Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti  (Okunma Sayısı: 412 Kere Okundu.)
« : Kasım 18, 2011, 06:08:10 ÖS »

Yıldızım
*
Üye No : 31517
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2957
Mesaj Sayısı : 11.566
Karizma = 20130


Akil, kardeşi Emirül müminin Ali aleyhisselamın halifeliği zamanında misafir olarak, hazretin Kufe deki evine geldi. Ali (r.a.) büyük oğlu Hasan ibni Ali ye amcasına bir elbise hediye etmesini işaret etti. İmam Hasan (r.a.) kendi malından bir gömlek ve bir cübbeyi amcası Akil e hediye etti. Gece yaklaştı, hava sıcaktı Ali (r.a.) ve Akil Dar ül imare nin damına çıkmışlar konuşmakla meşguldüler. Akşam yemeği vakti geldi. Kendisini halifelik sarayında misafir olarak gören Akil, muhakkak renkli bir sofra beklemekteydi. Fakat beklediğinin aksine çok sade ve fakirane bir sofra getirildi. Şaşırarak yemeğin hepsi bu mu diye sordu.

Ali (r.a.):Yoksa bu Allah ın nimeti değil midir Ben Allah a çok şükür ediyorum.

Akil: İstediğimi bir an evvel söyleyip izin almam lazım, borçluyum ve borç altında kaldım. Emir ver de biran evvel borcumu versinler. Kardeşine ne kadar yardım etmek istiyorsan et de, evime döneyim.

- Ne kadar borçlusun

- Yüz bin dirhem.

- Oh! Yüz bin dirhem! Ne kadar çok! Üzgünüm kardeşim, borçlarını verecek kadar param yok. Fakat istersen sabret, hisselerin tediye zamanı yaklaşıyor, kendi payımı alıp, sana vereyim böylece eşitlik ve kardeşlik şartını, yerine getireyim. Eğer ailemin masrafları olmasaydı kendi payımın tümünü sana verir kendime bir şey bırakmazdım, dedi.

- Nasıl Hisselerin tediye zamanı gelinceye kadar bekletiyorsun Üstelik hem senin devlet hazinesi elindedir, birde bana sabret de hisselerin tediye zamanı geldiğinde, kendi payımı sana vereyim diyorsun. Sen ne kadar istersen, hazineden ve Beyt ül mal de alabilirsin. Niçin beni hisselerin tediye zamanı gelinceye kadar bekletiyorsun Üstelik hem senin Beyt ül mal de bütün hakkın ne kadardır Farz en hakkının tamamını bana versen, derdimin ne kadarına deva olur

- Senin teklifine şaşıyorum doğrusu, devlet hazinesinin parası varmış veya yokmuş, ben ve seninle ne ilgisi var Ben ve sen diğer Müslümanlar gibi herhangi bir kişiyiz. Doğrudur, kardeşimsin ve imkanlarım ölçüsünde, sana malımdan yardım etmem gerekir.

Fakat kendi malımdan müslümanların Beyt ül Malı ndan, değil.

Konuşmaları devam etti ve Akil, türlü dillerle izin ver Beyt ül mal den bana yeteri kadar para versinler de işimin peşinden gideyim diye ısrar ediyordu.

Oturdukları yer Kufe pazarını görüyordu.Tüccar ve pazarcıların para sandıkları, oradan görülüyordu. Akil hala ısrar ediyordu. Ali (R.a.), Akil e buyurdu:

- Eğer yine ısrar ediyor ve sözümü kabul etmiyorsan, o halde sana bir teklifim var. Yaparsan eğer, borçlarının, tamamını ödeyip daha fazlasına da sahip olabilirsin.

- Akil ne iş yapayım

- Buranın altında sandıklar vardır. Şimdi orada kimse yok. Ve pazarda da kimse kalmadı. Buradan aşağı in ve sandıkları kır. Gönlün ne isterse al.

- Sandıklar kimin malıdır

- Bu esnafın malıdır. Nakdi değeri olan mallarını, oraya döküyorlar.

- Hayret. Bana, halkın sandıklarını kırmama ve bin zahmetle kazandıkları ve bu sandıklara döküp Allah a tevekkül ederek evlerine giden, çaresiz halkın, malını alıp, gitmemi mi teklif ediyorsun

- O halde nasıl bana, müslümanların Beyt ül mal sandığını senin için açmamı teklif ediyorsun Peki bu mal kimindir Bunlar da bir şey düşünmeden evlerinde rahatça uyuyan halkındır. O halde başka bir teklif daha yapayım. İstersen bu teklifi kabul et.

- Başka ne teklifi

- Hazırsan eğer kılıcını al, ben de kılıcımı alayım, Kufe ye yakın eski bir şehir olan Hıre vardır. Orada toptancı tüccarlar ve zengin kimseler vardır. Gece ikimiz gideriz. Birimiz baskın yaparız. Büyük servetleri alıp getiririz.

- Kardeşim, ben hırsızlık yapmak için gelmedim ki bu sözleri söylüyorsun. Sen sadece elinde bulunan Beyt ül mal den ve devlet hazinesinden, borçlarımı vermem için bana para vermelerine izin ver diyorum.

- Birlikte bir kişinin malını çalmamız, yüz binlerce müslüman ın malını yani, bütün müslümanların malını çalmamızdan daha iyidir. Nasıl olur bir kişinin malını çalmak hırsızlık da, bütün halkın malını çalmak hırsızlık değildir

Sen utanmıyor musun ki hırsızlık yalnız birinin birine saldırması, zorla malını pençesinden almasıdır diyorsun, hırsızlık çeşitlerinin en kötüsü şimdi bana teklif ettiğin değil midir
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti
« Posted on: Nisan 03, 2020, 12:45:25 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti e-book, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti programı, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti oyunları, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti e-kitap, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti download, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti hikayeleri, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti resimleri, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti haberleri, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti yükle, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti videosu, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti şarkı sözleri, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti msn, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti hileleri, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti scripti, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti filmi, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti ödevleri, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti yemek tarifleri, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti driverları, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti smf, Doğruların Öyküsü: Hz.ali´nin Kardeşi Akil´in Ziyareti gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Doğruların Öyküsü: Bayram Namazı
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 405 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:42:49 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Kadı´nın Huzurunda
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 461 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:44:28 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Mina´da
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 457 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:45:41 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Karaborsa
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 482 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:56:40 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Bazanti
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 431 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 06:04:46 ÖS
Gönderen : Yıldızım


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular