Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Doğruların Öyküsü: Bir Küfür  (Okunma Sayısı: 421 Kere Okundu.)
« : Kasım 19, 2011, 05:21:27 ÖS »

Yıldızım
*
Üye No : 31517
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2957
Mesaj Sayısı : 11.566
Karizma = 20130


İranlı meşhur yazar ve bilgin, Abdullah bin Mukaffanın kölesi, Sahibine ait atın dizginini, elinde tutmuş ve Basra ferman darı Süfyan bin Muafiyet-i Muhlebi nin evinin dışında oturmuş ve sahibinin işini bitirerek dışarı çıkmasını ve atına binerek evine dönmesini diye bekliyordu.

Uzun süre bekledi; İbni Mukaffa dışarı çıkmadı. Ondan sonra fermandarın yanına gelenler dönüp gittiler, fakat İbni Mukaffadan bir haber olmadı. Köle yavaş yavaş aramaya hazırlandı. Sorduğu her kimseden, ya bir haber alamıyordu, ya da bakışlarıyla köle ve atı, baştan aşağı süzdükten sonra, bir söz söylemeden, omuz kaldırıp gidiyorlardı.

Vakit geçti Köle, endişeli ve üzgün, zamanın iktidar halifesi Mensur Devanikı nin amcası Ali ibni Abdullah bin Abbas ın oğulları olan İsa ve Süleyman ın yanına gitti.

İsa ve Süleyman, güçlü bir yazar, eli işe yakışır bir mütercim ve aynı zamanda hocaları olan Abdullah bin Mukaffa yı, seviyorlardı ve onu himaye ediyorlardı. İbni Mukaffa da onların himayesine çok güvenmekteydi. Tabiatıyle cesur, korkusuz ve küfürbazdı. Başkalarını dille iğnelemekten çekinmiyordu. Halifenin amcaları olan, İsa ve Süleyman ın himayesi İbni Mukaffa yı daha cesur ve daha küstah yapmıştı. İsa ve Süleyman, Abdullah bin Mukaffa yı, Süfyan bin Muaviye den istediler. O, bu isteği reddetti ve İbni Mukaffa, evime gelmemiştir dedi. Fakat sabahleyin, bir çok kimse, İbni Mukaffanın, fermandar evine girdiğini görüp ve bu hususta şahitlik ettikleri için, inkar edilecek bir durum kalmamıştı.

Küçük bir iş değildi. İbni Mukaffa gibi bilgin ve tanınmış bir şahsiyetin öldürülmesi söz konusuydu ve anlaşamayan iki taraf vardı. Bir tarafta Basra ferman darı, diğer tarafta ise halifenin amcaları. Konu, ister istemez Bağdad da, halifenin sarayına kadar uzadı. Dava tarafları, şahitler, ve malumatı olanların hepsi, Mansur un huzuruna gittiler. Dava arzedildi, şahitler şahitlik ettiler, şahitlerin ifadelerinden sonra Mensur amcalarına şöyle dedi: Şimdi Süfyan ı, İbni Mukaffa yı öldürmekle itham edildiği için, öldürtebilirim. Fakat ikinizden hanginiz, eğer İbni Mukaffa sağsa ve Süfyan ı öldürdükten sonra-arkasındaki kapıyı göstererek- bu kapıdan sağ salim içeri girerse, sorumlu tutulmaya, Süfyan a kısas olarak öldürülmeye hazırdır !

İsa ve Süleyman, bu sorunun cevabına karşılık şaşırmış bir halde, kalakaldılar ve kendi kendilerine belkide İbni Mukaffa hayattadır ve Süfyan onu, sağ salim, halifenin yanına göndermiştir dediler. Çaresiz kalarak davalarından vazgeçip gittiler. Uzun zaman geçti artık İbni Mukaffamdan ne bir haber işitildi nede bir iz görüldü ve yavaş yavaş herkesin hatırından silinmek üzereydi. Bu hadiseler yatıştıktan uzun müddet sonra, İbni Mukaffanın, ısırıcı diliyle, Süfyan bin Muaviye yi, hicvettiği anlaşıldı. Hatta birgün, bir topluluk huzurunda, annesine bile küfretmiş. Süfyan, İbni Mukaffanın yaralayıcı dilinden intikam almak için pusudaydı. Fakat halifenin amcaları İsa ve Süleyman ın korkusundan, cüret edemiyordu. Nihayet o hadise oldu.

Hadise şöyle olmuştu: Mansur un diğer amcası olan, Abdullah bin Ali için emanname yazılması ve Mensur tarafından imzalanması mevzu bahisti. Abdullah bin Ali, kardeşlerinin hocası olan, İbni Mukaffa yı çağırttı, ve emannameyi ona yazdırtıp tanzim ettirdi. İbni Mukaffanın tanzim ettiği emannamede, kandökücü Abbasi halifesi Mansur a karşı, küstahça tabirler zikrolunmuştu. Mektup Mansur un eline ulaşınca çok kızdı ve rahatsız oldu. Bunu kim yazdı diye sordu İbni Mukaffa denildi. Mansur da daha önce, Basra ferman darı Süfyan bin Muaviye den beliren, aleyhteki aynı duygular belirdi.

Mensur, gizlice Süfyan a İbni Mukaffa yı cezalandır diye yazdı. Süfyan fırsat peşindeydi. Nihayet birgün İbni Mukaffa Süfyan ın evine bir hacet için gitti. Kölesine ve binek hayvanını da dışarda bıraktı. İçeri girdiği vakit Süfyan, kölelerden ve cellatlardan bir kaç tanesini bir odaya dikmişti. Orada bir tandır, alev alev yanıyordu. Süfyan ın gözü İbni Mukaffa ya işitince, o güne kadar ondan işittiği bütün dil yararları gözünün önünde canlandı. Kızgınlık ve kininden dolayı içi, önündeki tandır gibi yanmaya başladı. Ona dönerek hatırında mı senin, filan gün anneme küfrettiğin Şimdi intikam vaktidir. Ne kadar özür dilesen faydası yoktur dedi. Hemen orada, İbni Mukaffa yı en feci şekilde, ortadan kaldırdı.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.160


View Profile
Re: Doğruların Öyküsü: Bir Küfür
« Posted on: Mayıs 27, 2020, 08:39:23 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Doğruların Öyküsü: Bir Küfür e-book, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür programı, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür oyunları, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür e-kitap, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür download, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür hikayeleri, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür resimleri, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür haberleri, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür yükle, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür videosu, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür şarkı sözleri, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür msn, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür hileleri, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür scripti, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür filmi, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür ödevleri, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür yemek tarifleri, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür driverları, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür smf, Doğruların Öyküsü: Bir Küfür gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Doğruların Öyküsü: Mina´da
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 467 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:45:41 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Botanikçi
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 456 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 06:49:22 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Nesibe
Dini Hikayeler
Yıldızım 2 2822 Son Mesaj Haziran 24, 2014, 11:24:34 ÖÖ
Gönderen : kullanici1
Doğruların Öyküsü: Hz.isa´nın Ricası
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 421 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 06:59:17 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Dil Kılıcı
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 446 Son Mesaj Kasım 19, 2011, 05:18:56 ÖS
Gönderen : Yıldızım


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular