlerinin nakline göre,yine Alemin Rahmeti ve varlığın Nuru dua ettiği zaman avuçlarını birleştirir ve iç kısmını yüzüne çevirirdi. Görüldüğü üzere hem avuçları birleştirmek hemde ta koltuk altları görülünceye kadar elleri açmak sünnete uygundur.Çünkü her iki şekilde de Kainatın Efendisi dua etmişlerdir.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.166


View Profile
Re: Dua Nedir Nasıl Yapılır
« Posted on: Temmuz 07, 2020, 04:50:09 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Dua Nedir Nasıl Yapılır e-book, Dua Nedir Nasıl Yapılır programı, Dua Nedir Nasıl Yapılır oyunları, Dua Nedir Nasıl Yapılır e-kitap, Dua Nedir Nasıl Yapılır download, Dua Nedir Nasıl Yapılır hikayeleri, Dua Nedir Nasıl Yapılır resimleri, Dua Nedir Nasıl Yapılır haberleri, Dua Nedir Nasıl Yapılır yükle, Dua Nedir Nasıl Yapılır videosu, Dua Nedir Nasıl Yapılır şarkı sözleri, Dua Nedir Nasıl Yapılır msn, Dua Nedir Nasıl Yapılır hileleri, Dua Nedir Nasıl Yapılır scripti, Dua Nedir Nasıl Yapılır filmi, Dua Nedir Nasıl Yapılır ödevleri, Dua Nedir Nasıl Yapılır yemek tarifleri, Dua Nedir Nasıl Yapılır driverları, Dua Nedir Nasıl Yapılır smf, Dua Nedir Nasıl Yapılır gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Overclock Nedir? Ne Işe Yarar? Nasıl Yapılır?
Donanım
xxRuzqaRxx 2 1087 Son Mesaj Nisan 10, 2008, 03:50:28 ÖÖ
Gönderen : By.CeZa
Ekmek Nedir? Nasıl Yapılır? Ekmeğin Tarihçesi Nedir?
Genel Kültür.
KumraLım 7 5993 Son Mesaj Ağustos 23, 2014, 02:56:58 ÖÖ
Gönderen : aytekout
Sp Farm Nedir? Nasıl Yapılır?
Online Oyunlar
By.TuRuT 0 766 Son Mesaj Eylül 19, 2009, 04:49:06 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Kimono Nasıl Yapılır,nasıl Dikilir ?
Kadınca
SaviorAngel 1 1790 Son Mesaj Ocak 29, 2014, 11:13:31 ÖS
Gönderen : kitapkurdu3434
Paranoya Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır
Ruh Sağlığı
SaviorAngel 1 967 Son Mesaj Ağustos 21, 2014, 11:57:01 ÖÖ
Gönderen : iratze


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular