Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Diller Arasındaki Ilişki  (Okunma Sayısı: 1871 Kere Okundu.)
« : Ağustos 12, 2008, 07:34:02 ÖS »
Avatar Yok

[MasaL]
*
Üye No : 193
Yaş : 29
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2126
Mesaj Sayısı : 5.892
Karizma = 42


Diller
İnsanlık tarihinin büyük bir bölümü boyunca dillerin dağılımı kesintili ve bölük pörçük olmuş insan grupları dağıldıkça diller de birbirinden uzaklaşmış ve çoğalmıştır. Günümüzdeki dil haritasının temelleri avcılık ve meyve toplama etkinliğini okuma yazma bilinmeyen uzun döneminde atılmış ama sonraki bin yıllarda gerçekleşen köklü değişiklikler ve büyük göçler sonucunda yeniden biçimlenmiş ve belirlenmiştir. Yazı sistemlerinin daha sonrada baskı makinesi ve radyonun bulunmasıyla insan dili daha önce içinde bulunduğu zaman ve mekan sınırlamalarından kurtulmuştur. Günümüzdeyse zaten var olan karmaşık iletişim ağlarına uydu ve internet iletişimlerinind eklenmesiyle insan ırkı ilk kökenlerinden bu yana ilk kez tek bir topluluk halini almaktadır.

Diller Arasındaki İlişki

Günümüzde en çok kullanılan yöntemlerden biri dilleri altı büyük dil ailesi (ya da büyük benzerlik alanları) halinde ele almaktır. Söz konusu ailelerin her biri bir coğrafi bölgeye yayılır ve sözcük dağarcığı bakımından benzerlikler göstermelerinin yanısıra bazıları dilbilgisi kuralları bakımından da benzeyen bir “dil öbeği” oluştururlar. Aradaki ilişki İspanyolca ve İtalyanca’da olduğu gibi bazen çok yakın ve açıktır bazen de uzak bir ikişkidir ve ancak sistemli bir karşılaştırmayla saptanabilir. Bu altı alanın dışında kalan dillere “ilintisiz diller” adı verilir; ama bunalrın bazıları kendi içlerinde daha dar dil aileleri oluştururlar (sözgelimi dravid dili ve ural dili). Bazı uzmanlar da ilintisiz dilleri aslında söz konusu altı dil alanı içinde yer aldıklarını (sözgelimi Japonca ve Korece’nin Altay dilleri ailesinden oluğunu söylenebilir) ileri sürmektedir ama aradaki bağ tam anlamıyla saptanmış değildir.
Dil ailesi teriminin geleneksel olarak kullanılmasına karşın dillerin bu aileler içinde insan ailesindeki bireyler gibi tek başlarına birer varlıkları olduğunu sanmamak gerekir. İngilizce’nin ne olduğu apaçık birşey gibi görünmektedir ama iki kişinin bildiği İngilizce bile özdeş değildir hiç bir zaman da olmamıştır. Ayrıca herhangi bir başka dilin İngilizceen ya da İngilizce’nin bir başka dilden bir öge almasını engelleyen bir mekanizma yoktur İngilizce ve Fransızca yaklaşık bin yıl birbirleriyle rekabet etmişlerdir ama bu süre içinde ikiside öylesine değişikliğe uğramış ve birbirlerinden o kadar çok şey almışlardır ki tarihleri birbirlerinden ayrılamaz hale gelmiştir. Ayrıca hiç kimse bu dillerden birinin tarihsel oalrak şu ya da bu yazılı metinle bağdaştığını söyleyemez; çünkü konuşulan dil kesintisiz bir uzanışla çağdaş İngilizceden anglosaksoncaya ve fransızcadan halk Latincesi’ne ulaşmakla kalmamakla onları da aşarak öteki Hint-Avrupa dillerinin ilkbiçimleriyle ortak bir noktaya varmaktadır. Büyük dil aileleri arasında da bağlar olduğu ve art arda gelen kuşakların gerçekleştirdiği değişiklikler sonucunda bu karşılıklı ilişkinin günümüzde ortadan kalkmış olduğu düşünülebilir. Gerçekten bütün insan dillerinin en uzak geçmişteki ortak bir kökenden kaynaklandıklarını söyleyebilir. Ama bu soyut bir düşünce olmaktan öteye gidemez.
Bir dil ile öteki arasındaki sınırları belirlemek Avrupa’daki ulus devletlerde görüldüğü gibi bir dil standartlaşması yoksa daha güç bir sorun oluşturur. Sözgelimi ancak birkaç dilin ancak standartlaşmış olduğu Afrika’da birbirleriyle ilişkili dillerin lehçeleri kesin olmayan sınrıları olmayan bir süreklilik gösterir: Bu yüzden de kaç tane Afrika dili olduğu sorusu kesin oalrak yanıtlanamaz. Nitekim bu dillerin sayısının 1.000 -2.000’in üstünde olduğu ileri sürülmektedir. Aynı biçimde eskiden Batı Avrupa’da bir roman ve germen lehçeleri zinciri varken iletişim ve haberleşmenin gelişmesi “standart lehçeler” aracılığıyla yapılaan resmi eğitim Avrupa’daki ulus devletlerin dilsel bütünlük sağlamalarını sağlamıştır. Radyo ve televizyon çağındaysa Avrupa’daki herhangi bir büyük dili oluşturan lehçeler birbirinden her zamankinden daha fazla yaklaşmıştır.
Bazı diller milyonlarca insan tarafından konuşulur; bazılarıysa yalnızca çok küçük toplulukalrın dilidir. Sonunculara örnek olarak Kalahari çölünde yaşayan San halkının dili ya da Avustralya’daki yerli halkların dilleri gösterilebilir. Ama bu dillerde daha yaygın diller kadar karmaşık bir yapıdadırlar; dilbilgisi sistemleri de çok karmaşık ve ayrıntılıdır.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Diller Arasındaki Ilişki
« Posted on: Ocak 27, 2020, 10:44:42 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Diller Arasındaki Ilişki e-book, Diller Arasındaki Ilişki programı, Diller Arasındaki Ilişki oyunları, Diller Arasındaki Ilişki e-kitap, Diller Arasındaki Ilişki download, Diller Arasındaki Ilişki hikayeleri, Diller Arasındaki Ilişki resimleri, Diller Arasındaki Ilişki haberleri, Diller Arasındaki Ilişki yükle, Diller Arasındaki Ilişki videosu, Diller Arasındaki Ilişki şarkı sözleri, Diller Arasındaki Ilişki msn, Diller Arasındaki Ilişki hileleri, Diller Arasındaki Ilişki scripti, Diller Arasındaki Ilişki filmi, Diller Arasındaki Ilişki ödevleri, Diller Arasındaki Ilişki yemek tarifleri, Diller Arasındaki Ilişki driverları, Diller Arasındaki Ilişki smf, Diller Arasındaki Ilişki gsm
Yanıtla #1
« : Ağustos 12, 2008, 10:28:53 ÖS »
Avatar Yok

SeMoLiNa
*
Üye No : 1308
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 10
Mesaj Sayısı : 75
Karizma = 541


teşekkürler

Demiştim sana hatırlarsan:
“ Önemli olan ‘zamana bırakmak’ değil, ‘zamanla bırakmamak’tır..”
Şimdi bana, geçen o zamanın unutulmaz sancısı kalır.

Gittiğim eğer bensem, söyle bana kimden gittim?
Sende yoktum zaten ben, ben yine bende bittim...

N. Hikmet
Yanıtla #2
« : Ağustos 12, 2008, 11:54:33 ÖS »
Avatar Yok

Musty*
*
Üye No : 2609
Yaş : 27
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 2624
Mesaj Sayısı : 16.848
Karizma = 49


güzel paylaşım Teşekkürler

Y.
Yanıtla #3
« : Nisan 18, 2010, 11:29:18 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Paylaşım İçin teşekkürler

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
Yanıtla #4
« : Mart 13, 2014, 12:56:15 ÖS »
Avatar Yok

ebubekirtrkr
*
Üye No : 171046
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 9
Karizma = 0


teşekkürler
Yanıtla #5
« : Mart 27, 2014, 02:11:00 ÖS »
Avatar Yok

xyll
*
Üye No : 93147
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 7
Karizma = 0


Teşekkürler..
Yanıtla #6
« : Nisan 24, 2014, 11:46:07 ÖS »
Avatar Yok

dizzyAngeL
*
Üye No : 177205
Nerden : Zonguldak
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 23
Karizma = 0


 Şaşkınım. Şaşkınım. Şaşkınım.
Yanıtla #7
« : Mayıs 18, 2014, 04:53:44 ÖS »
Avatar Yok

Ameliaa.
*
Üye No : 181153
Nerden : Kocaeli
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 8
Karizma = 0


Atatürk'ün Avusturalyadan büyük olan ve yıllar önce batan bir kıta hakkında yaptırdığı çalışmaları okumuştum bütün dillerin kökeninin o kıtada konuşulan Mu diliine sayandığı yazıyordu. Teşekkürler paylaşım için.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türkiyenin Fiziki Yapısı Ve Jeopolitik Arasındaki Ilişki
Coğrafya
Hephaestus 4 1623 Son Mesaj Nisan 24, 2014, 11:46:53 ÖS
Gönderen : dizzyAngeL
Pascal Üçgeni Ve Fraktal Arasındaki Ilişki
Matematik
Asortik Hatun 2 1808 Son Mesaj Mayıs 02, 2014, 10:56:26 ÖÖ
Gönderen : torabora
Koku Ve Tat Alma Arasındaki Ilişki Nasıldır?
Ağız ve Diş Sağlığı
Asortik Hatun 1 696 Son Mesaj Nisan 24, 2014, 11:46:32 ÖS
Gönderen : dizzyAngeL
Tarih Ile Yazı Arasındaki Ilişki « 1 2 »
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 11 2322 Son Mesaj Kasım 29, 2014, 04:26:59 ÖS
Gönderen : yaz kızım karar
Ruhsal Hastalıklarla Şiddet Arasındaki Ilişki
Psikoloji
gök yüzü 0 476 Son Mesaj Ağustos 09, 2015, 03:45:53 ÖS
Gönderen : gök yüzü


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular