Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları  (Okunma Sayısı: 530 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2010, 07:51:18 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Doğumsal brakial pleksus yaralanmaları nelerdir - Doğumsal brakial pleksus yaralanmaları nedenleri - Doğumsal brakial pleksus yaralanmaları belirtileriDoğum sırasında Brakial Pleksus denilen omuzda koltuk altından geçen sinir grubunun zedelenmesine Doğumsal Brakial Pleksus yaralanması denir.

Nedenleri nelerdir?

Brakial Pleksus, makat (ters) gelişli doğumlarda gövdenin ve boynun yana aşırı eğilmesi ile, baştan gelen doğumlarda ise dışarı çıkış sırasında başın ve boynun aşırı yana eğilmesi ile sinirlere uygulanan germe sonrası oluşabildiği gibi, doğum ağırlığı büyük, annenin kalçasına göre iri ve kafası büyük bebeklerde de oluşabilir.

Belirtileri nelerdir?

Bebeğin her iki kolunu eşit hareket ettirememesi
Etkilenen kolda renk değişikliği ve şişlik
Kıyafetlerini giydirirken etkilenen kolun giydirilmesinde zorluk
Yıkama sırasında etkilenen kol kaslarında hissedilen yumuşaklık
Kucağa alınırken bebeğin etkilenen kolunun kayması, tespit etmede zorluk
Etkilenen elin yumruk yapılamaması, parmak uzatılınca kavranmaması
Köprücük kemiği üzerinde tek taraflı şişlik
Daha büyük bebeklerdeki belirtiler (1 ay ve sonrası):
Elin ağza götürülememesi
Cisim ve oyuncakların hep tek elle kavranması
Yüzükoyun yatırıldığında etkilenen kolunu dışarıya çıkaramaması
Oturma dengesinin geç gelişmesi ve bebeğin etkilenen kol tarafına düşme eğilimi

Tedavi ve Öneriler

Doğum sırasında oluşan ve kolun fonksiyonlarını etkileyerek çocuğun ilerde kolunu kullanamaması ve diğer hareketlerde bozukluk yaratan brakial pleksus yaralanmasında erken teşhis, uygun cerrahi müdahale, erken rehabilitasyon ve aile eğitimi çok önemlidir.

Brakial Pleksus Yaralanmasının tedavisi için bazen sadece fizyoterapi yeterli iken bazen de cerrahi ve fizyoterapi beraber gerekebilir. Ameliyat gerekip gerekmediğine ileri tetkiklerle (Elektrofizyolojik inceleme ve Magnetik Rezonans inceleme) karar verilir. Ama cerrahi girişim yapılsa da yapılmasa da fizyoterapi uygulamaları çok önemlidir. Cerrahi yapılacak vakalarda ekip çalışması önemlidir .
Brakial Pleksus Yaralanmasında iyileşme en fazla 1-18 aylık dönemde görülür, bununla birlikte iyileşme; sinir zedelenmesinin tipine, şiddetine, erken ve uygun cerrahi girişime, erken başlanan rehabilitasyona, ekip çalışmasına, ailenin aktif olarak rehabilitasyona katılmasına bağlıdır

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.125


View Profile
Re: Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları
« Posted on: Eylül 23, 2019, 05:31:19 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları e-book, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları programı, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları oyunları, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları e-kitap, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları download, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları hikayeleri, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları resimleri, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları haberleri, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları yükle, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları videosu, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları şarkı sözleri, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları msn, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları hileleri, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları scripti, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları filmi, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları ödevleri, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları yemek tarifleri, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları driverları, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları smf, Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular