0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Doğal Seçilim  (Okunma Sayısı: 607 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2012, 01:36:53 ÖS »

Anqel*
*
Üye No : 21465
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5209
Mesaj Sayısı : 17.797
Karizma = 50130


Doğal seçilim, dış çevreye uyum konusunda daha elverişli özelliklere sahip organizmaların, bu elverişli özelliklere sahip olmayan diğer bireylere göre yaşama ve üreme şanslarının daha yüksek olması ve bunun sonucu olarak genlerini yeni kuşaklara aktarabilmeleri yoluyla işleyen evrimsel mekanizma. Böylece dış ortama uyum sağlamakta sorunlar yaşayan bireyler ve genler organizma popülasyonundan tasfiye edilmiş olmaktadır. Ayrıca doğal seçme, doğal ayıklanma ya da doğal seleksiyon olarak da adlandırılır.

Doğal seçilim birey üstünde tümüyle işler ama sadece kalıtsal özellikler bir sonraki nesile aktarılabilir. Sonuç olarak yaşadıkları ortama uyum konusunda daha başarılı olan bireylerin, hayatta kalabilme, ergenlik yaşına ulaşabilme ve üreme olanakları yönünden daha avantajlı olmaları dolayısıyla, elverişli özellikler bir sonraki nesile aktarılır ve daha yaygın hale gelir.

Doğal seçilim mekanizması bu şekilde işleyerek uyum sağlamada başarılı olamayan bireylerin kalıtsal özelliklerinin popülasyondan ayıklanarak sonraki kuşaklara aktarılmasını önlemiş olur. Öte yandan uyum konusunda daha başarılı olan bireylerin kalıtsal özelliklerinin gelecek kuşaklara daha etkin olarak aktarılmasını sağlar. Sonuçta popülasyon, uyum sağlamada başarılı olan bireylerden oluşmuş olacaktır. Gerekli zaman verildiğinde bu pasif işlem adaptasyonlar ve türleşme, Uyumsal Açılım ile sonuçlanabilir.

Örnek olarak aslan ve ceylanları verelim.Ceylanların güçsüz ve yavaşlarını aslanlar yiyecektir.Bu yüzden sadece hızlı ceylanlar çiftleşme mevsimine kadar yaşayabilir.Ama aslanlardada durum aynıdır.Hızlı koşamayan aslan aç kalır ve ölür böylece hızlılar çiftleşebilir artık yeni nesil daha hızlıdır.ama aslanlar hızlandığı için artık hızlı olan ceylanlardan bazıları yavaş sayılmaya başlar. bu şekilde her iki tür de hızlanır.


Doğal seçilim yolu ile antibiyotik direncin nasıl arttırıldığı. Üstteki ilk bölüm, antibiyotiğe maruz kalmamış bir bakteri nüfusunu göstermektedir. Orta bölümde ise antibiyotiğe maruz kalmalarında hemen sonraki durumları gösteriliyor. Bu kısmı seçilimin rol oynadığı bölümdür. Son kısım ise direncin yeni bakteri neslinde nasıl yayıldığını göstermektedir. Açık renk en az direnç, koyu renk en çok direnç.

WebCanavari
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Doğal Seçilim
« Posted on: Eylül 27, 2020, 03:02:59 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Doğal Seçilim e-book, Doğal Seçilim programı, Doğal Seçilim oyunları, Doğal Seçilim e-kitap, Doğal Seçilim download, Doğal Seçilim hikayeleri, Doğal Seçilim resimleri, Doğal Seçilim haberleri, Doğal Seçilim yükle, Doğal Seçilim videosu, Doğal Seçilim şarkı sözleri, Doğal Seçilim msn, Doğal Seçilim hileleri, Doğal Seçilim scripti, Doğal Seçilim filmi, Doğal Seçilim ödevleri, Doğal Seçilim yemek tarifleri, Doğal Seçilim driverları, Doğal Seçilim smf, Doğal Seçilim gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Doğal Sayıları Ve Doğal Sayıların Özelliklerini Kavrama
İlköğretim
xxRuzqaRxx 2 1449 Son Mesaj Mayıs 25, 2008, 01:10:31 ÖÖ
Gönderen : Ebru$h
Doğal Tablolar 2
Fotoğrafçılık
By.CeZa 5 1426 Son Mesaj Temmuz 10, 2008, 09:44:50 ÖS
Gönderen : dreamily
Doğal Sac Maskeleri
Moda & Güzellik
[MasaL] 1 770 Son Mesaj Şubat 18, 2011, 06:22:26 ÖS
Gönderen : SaviorAngel
Doğal Bakım
Moda & Güzellik
*GeLinCiKk 1 930 Son Mesaj Temmuz 23, 2008, 10:16:01 ÖS
Gönderen : x[BLack RoSe]x
Doğal Mı Rengarenk Mi ?
Moda & Güzellik
FeMoX 0 587 Son Mesaj Temmuz 27, 2008, 04:17:42 ÖS
Gönderen : FeMoX


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular