Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek  (Okunma Sayısı: 602 Kere Okundu.)
« : Aralık 31, 2011, 07:44:49 ÖS »
Avatar Yok

dangeraus1
*
Üye No : 84786
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 590
Mesaj Sayısı : 1.046
Karizma = 3026


8 yıllık sabit tarife süreleri dolan dağıtım şirketleri, yeni yılla birlikte ardı ardına doğalgaza zam yapacak.

Yeni yılda doğalgaza tarife zammı gelecek Yeni yılda doğalgaza tarife zammı gelecek. 8 yıllık sabit tarife süreleri dolan dağıtım şirketleri, yeni yılla birlikte ardı ardına doğalgaza zam yapacak. Zam oranının nihai tüketici fiyatlarında bazı bölgelerde yüzde 2, bazı bölgelerde yüzde 20'ye varan oranlarda zamma sebep olacak.

Sektör temsilcileri, Türkiye ortalamasında dağıtım şirketlerinin yeni tarifesinden dolayı ortalama fiyatların yüzde 3 civarında artacağına dikkat çekti. İlk zam Şubat veya Mart ayında Kayseri ve Konya'da yapılacak. Bu yıl içinde 13 dağıtım bölgesinde artış bekleniyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, ihalesini yaptığı bütün doğal gaz dağıtım şirketlerine yönelik iki yıldır tartışmaları süren tarife metodolojisini kararlaştırarak, bugünkü Resmi Gazete'de yayımladı. EPDK'nın bugünden itibaren yürürlüğe girecek olan "İhaleli Doğal Gaz Dağıtım Şirketlerinin Varlık Tabanının Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar"ı, 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu kapsamında, dağıtım lisansını Kurumun yaptığı ihale ile alan dağıtım şirketlerinin ihale şartnamesinde belirtilen süre dolduktan sonra yapılacak ilk tarife düzenlemesinde tarife uygulama dönemi başı düzenlenmiş varlık tabanının belirlenmesine ilişkin düzenlemeleri kapsayacak.

VARLIK TABANI

Buna göre ihaleli doğal gaz dağıtım şirketlerinin ilk 8 yıllık dönem sonrasında varlık tabanının hesaplanmasında; yatırımlar, bağlantı bedeli gelirleri ve ilk 8 yıllık dönemde ayrılan itfalar (amortismanlar) dışında bir unsur yer almayacak. İhaleli doğal gaz dağıtım şirketlerinin ilk 8 yıllık döneme ilişkin yapmış oldukları dağıtım faaliyetine ilişkin yatırımlar; amortisman ayrılmış endeksle güncellenmiş varlık değeri yöntemi ile hesaplanacak. Güncellemede Türkiye İstatistik Kurumu tarafından aylık olarak ilan edilen Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) kullanılacak. İhaleli doğal gaz dağıtım şirketlerinin ilk 8 yıllık döneme ilişkin bağlantı bedeli gelirleri vergi yükü dikkate alınarak enflasyon ile güncellenecek, şebeke yatırım harcamalarından düşülecek. Güncellemede ÜFE kullanılacak.

ABONE BAĞLANTI BEDELİ

Abone bağlantı bedelinin açık eksiltmeye tabi tutulduğu dağıtım bölgelerinde ilk 5 yıllık dönemde yapılan bağlantılarda tahsil edilen abone bağlantı bedeli tutarları vergi yükü değerlendirilerek ve ÜFE ile güncellenerek dikkate alınacak. İhaleli doğal gaz dağıtım şirketlerinin ilk sekiz 8 yıllık döneme ilişkin yapmış oldukları yatırımların itfasında itfa süresi 22 yıl alınacak. Böylece 8 yılı dolan şirketler EPDK'ya gidip bu zamana kadar yaptıkları yatırım, tutarı, ulaştıkları abone sayısı, doğalgaz tüketimi gibi kalemleri belirlenen bu metodoloji çerçevesinde sunacak.

ŞİRKETLER UZUN ZAMANDIR BU DÜZENLEMEYİ BEKLİYOR

Gaz dağıtım şirketleri yöneticileri daha önce yaptıkları açıklamalarda, bu zamana kadar 8 yıl boyunca vatandaşa ucuza ve kaliteli hizmet verdiklerini, ancak 8 yıllık tarife süreci bittiğini, bundan sonra şirketlerin ayakta durması gerektiğini belirterek, EPDK tarafından iyi bir tarife sistemi kurulmazsa şirketlerin batacağı uyarısında bulunmuştu. Şirketler, uzun zamandır EPDK'nın bu düzenlemeyi yapmasını bekliyorlardı.

İLK ZAMMI Kayseri VE Konya YAPACAK

Edinilen bilgiye göre bu çerçevede 8 yıllık sabit tarife süreleri dolan dağıtım şirketleri, yeni yılla birlikte ardı ardına doğalgaza zam yapacak. Zam oranının nihai tüketici fiyatlarında bazı bölgelerde yüzde 2, bazı bölgelerde yüzde 20'ye varan oranlarda zamma sebep olacağı öğrenildi. Sektör temsilcileri, Türkiye ortalamasında dağıtım şirketlerinin yeni tarifesinden dolayı ortalama fiyatların yüzde 3 civarında artacağına etti. İlk zammı Kayseri ve Konya'da Şubat veya Mart 2012'de başlayacak. Kayseri'nin yüzde 10 civarında, Konya'nın yüzde 3 civarında artış yapması bekleniyor. Bu yıl içerisinde 13 dağıtım bölgesinde, 2013-2016 yılları arasında geri kalan tüm şehirlerde de dağıtım şirketleri tarafından zam yapılacak.

TARİFE ZAMMI YAPMASI BEKLENEN DİĞER DAĞITIM BÖLGELERİ

Kayseri ve Konya dışında, 2003 yılında ilk lisansını alan, bu yıl içinde doğalgaz fiyatlarına tarife zammı yapması beklenen diğer bölgeler şöyle:

"Erzurum, Çorlu, Gebze, İnegöl, Çatalca, Hadımköy ve Murat Bey şehirlerinden oluşan Dağıtım Bölgesi, Bandırma, Balıkesir, Sivas, Kütahya, Konya Ereğli, Çorum."

TARİFE HESAPLAMA USUL VE ESASLARI

Kurul ayrıca 22 Aralık 2011 tarihli toplantısında, Doğal Gaz Dağıtım Şirketleri İçin Tarife Hesaplama Usul ve Esasları"nın kabul edilerek yayımlanmasına da karar verdi.

bilgi paylaştıkça değer kazanır.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.166


View Profile
Re: Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek
« Posted on: Temmuz 07, 2020, 06:54:55 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek e-book, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek programı, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek oyunları, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek e-kitap, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek download, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek hikayeleri, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek resimleri, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek haberleri, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek yükle, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek videosu, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek şarkı sözleri, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek msn, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek hileleri, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek scripti, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek filmi, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek ödevleri, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek yemek tarifleri, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek driverları, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek smf, Dogalgaza Tarife Zammı Gelecek gsm
Yanıtla #1
« : Aralık 31, 2011, 07:55:38 ÖS »
Avatar Yok

||TeXaS||
*
Üye No : 34881
Nerden : Bursa
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 614
Mesaj Sayısı : 862
Karizma = 16


zam zam zam bıktık zamlardan halkı hepten sömürmeye basladılar . Paylaşım için tesekkrler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Jet internet devrede ! İşte tarife
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
*GeLinCiKk 1 758 Son Mesaj Temmuz 02, 2008, 02:26:44 ÖS
Gönderen : HaYaL
Günde 1 Ytl’ye Limitsiz Tarife
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
HuNTeR-DeViL 1 684 Son Mesaj Kasım 14, 2008, 08:14:48 ÖS
Gönderen : HaRMLeSS
Türk Telekom'dan Sınırsız Tarife
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
By.CeZa 1 848 Son Mesaj Mart 31, 2009, 05:53:49 ÖS
Gönderen : -LoSS AnGeL-
Yeni Yılın Ilk Zammı Dogalgaza
Güncel Haberler
dangeraus1 0 395 Son Mesaj Ocak 01, 2012, 08:01:31 ÖS
Gönderen : dangeraus1
Turkcellden Gazetecilere Özel Tarife
Güncel Haberler
demirdoven 0 433 Son Mesaj Ocak 19, 2017, 03:58:00 ÖS
Gönderen : demirdoven


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular