Duyurular
Yönetici kadromuz da olmak isteyenler Wm ve ya wm yardımcılarına mesaj atabilir Hadi bize katılın Gülmek :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Devlet Kitap Özeti – Platon  (Okunma Sayısı: 97 Kere Okundu.)
« : Haziran 06, 2018, 11:26:19 ÖÖ »
Avatar Yok

BaRaNwEb
*
Üye No : 243769
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 65
Mesaj Sayısı : 74
Karizma = 0


Antik Yunanlı bir düşünür olan Platon MÖ 427-347 yılları arasında yaşamıştır. Sokrates’in öğrencisi olan Platon dünyanın en büyük düşünürlerindendir. Hocası Sokrates ve öğrencisi Aristoteles ile birlikte bilimin temellerini atmışlardır ve Batı felsefesi de onlarla beraber başlamıştır. O çağlarda kurdukları akademi günümüz üniversitelerinin başlangıcı olarak kabul edilir. Düşünce, bilim ve felsefe alanında dünyaya büyük katkıları olmuş ve felsefesinden birçok kültür etkilenmiştir. Hocası Sokrates’in günümüze gelen çok fazla eseri bulunmamaktadır. Sokrates hakkında bilgiye Platon’un kitaplarından ulaşılır. Platon’un günümüze ulaşan eserleri arasında devlet kitap özeti de bulunmaktadır.

Platon tüm dünyayı düşünceleri ile etkilemiş bir filozoftur. İslam felsefesi de Platon’dan etkilenmiştir. Divan şairleri Platon’a Eflatun demişlerdir. İslam dünyası Platon’un yazdığı devlet kitap özeti tarafından çok etkilenmiştir. Farabi’nin eserleri Devletten ne kadar etkilendiğini açıkça ortaya koyar. Platon ahlaki değerlere çok önem veren bir düşünürdür bu nedenle düşüncelerini açıkladığı eserleri yazarken daima etik sınırlar içinde kalmaya gayret etmiştir. Tüm çabası insanın daha kaliteli ve mutlu bir yaşama ulaşması içindir. Evrenin yaradılışı, insanın yaradılışı ve bilgi çalıştığı alanlardır. Devlet en kapsamlı eserlerinden biridir.


 
Platon, Sokrates’le birlikte hazırladığı devlet kitap özeti ile düşleyebildiği en iyi devlet anlayışını yazmıştır. Devlet, çağlar boyu en çok etkilenilen yönetim şeklini anlatmaktadır. Devlet 10 ayrı kitabın bir araya gelmesiyle oluşmuştur ve günümüze kadar yazılmış olan en iyi siyasetname olarak kabul edilir. Kitapta Platon’un devlet ütopyası yer alır ve yazılan ilk ütopik eser olarak kabul edilir. Platon’un yaşadığı dönemde Yunanistan’da demokrasi sona ermiştir. Bunun üzerine Platon ideal devlet yönetimi nasıl olmalıdır diye düşünmeye başlamıştır.

Özellikle adalet üzerine düşünen Platon sonunda MEB tarafından okullara tavsiye edilen kitaplar arasında olan Devleti yazmıştır. Kitap Platon, Sokrates ve çevrelerindeki insanların konuşmaları olarak yazılmıştır. Platon’un yaşadığı dönemde Atina’nın da içinde olduğu bir savaş sürmektedir. Bu dönemde yaptığı gözlemler onu savaş ve devlet konularında düşünmeye itmiştir. Devlet, doğruluk kavramı sorgulanarak başlayan bir kitaptır. Sofistler doğruluğun güçlüye göre belirlenen bir kavram olduğunu söylerken Platon doğruluğu adalet ve ahlakın temeli olarak kabul eder. Platon devleti mikro insan olarak görür.


 
Ona göre toplumu oluşturan insanlar birbirine ihtiyaç duyar ve bu ihtiyaç nedeni ile bir araya gelen insanlar devleti oluşturur. Platon’a göre mutlu bir hayat için devleti filozoflar yönetmelidir. Platon devlet kitabında hem ideal devleti hem de insan mutluluğunu irdeler. Platon’a göre insanların mutluluğu her şeyin üzerinde yer almalıdır. Platon ideal devlet tanımı için kafa yormuştur ve yönetimle insan mutluluğunun nasıl bir araya gelebileceğini düşünmüştür. Platon ahlak ve erdeme çok önem verir ve iyi devletlerin erdemli bireyler tarafından oluşturulacağına inanır. Platon’un felsefesi asırlardır insanlara esin kaynağı olmuştur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.098


View Profile
Re: Devlet Kitap Özeti – Platon
« Posted on: Mart 24, 2019, 04:23:48 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Devlet Kitap Özeti – Platon e-book, Devlet Kitap Özeti – Platon programı, Devlet Kitap Özeti – Platon oyunları, Devlet Kitap Özeti – Platon e-kitap, Devlet Kitap Özeti – Platon download, Devlet Kitap Özeti – Platon hikayeleri, Devlet Kitap Özeti – Platon resimleri, Devlet Kitap Özeti – Platon haberleri, Devlet Kitap Özeti – Platon yükle, Devlet Kitap Özeti – Platon videosu, Devlet Kitap Özeti – Platon şarkı sözleri, Devlet Kitap Özeti – Platon msn, Devlet Kitap Özeti – Platon hileleri, Devlet Kitap Özeti – Platon scripti, Devlet Kitap Özeti – Platon filmi, Devlet Kitap Özeti – Platon ödevleri, Devlet Kitap Özeti – Platon yemek tarifleri, Devlet Kitap Özeti – Platon driverları, Devlet Kitap Özeti – Platon smf, Devlet Kitap Özeti – Platon gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
70 Kitap Özeti ( Önbilgi )
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
iBRaHiMiNe 5 1596 Son Mesaj Ağustos 01, 2010, 02:03:51 ÖS
Gönderen : Anqel*
Devlet - Platon
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
By.CeZa 5 1969 Son Mesaj Haziran 11, 2015, 11:32:47 ÖS
Gönderen : prenses_hilal
Kitap Özeti
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
kFi 1 676 Son Mesaj Eylül 03, 2010, 03:10:24 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Platon'dan Farabi'ye Süregelen Ideal Devlet
Felsefe
Asortik Hatun 0 584 Son Mesaj Ekim 30, 2012, 11:11:41 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Devlet Ve Platon - Simon Blackburn
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 472 Son Mesaj Şubat 13, 2014, 07:54:18 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular