0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Doğru Karar Almak  (Okunma Sayısı: 402 Kere Okundu.)
« : Haziran 26, 2013, 06:36:18 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


kişisel gelişim makaleleri - iş yerinde doğru karar nasıl alınır - doğru karalar vermek - akıl sapması nedir
Duygularımız bizim bir bilgisayar gibi düşünmemizi engeller, beynimizde oluşan kısa yollar bizim hata yapmamıza neden olur. Zihnimizde "akıl sapmaları" oluşur. Duygularımızın yol açtığı bu sapmalar, hatalı karar almamıza yol açar. Zihnimiz karar alırken çoğu zaman farkında olmadığımız oyunlar oynar. İşte etkili ve doğru karar almak için bilinmesi gerekenler...

ŞİRKETLERDE ETKİLİ KARAR NASIL ALINIR?

Çoğumuz büyük şirketlerin ince eleyip sık dokuyarak karar aldığını ve hiç hata yapmadığını düşünürüz. Şirketlerin karar alma konusunda bizim bilmediğimiz başarılı yöntemleri olduğunu zannederiz. Ne de olsa işin içinde çok para, çok risk vardır. Bizler birey olarak duygusal kararlar alsak da kurumsal şirketlerin böyle zafiyetleri olmadığını düşünürüz.

Sizce büyük şirketlerin karar alma konusunda başarısı sınanmış kuralları var mıdır? Şirketlerin üst yönetimleri duygulara ve insani zafiyetlere hiç mi teslim olmaz?

Ben iş hayatımın ilk yıllarında kurumsal şirketlerin hatasız kararlar aldığına inanırdım. Fakat deneyim kazandıkça yönetim kurulundaki üst düzey yöneticilerin de hepimiz gibi hata yaptıklarını gördüm.

Zihnimiz karar alırken-çoğu zaman farkında olmadığımız-oyunlar oynar. Duygularımız zihnimizin bir bilgisayar gibi çalışmasını engeller, beynimizde oluşan kısa yollar hata yapmamıza neden olur. Zihnimizde "akıl sapmaları" oluşur. Duygularımızın yol açtığı bu sapmalar, bize hatalı karar aldırır.

Çok önemli bir başka gerçekse duygularımız olmadan karar almamız neredeyse imkansızdır. Antonio Damasio’nun hastası Eliot’un beyni bir kaza sonucu hasar görmüş ve Eliot duygularını kaybetmişti. Hiçbir şey hissetmediği için bir restoranda yemek bile seçemez olmuştu. Her şeyi çok iyi analiz edebiliyor ama karar veremiyordu. Biz, karar alma sürecinde duygularımızın hayati bir işlevi olduğunu Damasio’nun çalışmalarından öğrendik. (Antonio Damasio, Descartes’ın Yanlışı)

Karar almak hem duygularımızın hem de mantığımızın iç içe geçerek gerçekleştirdiği karmaşık bir süreç.

Bugün artık Nörobilim sayesinde duygularımızın vazgeçilmez olduğunu ve bizim bütün kararlarımıza rehberlik ettiğini biliyoruz. Fakat çok güvendiğimiz duygularımız ve kendimizi teslim ettiğimizi sezgilerimiz aynı zamanda bizi çok yanıltıyor.

Biz kendimizi ne kadar akılcı zannedersek zannedelim, aldığımız tüm kararlarda duygularımız devreye girerek aklımızın “sapmasına” neden olur. Bu akıl sapmaları (bias) akşam ne yiyeceğimize ya da bir projeye yatırılacak milyonlarca liraya karar verirken de devrededir.

Karar alma mekanizmasının hiç de “mükemmel olmayan” bu doğası, kişisel hayatımızda olduğu kadar kurumsal ve profesyonel hayatımızda da geçerlidir. Sanıldığının aksine görkemli yönetim kurulu salonlarında da alınan kararların pek çoğunda “akıl sapması” vardır.

Bu sapmalardan arınmak için kararlarımızı şekillendiren gizli kuvvetlerden haberdar olmamız ve kendimiz bunlardan korumamız gerekir.

Daniel Kahneman, Dan Lovallo ve Olivier Sibony yaptıkları çalışmalarda zihinsel sapmaları en aza indirerek etkili karar almayı sağlayacak bir yöntem öneriyorlar. Harvard Business Review Dergisinin Haziran 2011 sayısında yayınlanan makalelerinde önerdikleri bu yöntemin bence her şirkette uygulanması gerekir.

Kararlar, bir sistem dahilinde alınırsa kaliteleri ve etkileri artar. Kontrol mekanizması olan kararların sapması daha az olur.

Hangi konuda karar alırsak alalım işe önce “kendi niyetimizi” anlayarak başlamamız gerekiyor. Söz konusu kararı almamızın ardında bazen kişisel zaaflarımızın olduğunu fark etmeyebiliriz. Zihnimiz bazı seçenekleri bazı bilgileri görmezden gelebilir. Kararı son derece akılcı bir şekilde aldığımızı zannetsek bile konuyu istediğimiz yönde çarpıttığımızın farkında olmayabiliriz. Bu sebeple kendimizi ilgilendiren konular da dahil, her kararda önce kişisel çıkarlar olup olmadığını anlamak gerekir.

Diğer taraftan etkili kararların ancak nitelikli bir tartışma ortamında alınacağını bilmemiz gerekir. Bizim ülkemizde fikir ayrılıkları kişisel zıtlaşma gibi algılandığı için, bir şirkette “oy birliğiyle” karar almak sanki iyi bir özellikmiş gibi değerlendirir. Oysa fikir birlikteliği çoğu zaman çok yanlış kararlar alınmasına neden olur. Kararı hazırlayan grubun dinamiklerinin nasıl olduğu, çelişkilerin neler olduğu ve nasıl giderildiği son derece önemlidir. İyi bir karar herkesin aynı yönde düşünmesiyle değil, farklı fikirlerin bileşkesiyle alınır.

Daniel Kahneman, Don Lvollo ve Olivier Sibony etkili karar almak için 12 adımlık bir yöntem öneriyorlar:

1- Bu karar bir kişinin ya da bir gurubun çıkarına hizmet ediyor mu?

2- Bu kararı alanlar kendi kararlarına aşık olmuş ve onun eksikliklerini göremiyor olabilirler mi?

3- Bu karar bir grup kararı mıdır? Gruptaki herkes katılımcı olmuş ve kendi görüşünü dile getirmiş midir yoksa uyumlu olmak adına onay mı vermiştir?

4- Durumu analiz ederken acaba geçmişten kaynaklanan aşırı iyimserliğimiz söz konusu olabilir mi? Acaba içinde bulunduğumuz durum aslında geçmişteki durumdan farklıyken biz "zorla" benzerlikler kurarak geçmişteki başarıyı tekrar edeceğimizi mi umuyoruz?

5- Karara varırken incelenen seçenekler tarafsız bir şekilde mi değerlendirildi yoksa hep "aklımıza yatan", kendimizi yakın gördüğümüz seçenekleri mi yüceltiyoruz?

6- Acaba sadece elimizdeki verilerden hareketle mi karar aldık yoksa gerçekten ulaşabileceğimiz bütün bilgileri topladık mı?

7- Karara giderken seçenekleri nasıl oluşturduk? Bu seçenekler bizim alışkanlıklarımızın bir uzantısı mı? Gerçekten bütün seçenekleri değerlendirdik mi ?

8- Bu karar için özel bir değerlendirme yaptık mı yoksa geçmiş deneyimlerimizden hareketle bir genelleme mi yapıyoruz?

9- Şu an alacağımız karar geçmişte yaptığımız bir hatanın devamı mı, geçmişten gelen bir zararı kurtarmak adına mı bu kararı alıyoruz? Bugün aldığımız karar geçmiş kararımızı doğrulamak için alınıyor olabilir mi?

10- Acaba kendimize fazla mı güveniyoruz? Bu güvenle karşılaşacağımız zorlukları ve engelleri hafife alıp küçümsüyor olabilir miyiz?

11- Peki, bir "kötü durum senaryomuz" var mı? İşler yolunda gitmezse ne yapmayı düşünüyoruz?

12- Aldığımız kararda çok mu kötümser düşündük? Risk almaktan korktuğumuz için alınabilecek iyi kararı almamış olabilir miyiz?

Kişisel kararlarımızda hiçbirimizin bu kadar akılcı olmasını beklemiyorum; ama önemli kurumsal kararlarda mutlaka bu kurallara uyulması gerektiğini düşünüyorum. Şirketlerin bu "kontrol listesini" kullanarak daha kaliteli daha etkili kararlar alacağını düşünüyorum.

Bu kontrol kuşkusuz lider tarafından yapılmalıdır. Liderin hem kendi alacağı kararlarda hem de kurum içinde alınan bütün kararlarda bu "kontrol listesinin" uygulanmasını sağlaması gerekir.

Özel hayatımızda aldığımız kararlarda daha özgür davranabiliriz. Her insanın kendi yaptığını beğenmesi, kendi kararına "aşık olması", geleceğe iyimser bakması, geçmişteki başarılarını tekrar edeceğini düşünmesi son derece doğaldır; ama şirketlerde karar alırken daha soğukkanlı davranabiliriz.

Liderin görevi, şirketi "akıl sapmalarından" korumaktır.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Doğru Karar Almak
« Posted on: Kasım 28, 2020, 04:38:11 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Doğru Karar Almak e-book, Doğru Karar Almak programı, Doğru Karar Almak oyunları, Doğru Karar Almak e-kitap, Doğru Karar Almak download, Doğru Karar Almak hikayeleri, Doğru Karar Almak resimleri, Doğru Karar Almak haberleri, Doğru Karar Almak yükle, Doğru Karar Almak videosu, Doğru Karar Almak şarkı sözleri, Doğru Karar Almak msn, Doğru Karar Almak hileleri, Doğru Karar Almak scripti, Doğru Karar Almak filmi, Doğru Karar Almak ödevleri, Doğru Karar Almak yemek tarifleri, Doğru Karar Almak driverları, Doğru Karar Almak smf, Doğru Karar Almak gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Doğru Karar Almak
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 520 Son Mesaj Kasım 10, 2011, 10:38:48 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Doğru Karar Alma Dersleri
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Asortik Hatun 1 529 Son Mesaj Haziran 28, 2013, 03:19:13 ÖS
Gönderen : mstebr
Niyet Etmek - Karar Almak
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Asortik Hatun 0 380 Son Mesaj Temmuz 17, 2013, 10:37:57 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Doğru Karar Almak
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Asortik Hatun 0 353 Son Mesaj Temmuz 23, 2013, 10:40:23 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Doğru Karar - Chip Heath & Dan Heath
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 424 Son Mesaj Mayıs 07, 2014, 06:26:22 ÖS
Gönderen : sanane_61Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular