Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar  (Okunma Sayısı: 337 Kere Okundu.)
« : Kasım 18, 2011, 06:16:49 ÖS »

Yıldızım
*
Üye No : 31517
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2957
Mesaj Sayısı : 11.566
Karizma = 20130


Gazali Tus ahalisinin meşhur, müslüman bir bilginiydi. (Tus, İran da Meşhed yakınında bir köydür). O zamanlar, yani hicri beşinci yüzyılda Nişabur, o bölgenin en büyük ilim merkeziydi. Ve bir üniversite sayılırdı. O bölgedeki talebeler, tahsil için Nişabur a gelirdiler. Gazali de, işi gereğince, Nişabur ve Cürcan a geldi, yıllarca aşırı arzu ve isteğiyle hocaların ve faziletli kimselerin huzurunda üstünlüğünü gösterdi. Bildiklerinin unutulmaması, elde ettiği öğreti ve tecrübelerini kayb etmemesi için onları düzenli bir şekilde yazar ve defter haline getirirdi. Yıllardır verdiği emeğin mahsulü olan bu defterleri tatlı canı gibi severdi.

Yıllar sonra, vatanına dönmeye karar verdi. Defterlerini düzenleyip bükerek torbanın içine koymuştu. Kafileyle birlikte vatanına doğru yola koyuldu.

Tesadüfen kafile, bir kısım hırsız ve eşkiya ile karşılaştı. Hırsızlar kafilenin önünü kestiler. Malları ve istedikleri şeyleri birer birer topladılar. Sıra Gazali ve eşyasına geldi. Hırsızların eli o torbaya gidince Gazali, yalvarıp yakarmaya başladı :

Bundan başka ne varsa alınız, bir tek bunu bana bırakınız dedi.

Hırsızlar, kesin olarak bu kapalı şeyin içinde kıymetli bir mal bulunduğunu sandılar. Torbayı açtılar, bir avuç karalanmış kağıttan başka bir şey görmediler. Bunlar nedir, neye yarar diye sordular.

Gazali, Size yaramayan şeyler, bana yarar dedi.

- Neye yarar

- Bunlar, benim bir kaç senelik tahsilimin ürünüdür. Bunları benden alırsanız, bilgilerim boşa, yıllardır ilim tahsilindeki zahmetlerim heba olup gider.

- Gerçekten senin bilgilerin bunda mı

- Evet!

- Yeri bohça içi olan ve çalınması da mümkün olan bilgi, ilim değildir. Git de haline bir çare düşün, dedi.

Bu, sıradan basit söz, istidatlı ve akıllı Gazali nin ruhani durumunu sarstı, o güne kadar papağan gibi hocadan dinlediklerini, defterlere kaydeden Gazali, ondan sonra çalışarak, beynini düşüncelerle beslemeyi, daha çok düşünmeyi, araştırmayı ve faydalı konuları, zihin defterine işlemeye karar verdi.

Gazali; Düşünce hayatıma yol gösteren öğütlerin en iyisini, yol kesen bir hırsızın dilinden işittim. der.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar
« Posted on: Nisan 04, 2020, 04:21:52 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar e-book, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar programı, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar oyunları, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar e-kitap, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar download, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar hikayeleri, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar resimleri, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar haberleri, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar yükle, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar videosu, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar şarkı sözleri, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar msn, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar hileleri, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar scripti, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar filmi, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar ödevleri, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar yemek tarifleri, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar driverları, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar smf, Doğruların Öyküsü: Gazali Ve Haydutlar gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Gazali ve HaydutLar
Dini Hikayeler
seyyah 2 704 Son Mesaj Haziran 29, 2008, 02:15:20 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Doğruların Öyküsü: Halifenin Üzengisinde
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 489 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:35:01 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Mina´da
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 457 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:45:41 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Karaborsa
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 482 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:56:40 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Bazanti
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 431 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 06:04:46 ÖS
Gönderen : Yıldızım


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular