Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Dikkat Eksikliği Testi  (Okunma Sayısı: 517 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2010, 07:59:36 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


çocuklarda dikkat eksikliği - dikkat eksikliği sorunu - neden dikkatimizi toparlıyamıyoruz

Bu bölümde özellikle üzerinde durmak istediğim çalışma “Dikkat Eksikliği” ile ilgili yaptığımız etkinlikler. Yapılan araştırmalar ilköğretim çağındaki her 20 çocuktan 1 tanesinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bulunduğunu, bunun ise % 5’e denk geldiğini gösteriyor. Bu doğrultuda yapılması gereken öncelikle çocuklardaki dikkat probleminin ne düzeyde olduğunu ölçmektir. Yapılan test neticesinde çocuğun dikkat problemi önemli ölçüdeyse ve kontrollü olması gerekiyorsa bir Psikiyatr gözetiminde ilaç tedavisine başlanır. Fakat orta düzeyde bir dikkat problemi varsa bu çocuklarla dikkat artırıcı egzersizler yapmak gerekir. Bu doğrultuda belirlediğimiz öğrencilerle 5 kişilik bir grup çalışması başlatarak haftada 1 saat, toplam 8 saat bir eğitim programı uyguluyoruz. Her hafta öğrencilerle ayrı uygulamalar yapıyor, onların dikkat sürelerini artırmaya çalışıyoruz. Böylelikle 8 hafta sonunda öğrencilerin dikkat sürelerinde gözle görünür bir iyileşme söz konusu oluyor. Bu iyileşmenin daha hızlı ve daha yüksek olması için ve anne-babaların da katkılarını sağlamak için onları bilgilendiriyor evlerine çocuklara yaptırmaları için ödevler veriyoruz.Tabi bu çalışmaların sadece okulda yapılması bazı öğrencilere yeterli gelmemektedir. Evde de takip edilmesi ve egzersiz yaptırılması gereken öğrenciler var. Bu gibi öğrencilere akşamları 30 dk. yapılacak egzersiz hem öğrencinin aile içi iletişimini kuvvetlendirir hem de dikkat düzeyini artırır.

Ayrıca bu tip çalışmalar sadece dikkat problemi olan çocuklara değil bütün çocuklarla birlikte yapılabilir.BU KONUYLA İLGİLİ TAVSİYELER
*
Akşamları evinizde TV etrafında toplanma yerine bir masa etrafında toplanıp son harf oyunu oynayabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun kelime haznesini geliştirmesine yardımcı olursunuz. Bu tip çalışmaları yapmak için aile içindeki bütün bireylerin aynı anda evde olması şart değil. Sadece annenin veya babanın evde olması ve çocuğuna zaman ayırmasıyla da yapılabilir. Mesela belli bir süre içinde karmaşık harfler içinden istenen kelimeleri bulma gibi.
*

Çocukları bilgisayarda öylesine oyunlar oynaması için bırakma yerine ona eğitici ve öğretici oyunlar bulup bunlarla oynamasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, internetten indirebileceğiniz oyunlardan “bu sesi tanı”, “bu ilin haritadaki yerini bul” veya “kelimeyi tamamla” gibi oyunlar hem çocuklarda dikkatli olmaya davet eder hem de zamanını değerlendirmiş olur.
*

Dikkatini artırması için “bak oğlum/kızım ………” gibi başlayan cümlelerle nasihat etme yerine onu anlamaya çalışabilir, eksikliğini ona da fark ettirebilirsiniz.
*
Çocuklarınıza aldığınız oyuncaklar ve oyunların onların eğitimlerine katkıda bulunacak eğitim setlerini tercih edebilirsiniz. Mesela Puzzle ve kelime oyunu gibi.
*

Evinize misafir geldiğinde çocukları bir odaya alıp onları kendi hallerine bırakma yerine onlara oyun kurdurabilirsiniz. Hadi anlat bakalım, isim-şehir oyunu gibi…

Dikkat artırıcı çalışmaları yapmak için belli bir yaş sınırı yok. İlköğretim çağındaki her çocuk bu çalışmalar için ideal. Her çocuğun yaşına uygun çeşitli oyunlar var. Mesela 4 yaşındaki bir çocuğa fark bulmada kolay olan 3-4 ayrıntılı fark bulmaca gösterilirken, 10 yaşındaki bir çocuğa biraz daha zor 12 ayrıntısı olan fark bulmaca gösterebilirsiniz.

Çocuklarınızda gördüğünüz davranışlardaki problemlere yönelik neden bu çocuk böyle demek yerine “bu çocuk için ne yapabilirim”i düşünmek daha doğru olur
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2010, 08:24:54 ÖS Gönderen : AkoXenSeM »

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.125


View Profile
Re: Dikkat Eksikliği Testi
« Posted on: Eylül 22, 2019, 01:38:08 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Dikkat Eksikliği Testi e-book, Dikkat Eksikliği Testi programı, Dikkat Eksikliği Testi oyunları, Dikkat Eksikliği Testi e-kitap, Dikkat Eksikliği Testi download, Dikkat Eksikliği Testi hikayeleri, Dikkat Eksikliği Testi resimleri, Dikkat Eksikliği Testi haberleri, Dikkat Eksikliği Testi yükle, Dikkat Eksikliği Testi videosu, Dikkat Eksikliği Testi şarkı sözleri, Dikkat Eksikliği Testi msn, Dikkat Eksikliği Testi hileleri, Dikkat Eksikliği Testi scripti, Dikkat Eksikliği Testi filmi, Dikkat Eksikliği Testi ödevleri, Dikkat Eksikliği Testi yemek tarifleri, Dikkat Eksikliği Testi driverları, Dikkat Eksikliği Testi smf, Dikkat Eksikliği Testi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular