Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Dizüstü PC satın almak  (Okunma Sayısı: 729 Kere Okundu.)
« : Mart 10, 2008, 09:55:06 ÖS »
Avatar Yok

mEkansIz_qEnc
*
Üye No : 588
Yaş : 30
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 3519
Mesaj Sayısı : 17.287
Karizma = 17406


Bu yazımız, zorlukla kazandığınız paranızla dizüstü bilgisayar satın almadan önce, gerçekten nasıl bir sisteme ihtiyaç duyduğunuza karar vermenizde yardımcı olacak.
Dizüstü fiyatları masaüstü sistemlere göre daha yüksek olduğundan sizin için uygun modele karar vermeden önce tüm özellikleri hakkında bilgi toplamalısınız. Bu makalemizde göz önüne almanız gereken tüm kriterleri açıklayacak ve sistem özelliklerinin günlük hayattaki kullanım alanlarına ışık tutacağız.

Boyutlar ve ağırlık

Dizüstü bilgisayarlar öncelikle taşınabilirlik ve konforlu kullanım için tercih edildiklerinden boyutlar ve ağırlık karar verme aşamasındaki en önemli etkenler olarak göze çarpıyor. Modelleri, farklı kategorilere ayırdığımızda boyut ve ağırlık açısından üç farklı kategori ortaya çıkıyor.

- Ultra portable / ince ve hafif

Taşıma rahatlığı göz önüne alındığında, bu dizüstü sistemleri sık sık seyahat eden işadamları için cazip hale geliyor. Bu sistemlerde batarya ömrü ve özellikler ortalama ve geniş kesime hitap eden dizüstü PC’lere göre daha düşük.

- Geniş kesime hitap eden dizüstü

Bu kategori her iki dünyanın da en iyilerini; yani uygun bir fiyatı ve makul boyutları bir araya getiriyor. Bu sistemler geniş kesimlere hitap ediyor ve paranın karşılığını vermeyi hedefliyor.

- Desktop Replacement

Bu kategorideki birinci kaygı, tipik bir masaüstü sistemden beklenen güç ve özellikleri bir araya getirmek. Bu yüzden boyut ve ağırlık öncelik olarak görülmüyor. Sonuç olarak desktop replacement sistemler, çok büyük ve ağır.

İşlemci ve Bellek

Tıpkı masaüstü sistemlerde olduğu gibi dizüstü PC’lerde de hız ve performans sağlama konusundaki ana görev, bilgisayarın itici gücü olarak tanımlayabileceğimiz, işlemcilerde. Bu işlemcilerin çekirdek hızı GigaHertz birimiyle ölçülüyor. Dizüstü bilgisayarlarda genellikle 1.4 GHz’ten 3.6 GHz’e kadarki hızlarda işlemcilerle karşılaşılıyor. Geniş kesime hitap eden ortalama bir dizüstü, günümüzün işlemlerini gerçekleştirebilmek için 2 GHz’e ihtiyaç duyuyor. Bellek gereksinimi dizüstü PC’de kullanmak istediğiniz işlerim sistemine göre değişiyor. Windows XP kullanıcıları, uygulamaların sorunsuz çalışması için en azından 256 MB belleği tercih etmeliler. Geleceğe dönük bir çözüm içinse 512 MB ideal.

Batarya ömrü

Söz konusu dizüstü bilgisayarlar olduğunda, batarya ömrü son derece önemli. Birçok kullanıcı karar verme aşamasında sistemin yalnızca batarya ömrünü dikkate alabiliyor. Dizüstü bilgisayarların kullanım süresi, bataryanın türüne ve etkin kullanımına bağlı olarak değişiyor. Yeni nesil dizüstü PC’ler lityum iyon bataryalar kullanıyor. Belirtilen batarya ömrünü asla dikkate almayın. Bu değer ideal koşullar için geçerlidir. Batarya ömrü 3-4 saat olarak gösteriliyorsa bu minimum 2-2.5 saat kullanım sağlayacaktır. Çok sık seyahat ediyor ve dizüstü bilgisayarınızdan seyahat esnasında da yararlanıyorsanız ekstra batarya edinmenizi öneriyoruz. Aksi takdirde çok kritik anlarda dizüstünüzden yararlanamayabilirsiniz.

Ekran

Ekranlar için 10 inçten 17 inçe kadar farklı köşegen boyutları ve farklı çözünürlükler söz konusu. Geniş kesime hitap eden dizüstüler genellikle 14-15 inç ekranlarda piyasaya sunuluyor ve bu değer iyi bir ekran görüntüsü sağlıyor. Ultra portable dizüstleri genellikle 10 inçlik ekranlarla sınırlı. Ekran boyutuyla birlikte çözünürlük değerlerini de dikkate almalısınız. En azından 15 inç ekrana ve SXGA çözünürlük (1.400x1.050) uzun dönem için iyi bir seçenek.

Sabit disk ve optik sürücüler

Sabit diskler uygulama kurma ve veri saklama için kullanılan birincil kalıcı depolama birimleri. Dizüstü sabit disklerinin kapasiteleri 40 GB ile 100GB arasında değişiyor. 40 GB’lık bir sürücü ortalama bir kullanıcı için yeterli olacaktır. Optik sürücüleri göz önüne aldığımızdaysa DVD okuma, CD okuma ve yazma özelliklerine sahip DVD/CD-RW combo sürücünün dizüstü PC’lerin standart özelliği haline geldiğini görüyoruz. Bazı giriş düzeyi dizüstü PC’ler, CD yazma özelliğinden yoksun DVD sürücülerle birlikte geliyorlar, ancak combo sürücülerin düşük maliyeti onları güncel dizüstleri için uygun bir alternatif haline getiriyor. Üst uç fiyat grubundaki modellerse, DVD okuma ve yazma özelliklerine sahip DVD-RW sürücüye sahip. Bunlardan birini satın almak istiyorsanız DVD-R, DVD+R ve çift katman teknolojilerini destekleyen bir çözüme yönelmenizi öneriyoruz.

Klavye ve işaretçi

Tuş aralıkları ve diziliş son derece önemli. Klavyenin küçük boyutu kullanım konforunu etkilememeli. Tuşların tepki süresi önemli.Yavaş tepkiler, uzun saatler sürecek kullanımları işkenceye dönüştürebilir. Standart tuşların yanı sıra bazı dizüstleri, ses denetimleri ve diğer özellikler için kullanımı daha da kolaylaştıracak ek tuş ve düğmelere sahip.

İşaretçiler söz konusu olduğunda, işaret çubuğu, touchpad ya da her ikisi tercih edilebilir. Önerimiz satın alma öncesinde, her ikisini de denemeniz. Bir diğer alternatif harici bir fare satın almanız ve seyahat dışında kullanmanız.

İletişim ve kablosuz cihazlar

Günümüz dizüstü sistemlerinin tümü entegre modem ve kablolu Ethernet bağlantısıyla birlikte geliyor. Bir sonraki basamak Wi-Fi’ye hazır dizüstü PC’ler. Kablosuz Ethernet bağlantısı sunan dizüstüler, kablosuz ağlara bağlanmaya hazır haldeler. Günümüzde dizüstü bilgisayarların neredeyse yarısı Wi-Fi’ye hazırken,Wi-Fi standartları konusunda ortak bir payda bulunabilmiş değil. 802.11a, 802.11g, 802.11b sundukları bant genişliğiyle birbirinden ayrılıyor. Yüksek hızlı kablosuz iletişime ihtiyaç duyuyorsanız yüksek bant genişliği destekleyen Wi-Fi dizüstü PC’lerden birini seçmelisiniz. En hızlı kablosuz iletişim seçeneği 802.11g. Bu standardın teorik maksimum hızı 54 MBps.

Bluetooth bağlantısı ticari kullanıma yönelik çoğu dizüstü PC’nin bir parçası. Bu kısa menzilli radyo frekans teknolojisi, dizüstü bilgisayarınızın PDA, cep telefonları ve diğer cihazlarla iletişim kurmasını sağlıyor. Cep telefonunuzu ve PDA’nızı dizüstü sisteminizle sık sık senkronize ediyorsanız, bluetooth hayatınızı daha kolay ve keyifli bir hale getirecektir.

Bağlantılar ve portlar

USB 2.0 bağlantısı; yazıcı, fare, harici sürücü ve taşınabilir müzik çalarları bağlamak için kullanılan standart. Bugün artık dizüstü sistemlerin tümü genellikle iki USB 2.0 portlara sahip. Çok fazla sayıda harici sürücü bağlamak istemiyorsanız üç ya da dört USB 2.0 bağlantısı ideal. USB 2.0 haricinde d i z ü s t ü bilgisayarlar FireWire (IEEE 1394) portu da taşıyor. Bugün birçok cihaz USB 2.0 bağlantısı kullanırken, dijital video kameralar FireWire kullanıyor. PS/2 (klavye ve fare için), paralel ve seri gibi daha geleneksel portlar da bu sistemlerde varolmayı sürdürüyor ve daha eski cihazlardan da yararlanmanızı sağlıyor. Bu portlar artık yerlerini yavaş yavaş USB 2.0’a bırakmakta. Seçiminizin ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bağlantılara sahip olduğundan emin olun.

Hafıza kartı okuyucuları

Günümüz dijital cihazların tümü veri depolamada hafıza kartları kullandığından dizüstü bilgisayarlar da veri okuma ve yazmayı kolaylaştırmak için entegre hafıza kart okuyucularıyla birlikte geliyor. Bu sayede asıl cihazı da sisteme bağlamak gerekmiyor. Dijital cihazları sık sık kullanarak dizüstü bilgisayara veri transfer ediyorsanız hafıza kartı yuvaları kullanışlı olacaktır. Birçok entegre hafıza kart okuyucusu Secure Digital Media (SD Card) ve Compact Şash Media (CF card) destekliyor.

PC Card genişletme yuvaları hızla ihtiyaç listesinin alt sıralarına kayıyor. Sisteme donanım eklemeyi sağlayan bu yuvalar modem,Wi-Fi ve diğer özellikler standartlaştığından popülaritesini yitiriyor. Entegre bağlantı özelliklerine sahip sistemlerde, PC Card gereksinimi de azalacaktır.

İşletim sistemi

Birçok dizüstü, lisanslı bir işletim sistemiyle (OS) birlikte geliyor. Bazı sistemlerde Office ve güvenlik paketleri kuruluyor. Bazı sistemlerde, ek yazılım fiyatlarında indirim yapılıyor. Notebooklar fotoğraf ve video düzenlemeye yönelik çoklu ortam yazılımları; CD/DVD yazma uygulamalarıyla işletim sisteminin özelliklerini geliştiriyor.

Standart yazılımlarla yetinmek ve ayrıca uygulama satın almak istemiyorsanız standart olarak en kapsamlı yazılım paketine sahip alternatifi seçin. Bu seçim size ayrıca yazılım satın almaktan daha ucuza mal olacaktır. Gelecekte hangi yazılımlara ihtiyaç duyacağınızdan emin değilseniz ya da daha özel yazılımlardan yararlanmak istiyorsanız en aza yönelmek de akıllıca olabilir.

Diğer Sitelerimizi Ziyaret Ettiniz mi.?

Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.167


View Profile
Re: Dizüstü PC satın almak
« Posted on: Ağustos 13, 2020, 07:56:15 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Dizüstü PC satın almak e-book, Dizüstü PC satın almak programı, Dizüstü PC satın almak oyunları, Dizüstü PC satın almak e-kitap, Dizüstü PC satın almak download, Dizüstü PC satın almak hikayeleri, Dizüstü PC satın almak resimleri, Dizüstü PC satın almak haberleri, Dizüstü PC satın almak yükle, Dizüstü PC satın almak videosu, Dizüstü PC satın almak şarkı sözleri, Dizüstü PC satın almak msn, Dizüstü PC satın almak hileleri, Dizüstü PC satın almak scripti, Dizüstü PC satın almak filmi, Dizüstü PC satın almak ödevleri, Dizüstü PC satın almak yemek tarifleri, Dizüstü PC satın almak driverları, Dizüstü PC satın almak smf, Dizüstü PC satın almak gsm
Yanıtla #1
« : Nisan 10, 2008, 01:27:30 ÖÖ »

Robert
*
Üye No : 1863
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1356
Mesaj Sayısı : 8.025
Karizma = 40290


Paylaşım için Sağol. .. Emeğine Saglık.
Yanıtla #2
« : Mayıs 31, 2008, 07:33:07 ÖS »

xxRuzqaRxx
*
Üye No : 2
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1920
Mesaj Sayısı : 13.556
Karizma = 56


emeqine saqlık

Siz ne derseniz deyin Ne yaparsanız yapın ben dimdik duruyorum ~ Arkamdan vurun, aldatın, hakaret edin, isterseniz zamanla yerle bir edin Ama ben hepinzle baş edicek kadar `GÜÇLÜYÜM ! Sanal alem oyun aleminiz ,
İlahi sizler ;
Aileniz kreşe göndereceği yere ,Sizi sanal aleme salmış !
Şimdi hepiniz yerle birsiniz ama ayakta olan benim - Kaçınız gerçekten oturup dinlediniz ki içimdeki beni ?
Size göre kişilk değil, dişilik önemli değilmi ~
UMRUMDA BİLE DEĞİLSİNİZ ~
SİZ KİMSİNİZ Kİ TAKICAM SİZİ ?
Verdiğiniz değer kadar huzur veririm size .
Yanıtla #3
« : Mayıs 31, 2008, 08:11:39 ÖS »
Avatar Yok

*GeLinCiKk
*
Üye No : 2580
Yaş : Yok
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1966
Mesaj Sayısı : 12.263
Karizma = 28326


Teşekkürler...
Yanıtla #4
« : Mayıs 31, 2008, 10:46:17 ÖS »

HuNTeR-DeViL
*
Üye No : 3263
Yaş : 27
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1811
Mesaj Sayısı : 7.822
Karizma = 2088


Te$ekkürleR

OnLyReLentless
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Crytek, Black Sea Stüdyolarını Satın Aldı
Oyun Haberleri
HuNTeR-DeViL 0 549 Son Mesaj Temmuz 29, 2008, 09:09:35 ÖÖ
Gönderen : HuNTeR-DeViL
Asus Dizüstü Sorunu
NoteBook Bilgi & Resim ve Yardım
SADIK25000 3 16496 Son Mesaj Ocak 27, 2014, 01:08:40 ÖS
Gönderen : aliturk
Başına Belayı Satın Almak
Deyimler Sözlüğü
Asortik Hatun 0 291 Son Mesaj Ekim 05, 2013, 10:16:11 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Belayı Satın Almak
Deyimler Sözlüğü
Asortik Hatun 0 314 Son Mesaj Ekim 08, 2013, 10:29:01 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Microsoft Whatsapp’i Satın Almak Istiyordu
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
sanane_61 0 334 Son Mesaj Mart 16, 2014, 12:07:54 ÖÖ
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular