Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Doku Genişletme  (Okunma Sayısı: 494 Kere Okundu.)
« : Ocak 14, 2013, 12:16:21 ÖÖ »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Yara Tedavileri Yara Tedavisi 
Sık sık tekrarlayan veya iyileşmeyen yaralar çoğunlukla şeker … Bu yaralar çoğunlukla şeker hastalığı yatağa bağlı olan yaşlı yada felç varis ışın tedavisi ve damar hastalığı hastalarında ortaya çıkmaktadır. Ancak bu yaralar oluştuğu hastadaki altta yatan hastalığa göre tedavisi de değişiklik göstermektedir.
1. Şeker Hastalarında Oluşan Yaralar
Şeker hastalığı yıllar geçtikçe hastalarda damar ve sinir dokularına hasar vermekte ve buna bağlı olarak özellikle ayakta olmak üzere yaralar çıkmaktadır. Ayaktaki küçük travmalar sinir dokuları harsalı olduğundan hasta tarafından fark edilmez ve kolaylıkla yara açılır. Damar yapısı da bozuk olan şeker hastalarında yaralı bölgede kan dolaşımı yetersizdir. Yara hızla büyür ve enfekte olur. Yara açılması şeker hastalığının kontrolünü zorlaştırmakta ve bu da dönüşümlü olarak yaranın iyileşmesini daha da imkansız hale getirmektedir. Bu nedenle şeker hastalarında ayakta yara varsa kan şekeri seviyesi kontrol altına alınmalı enfeksiyon varsa antibiyotik tedavisi verilmeli nekrotik dokular sağlıklı dokulardan uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca yaralı ayak kalp seviyesinden yukarıda tutulmalıdır.Unutulmamalıdır ki; şeker hastalarında ayak yarasının tedavisi bazen aylar alan uzun bir tedavi sürecini gerektirir sabırlı olunmalıdır. Bazı hastalarda uzun uğraşlar sonucu bile olumsuz gelişmeler olup ayağın kesilmesine kadar giden klinik tablolar yaşanabilir.

2. Yatak Yaraları (bası yaraları dekübit ülserleri)
Uzun süre yatağa yada tekerlekli sandalyeye bağlı kalan hastalarda yatak yada sandalyeyle temas yerlerinde oluşan basınç nedeniyle kızarıklıkla başlayan ve dikkat edilmezse büyüyen yaralar açılmaktadır. Bu yaralar birkaç adla anılsa da günümüzde en sık kullanılan terim bası yarasıdır. Özellikle basınç oluşturan unsurların ortadan kaldırılması tedavi ve önlemede önemli rol oynamaktadır. Bu amaçla bu hastaların yatış ve oturma pozisyonları sık sık değiştirilmeli basınca maruz kalan yerleri kuru ve temiz tutulmalı ve havalı yatak kullanılmalıdır. Böylece yaranın ilerlemesi durdurularak tedavisine başlanabilir ve ameliyata hazırlanır. Cerrahi tedavide yaranın derinliği ve büyüklüğüne göre değişik teknikler uygulanarak bası yarası kapatılabilir. Önlemler ameliyat sonrasında hem iyileşme hem de yaranın tekrarlamaması için şarttır.

3. Varis Yaraları
Varis ilerledikçe kan dolaşımının dönüşünü engelleyen problemlere yol açmaktadır. Bu da özellikle bacaklarda dokuların yeterli oksijen almını bozmakta ve ayak bileğinin yanlarında yüzeyel yara açılmasına neden olmaktadır. Bacağın kalp hizasından yukarı kaldırılması dolaşımı bozan unsurların mümkün olduğu kadar düzeltilmesi yaraya uygun pansuman yapılması lüzumu halinde cerrahi müdahale yapılması varis yaralarının tedavisini sağlamaktadır.

4. Arteriyel damar hastalıklarına bağlı yaralar
Arterler vücuttak temiz kanı ihtiyacı olan dokulara taşıyan damarladır. Burger veya arteroskleroz gibi hastalıklar bu damarları tıkamakta hele bir de hasta sigara içicisi ise hastalığın seyri daha hızlı olmaktadır. Bu hastalarda bacak zaman zaman soğuk ve ağrılı olabilmektedir. Bu hastalarda açılan bacak yaraları genellikle derin yaralardır. İlerleyen yaralarda ayak parmakları ayakların kesilmesine kadar giden tablolar ortaya çıkmaktadır. Önlemler bu hastalarda en önemli tedavidir. Yaraların iyileşmesi uzun süreler almaktadır.

5. Radyasyon Yaraları
Çoğunlukla kanser gibi hastalıklar nedeniyle ışın tedavisi (radyoterapi) gören hastalarda ortaya çıkmakatdır. Seyrek olarak da radyasyon kazalarında görülür. İyileşmesi oldukça zordur. Radyasyon maruz kalan bölgedeki damarlar da zarar gördüğünden yaraya kan dolaşımı hemen hemen imkansız hale gelmektedir.


WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Doku Genişletme
« Posted on: Ocak 26, 2020, 10:58:35 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Doku Genişletme e-book, Doku Genişletme programı, Doku Genişletme oyunları, Doku Genişletme e-kitap, Doku Genişletme download, Doku Genişletme hikayeleri, Doku Genişletme resimleri, Doku Genişletme haberleri, Doku Genişletme yükle, Doku Genişletme videosu, Doku Genişletme şarkı sözleri, Doku Genişletme msn, Doku Genişletme hileleri, Doku Genişletme scripti, Doku Genişletme filmi, Doku Genişletme ödevleri, Doku Genişletme yemek tarifleri, Doku Genişletme driverları, Doku Genişletme smf, Doku Genişletme gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Bölünmez Doku Hücreleri - Bölünmez Doku
Biyoloji
Anqel* 1 722 Son Mesaj Mayıs 11, 2012, 09:46:57 ÖS
Gönderen : mrbkrc
Doğal Doku Ve Oluşumu
Biyoloji
Anqel* 7 1685 Son Mesaj Kasım 30, 2013, 12:57:45 ÖÖ
Gönderen : hayat11
Genişletme Ve Kürtaj
Gebelik ve Çocuk Bakımı
Asortik Hatun 0 346 Son Mesaj Şubat 11, 2013, 01:10:09 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Eski Kağıtlar Ve Doku Resimleri
Masaüstü Resimleri
xxmolinaxx 3 1406 Son Mesaj Ağustos 09, 2014, 05:42:36 ÖS
Gönderen : xxmolinaxx
Doku - Cem Kızıltuğ
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 346 Son Mesaj Eylül 25, 2014, 11:20:15 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular