Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Cömertlik Ile Ilgili Hadisler  (Okunma Sayısı: 1106 Kere Okundu.)
« : Şubat 25, 2012, 12:21:57 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


- Hz. Câbir (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: Satışında, satın alışında, borcunu ödeyişinde cömert ve kolaylaştırıcı davranan kimseye Allah rahmetini bol kılsın.

- İbnu'l-Müseyyeb (rahimehullah)'den rivayet edildiğine göre demiştir ki: Allah Teâlâ Hazretleri münezzehtir, (halde ve sözde) nezîh olanı sever; nâziftir, nezâfeti sever; kerîmdir, keremi sever; cömerttir, cömertliği sever. Öyle ise avlularınızı temizleyin ve yahudilere benzemeyin.

- Hz. Enes (radıyalahu anh) anlatıyor: Muharcirler hicretle Medine'ye gelip (Ensar'ın yardımlarını gördükleri) vakit şöyle dediler: Ey Allah 'ın Rasûlü ! Biz, çok maldan böylesine cömertce veren, az maldan da yardımı böylesine güzel yapan aralarına inmiş bulunduğumuz şu Medinelilerden başka bir kavmi hiç görmedik! Bize bedel işlerimizi yaptılar, hayatımızı düzene koymada yardımcı oldular. Biz (hicret ve ibadetlerimizle kazandığımız) sevapların hepsini onlar alacak diye korkuyoruz ! Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) onlara şu cevabı verdi: Hayır! Onlar sizin dua ve teşekkürlerinizden hâsıl olan sevabı alacaklar.

- İbnu Ömer anlatıyor: Bir gün Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bize hitab ederek şöyle buyurdular: Sıkılık huyundan kaçının. Zira sizden önce gelip geçenler bu huy yüzünden helâk oldular. Şöyle ki: Bu huy onlara cimrilik emretti, onlar hemen cimrileşiverdiler, sıla-ı rahmi kesmelerini emretti, hemen sıla-ı rahmi kestiler, doğru yoldan çıkmayı (fücur) emretti, hemen doğru yoldan çıktılar.

- Ebu Saîd el-Hudrî (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: İki haslet vardır ki bir mü'minde asla beraber bulunmazlar: Cimrilik ve kötü ahlâk.

- Ka'b İbnu İyâz (radıyallahu anh) anlatıyor; "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ı şöyle derken işittim: Her ümmet için bir fitne vardır, benim ümmetimin fitnesi de maldır.

- İbnu Mes'ud (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular - Çiftlik edinmeyin, dünyaya bağlanır kalırsınız.

-Cömert kişi, Allaha yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır, cehennemden uzaktır.
Cimri olan ise, Allahtan uzaktır, insanlardan uzaktır, cennetten uzaktır, cehenneme yakındır.
Allah katında, cömert bir bilgisiz câhil, cimri bir ibadet edici âbidden daha sevimlidir. (Ebû Hureyre radıyallahu anh. Tirmizî.)

- Esmâ' Bint-i Ebî Bekr radiya'llâhu anhumâ'dan bana Nebî salla'llâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu, dediği rivâyet edilmiştir:
(Ey Esmâ'!) Kesenin ağzını boğma!, Allah da sana nasîbini imsâk eder. Bir rivâyette:
Malını sayıp zaptetme!, Allah da sana nîmetlerini sayıp esirger. Bir rivâyette de:
Sakın çömlekte para saklama! Sonra Allah da senden imsâk eder. (Ey Esmâ'!) Gücün yettiği kadar az olsa da sadaka ver!.


WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Cömertlik Ile Ilgili Hadisler
« Posted on: Ağustos 24, 2019, 12:52:44 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Cömertlik Ile Ilgili Hadisler e-book, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler programı, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler oyunları, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler e-kitap, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler download, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler hikayeleri, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler resimleri, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler haberleri, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler yükle, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler videosu, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler şarkı sözleri, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler msn, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler hileleri, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler scripti, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler filmi, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler ödevleri, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler yemek tarifleri, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler driverları, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler smf, Cömertlik Ile Ilgili Hadisler gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Oruçla Ilgili Kudsi Hadisler Ve Peygamberimizin Mübarek Sözleri
Ramazan Özel
By.TuRuT 2 1274 Son Mesaj Kasım 15, 2009, 03:44:25 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Fakirlik Ile Ilgili Hadisler Nelerdir
İslam
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 720 Son Mesaj Şubat 09, 2012, 06:36:57 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Selam Ile Ilgili Hadisler
İslam
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 790 Son Mesaj Şubat 25, 2012, 12:21:21 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Hak Ile Ilgili Hadisler
İslam
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 819 Son Mesaj Şubat 25, 2012, 12:22:35 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Ana Baba Hakkıyla Ilgili Hadisler
İslamda Aile
Asortik Hatun 0 444 Son Mesaj Haziran 08, 2013, 10:21:15 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular